Hetente mérik a Hortobágyon tartózkodó darvak létszámát, amely október első napjaiban több mint 135 ezer felett volt. A Magyarországon átvonuló darvak 95 százaléka hónapokat tölt el a Hortobágyon.
A madarak vonulási időszaka szeptemberben, az északi költőterületek időjárásának hidegebbre fordulásával indul be, és az újabb lehűlések egyre nagyobb állományt hoznak mozgásba.
A Hortobágyi Nemzeti Park Természetvédelmi Őrszolgálatának közlése szerint a darvak rekordmagas létszémának oka lehet a sikeres fészkelési szezon, vagy egyszerűen a vonulás előző évhez képesti időbeli fáziseltolódása, de a vonulási útvonalak közötti populációs átrendeződés is magyarázatul szolgálhat.
Szinte az összes darufaj vizes élőhelyen tölti az éjszakát, a vízben állva nem tudja őket sem négylábú, sem kétlábú ellenség megközelíteni.
Bár nem is igazán a hideg, hanem a táplálékbázis beszűkülése lehet a végső kiváltó ok. A vonulási útvonalak kialakulását sok tényező befolyásolhatja. Az idősebb madaraktól való szociális tanulás, illetve a potenciális vonulási útvonal pihenőhelyein rendelkezésre álló táplálék és sekélyvizes élőhely mennyisége döntő.
Fontos jelkép a daru
Néhány érdekesség a darvakról: a madarak magassága elérheti a 130 centimétert is, vagyis akkora, mint egy nyolcéves gyermek vagy egy Ferrari.
A darvak a japán kultúra fontos elemei, az élet világos felét és a boldogságot szimbolizálják, de elengedhetetlenek a házassági ceremóniáknál is.
Hazánkban is népszerű jelkép, több magyarországi település címerében is szerepel a daru.
A római költők szerint a darvak szépsége ihlette Hermészt, amikor az ógörög ábécé írásjeleit megalkotta.