A magyar határőrizeti rendszer sikeres, Magyarország az egyedüli ország az Európai Unióban (EU), amely a schengeni követelményeknek megfelelően ellenőrzi és őrzi az államhatárát 2015 óta – mondta a kormányfő belbiztonsági főtanácsadója szerdán az M1 aktuális csatornán. Bakondi György beszámolt arról, hogy
idén eddig 11 000 illegális migráns próbált átjutni a határon, mintegy száz embercsempészt sikerült elfogni, a határbiztonság fenntartásáért aktív az együttműködés a szerb hatóságokkal.
A magyar határőrizeti rendszer sikere ellenére az EU, amely politikai nyilatkozatokban ugyan hangsúlyozza a külső határok őrizetének fontosságát, komoly bírságot szabott ki Magyarországra, amit a magyar kormány nem hajlandó kifizetni, hiszen a határt a schengeni követelményeknek és a magyar emberek érdekeinek, szándékainak megfelelően őrzik – utalt rá. A belbiztonsági főtanácsadó a menekültkérelmekkel összefüggésben teljesen világosnak nevezte,
a 2015 óta folytatott magyar módszer az igazán eredményre vezető, azaz a migránsoknak az országon kívül kell megvárniuk kérelmük elbírálását.
Bakondi György szerint súlyos rizikót jelent Európára az a migrációs paktumban megfogalmazott elképzelés, hogy mindenkit be kell engedni, majd ki kell utasítani azokat, akik nem jogosultak menekültstátusra, a kiutasítás ugyanis elenyésző számban sikeres.
Sokan eleve elkerülik a találkozást a hatósággal, mivel pontosan tudják, hogy nem kapnának menekültstátust. Illegálisan tartózkodnak az adott országban, és többnyire feketemunkából vagy bűnözésből tartják fenn magukat, ez is hozzájárul, hogy sokat romlott a közbiztonság Nyugat-Európában
– tette hozzá.
A belbiztonsági főtanácsadó azt mondta, növekszik a Nyugat-Európában illegálisan tartózkodók tábora, és az elmúlt évek Európában elkövetett terrorcselekményeinek vizsgálatakor látható, hogy az elkövetők között sok a kiutasított. Nekik el kellett volna utazniuk Európából, de nem tették, és valamelyik terrorszervezet „alvó ügynökei” voltak.
Bakondi György szólt arról, hogy az illegális bevándorlás elleni fellépés téma lesz Budapesten az Európai Politikai Közösség csütörtöki csúcstalálkozóján és az Európai Tanács pénteki informális ülésén is.