Elborzasztó, amire a nemigyógyászok figyelmeztetik a magyar embereket

A szexuális úton közvetített fertőzések (STI/STD), elsősorban a gonorrhoea (tripper), a szifilisz (vérbaj) és a chlamydia fertőzések gyakorisága hazánkban is aggasztóan növekszik.

Forrás: MTI2024. 10. 29. 12:21
Unhappy,Sad,Couple,,Family,,Bearded,Man,,Woman,,Husband,,Wife,Lay
illusztráció Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemigyógyászok által indított civil felvilágosító kampány, a Stop STD! munkatársai online kérdőívezéssel és a 2024-es Budapest Pride-on mérték fel a téma iránt fogékony hazai válaszolók tudásszintjét és szexuális szokásait.

A kérdőívet ötszázan töltötték ki, nagy részük – 79 százalék – a szexuálisan leginkább aktív 15–49 év közti életkori kategóriába tartozott, és döntő többségük Budapesten – 55 százalék – vagy városban – 36 százalék – él.

Ami az elővigyázatosságot illeti, a válaszadók 40 százaléka semmilyen fizikai védőeszközt nem használ,

és ami a leginkább feltűnő, hogy orális szexhez a válaszolók csupán alig 5 százaléka alkalmazza ezeket a védekezési lehetőségeket.

A Stop STD! vezetője, Szandányi Réka nemigyógyász szerint ezek a trendek világszerte jellemzőek, és különösen a kamaszok körében ijesztőek: a WHO idén közzétett tanulmánya rámutat, hogy 2014 óta egyértelmű csökkenés tapasztalható a tinédzserek óvszerhasználatában. A fiúk körében 70 százalékról 61 százalékra esett vissza 2022-re, míg a lányok esetében 63 százalékról 57 százalékra csökkent. A hazai 60 százalékos adat ezzel lényegében megegyező. Ez különösen érthetetlen annak fényében, hogy a hazai felmérés szerint a válaszadók jelentős része már átesett valamilyen szexuális úton terjedő betegségen, tehát személyes tapasztalatuk van a veszély realitásáról.

Tisza Tímea nemigyógyász, a Magyar STI Társaság elnöke szerint a legnagyobb probléma az alapvető egészségügyi ismeretek hiánya: ezen belül is a nemi úton terjedő betegségek különösen kínos témának minősülnek. A nemi úton terjedő betegségek problémája pedig az egyéni betegellátáson túlmenően közegészségügyi-járványügyi kérdés is, hiszen fertőző megbetegedésekről van szó, amelyek hosszabb ideig tünetmentesek lehetnek, de az érintettek közben is fertőznek. A következmények pedig az egyénre és a társadalomra nézve is beláthatatlanok.

A Magyar STI Társaság idei konferenciáját november 6–9. között rendezik meg. A számos szakterület képviselőit érintő konferencia témái között kiemelt szerepet szánnak a megelőzésnek és felvilágosításnak.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.