Zárva marad a Margit-sziget, továbbra is instabil az árvíz utáni talaj

A Főkert szerint a faállomány jó állapotban maradt, csak kisebb károk keletkeztek.

Forrás: MTI2024. 10. 03. 15:40
Budapest, 2024. június 7. Feltorlódott folyami hordalék a Dunán a II. kerületi Slachta Margit rakpartnál a Margit híd közelében2024. június 7-én. Az érkezõ dunai árhullám miatt a Budapest Közút már lezárta a forgalom elõl a budai alsó rakpartot a Mozaik utca és a Rákóczi híd között, illetve a pesti alsó rakpartot a Népfürdõ utca és a Közraktár utca között. A folyó tetõzése a fõvárosban június 8-án várható, 660 centiméter körüli vízállással. MTI/Lakatos Péter Fotó: Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kockázati tényezők figyelembevételével az egyetlen felelős, szakmailag is indokolt döntés a Margit-sziget lezárásának meghosszabbítása – közölte a Főkert csütörtök délután a Facebook-oldalán.

Azt írták, hogy a zárás feloldására akkor lesz lehetőség, ha az árvíz utáni balesetveszély teljes mértékben elmúlt.

A Főkert tájékoztatása szerint szerdán a szakemberek befejezték a Margit-sziget faállományának átvizsgálását. Erről azt közölték, hogy a faállományt kifejezetten jó állapotban találták, abban csak minimális károk keletkeztek az árvízzel összefüggésben.

A talajviszonyokat viszont továbbra sem lehet stabilnak tekinteni – hívták fel a figyelmet. Bejegyzésük szerint a sziget területe változatos képet mutat: bizonyos magasabban fekvő területek már kiszáradtak, azonban vannak olyan, mélyebben fekvő területek, amelyeknek csak a felső rétegei száradtak ki. 

Azt írták, hogy a különböző telítettségű talajrétegek egymáshoz képest elmozdulhatnak, ami akár a fák kiemelkedését is okozhatja. 

Emlékeztettek rá, hogy hasonló jelenségnek voltak tanúi már a 2013-as árvíz során is.

Arra is kitértek, hogy az elkövetkező napok csapadékos időjárása lassíthatja a talaj kiszáradásának folyamatát, a felső, kiszáradt réteg újra telítődhet. Megtörténhet – magyarázták a posztban –, hogy a mélyebb rétegek magasabb nedvességtartalma miatt a víz nem tud elfolyni, és a balesetveszély újra megnő. Ismertetésük szerint az eső hatására a fák ágazatának és lombozatának súlya megnőhet, így a fák még kisebb szél hatására is könnyebben elmozdulhatnak.

Amennyiben az időjárási körülmények is lehetővé teszik, a kritikus területek állapotát hétfőn újra felmérik, és ez alapján tesznek javaslatot a Margitsziget esetleges megnyitására – jegyezték meg.

A víz fogságába esett Margit-szigetről készült galériánkat itt nézegetheti:

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.