„Ha nem volna szemfüles a férjem édesanyja, bizony húszezer forinttal lenne kevesebb a családi kassza. A meg nem rendelt csomagot a Magyar Posta hozta ki jóhiszeműen a napokban. Nekik pluszmunkát, nekünk kis riadalmat okozott a helyzet, de szerencsére résen voltunk, így a csomagos csalók nem értek célba” – írja a Zaol a zalai esetre figyelmeztetve, amely egyáltalán nem mondható egyedinek még Zalában sem.
A zalaiak saját bőrükön tapasztalták meg, hogy nem szabad bedőlni a trükkös elkövetőknek. A kamucsomagok néhány éve jelentek meg, a rendőrség folyamatosan hívja fel a figyelmet a csalások különféle fajtáira. A Zaol kiemeli, semmi esetre sem szabad hibáztatni a futárszolgálatokat, hiszen ők nem ismerhetik a csomag tartalmát.
Az átverés áldozatai sokszor idős emberek, akik talán jobban megszokták az utánvétes átvételt, és nem online rendelnek, illetve fizetnek előre. Másfelől úgy gondolhatják, hogy hozzátartozójuk rendelt valamit.
A futárok szerint a kiszállítások 4-5 százaléka kamucsomag, s többnyire 7-15-20-30 ezer forintos tételekről van szó. Fizetés után sajnos már csak a fogyasztóvédelemhez vagy a rendőrséghez lehet fordulni.
Tóth László r. alezredes szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni, miszerint a csalók sohasem pihennek
„Sajnos nagyon sokféle csalás létezik, ennek egyik fajtája a nem rendelt kamucsomagok kézbesítése” – felelte a Zaol kérdésére a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályának vezetője.
A csalók ezeket a címeket általában egy korábbi, elmentett rendelés alapján szerzik meg, megvásárolják, esetleg a csomagküldő szolgálatok internetes felületét törik fel. Az elkövetők akár egy-két órán belül felszámolják a céget, így nem lehet visszaküldeni sem a csomagot. Nagyon fontos, hogy legyen nyilvántartásunk a rendeléseinkről, a hozzátartozókkal egyeztessünk mindig, hogy tudjanak róla, ha valami érkezik, illetve azt, hogy nem kell fizetni. Mindig megbízható, jó értékeléssel bíró, lehetőség szerint magyar webáruházaktól vásároljunk. Ez a jótállás miatt is lényeges. Fontos továbbá, hogy ne rögzítsük a címadatainkat online, mert könnyen adathalászokhoz juthat
– tanácsolta Tóth László, aki hozzátette, hozzájuk egyelőre nem érkezett bejelentés a csomagos csalásokról, de mivel a szemfüles elkövetők nem pihennek, legyünk mindig résen. Fontos az is, hogy sms-ben se válaszoljunk ezekre a megkeresésekre, ne adjuk ki adatainkat, bankszámla- vagy kártyaszámunkat.