A világ még mindig lábadozik a két éve véget ért koronavírus-járvány után, ám most úgy tűnik, egy újabb gyilkos betegség fenyegeti az emberiséget. Bár sokan csak legyintenek a majomhimlőre, annak afrikai gócpontjaitól egy kőhajításnyira egy sokkal veszélyesebb kór terjed, ez pedig a Marburg-vírus – írja a Világgazdaság.
A vírust először 31 embernél azonosították, akikben egy dolog volt közös: mindannyian arról számoltak be, hogy korábban Ugandából importált afrikai zöld majmokkal kerültek kapcsolatba. Legtöbben orvosok és laboratóriumi dolgozók voltak, akik az állatok szöveteiből akartak vakcinát előállítani a gyermekbénulás ellen. Hamarosan azonban egyre súlyosabb tüneteket kezdtek tapasztalni.
Kezdetben lázra, fejfájásra és izomfájdalmakra panaszkodtak, majd az állapotuk tovább romlott, hánytak és hasmenést kaptak, végül pedig többen szervi elégtelenség következtében elhunytak. Ezért az Ebola egyik rokona, a Marburg-vírus felelős, mely bár nem annyira ismert, de ugyanolyan pusztító és fertőző, mint pár évvel ezelőtt nemzetközi pánikot szító társa.
Nyugatra a betegség először 1967-ben jutott el, ahol három városban okozott súlyos járványkitöréseket: Frankfurtban, Belgrádban és a németországi Marburgban – ez utóbbiról kapta a nevét a betegség, amelynek visszatérésétől a virológusok évtizedek óta rettegnek. Többnyire azonban csak néhány szubszaharai afrikai országban, főképp Ugandában fordul elő. Tavaly azonban először jelent meg az Egyenlítői-Guineában és Tanzániában. A múlt hónapban pedig a halálos vírus elérte Ruandát.
Hétfőig 56 megerősített esetet regisztráltak, a legtöbbet a fővárosban, Kigaliban, és ez a harmadik legnagyobb feljegyzett járványkitörés. Most félő, hogy átterjedhet a szomszédos Kongói Demokratikus Köztársaságra, ahol a helyi polgárháborúk és éhínségek miatt mintegy hétmillió menekült él, a betegség terjedése pedig a Világgazdaság szerint köztük szinte megállíthatatlan lesz.
Úgy tűnik, hogy a Marburg- és Ebola-fertőzések kitörései egyre gyakoribbá válnak, és kiterjesztik hatókörüket. A világnak fel kell készülnie arra, hogy a globális kereskedelmen keresztül bármikor továbbterjedhetnek az ilyen brutális betegségek
– mondta Craig Spencer, a Brown Egyetem sürgősségi orvosa a Financial Timesnak.
A nyugati országok ennek megfelelően fokozzák az óvintézkedéseket. Hétfőn az Egyesült Államok Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) azt tanácsolta, hogy az amerikai állampolgárok ne utazzanak Ruandába, ha nem feltétlenül szükséges, és október 14-től a hazatérő utazókat közegészségügyi szűrővizsgálatnak vetik alá, ha az előző három hétben jártak az országban.
A Marburg és az Ebola a filovírusoknak nevezett víruscsaládba tartozik. Zavaró módon a Marburg-vírusos betegséget, ahogy azt szaknyelven nevezik, két, egymástól kissé eltérő vírus okozhatja: a névadó Marburg-vírus és a vele szorosan rokon Ravn-vírus, amelyet először 1987-ben azonosítottak.