Megbukott az elmúlt évek budapesti városvezetésének drogstratégiája, ezért a kábítószer-fogyasztás miatt kialakult közbiztonsági helyzet csak szigorúbb szabályozással és esetenként rendészeti eszközökkel oldható meg – szögezte le Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója. Mint hangsúlyozta, főváros drogstratégiáját teljesen vissza kellene vonni, mert már szinte naponta érkeznek hírek arról, hogy az elhíresült elosztóhelyeken egyre-másra kapcsolják le a drogterjesztőket.
Gócpont pesti kerületek
A stratégiai igazgató emlékeztetett: november elején a Blaha Lujza téren fogták el a Mami becenevű idős nőt, aki a kristály nevű rendkívül veszélyes, sokszor a vevők által már az utcán elfogyasztott dizájnerdrogot terjesztette. Idén már harminc embert kaptak el ilyen bűncselekmény miatt a józsefvárosi rendőrök. Pikó András, Józsefváros baloldali polgármestere az előző budapesti közgyűlésnek tagjaként részt vett a fővárosi drogstratégia elfogadásában.
Ha szétnézett volna a kerületében vagy megkérdezi az utca emberét a droghelyzetről, akkor talán átgondolta volna, hogy a stratégia ne a drogbevizsgáló programok vagy a felügyelt szerhasználói helyiségek felé, hanem a nemzeti drogellenes stratégiában lefektetett irányba mozduljon el
– vélekedett Téglásy Kristóf.
Hozzátette: ugyanez vonatkozik Soproni Tamás terézvárosi és Niedermüller Péter erzsébetvárosi, szintén baloldali polgármesterre. Az ő kerületeikben találhatók azok a frekventált szórakozóhelyek, ahol nagymértékben összpontosul a kábítószer-fogyasztás, és ezzel szoros összefüggésben a terjesztés is. A rendőrök ezeknek a kerületeknek a közterületeit és szórakozóhelyeit ellenőrizték néhány nappal ezelőtt, egy estétől másnap hajnalig tartó összehangolt akcióban. A helyszínen elfogtak egy drogdílert és két fogyasztót, illetve további tizenegy embert állítottak elő mintavételre.
A Móricz lesz Buda Blahája?
Az intézet stratégiai igazgatója úgy folytatta: a helyzet Budán sem sokkal jobb, mivel a drogos bandák megjelentek a László Imre Gyurcsány-párti polgármester vezette XI. kerületben is. A Móricz Zsigmond körtér ilyen szempontból kezd hasonlítani a Blahára, de ez nem olyan „fejlődés”, aminek az ott élők különösen örülnének. Nemcsak maga a tér, de a közeli Feneketlen-tó környéke, parkos része is kezd élhetetlenné válni az ott sportolni, pihenni vágyó idősek, kisgyerekesek és mások számára, Gyurcsány embere pedig ez ellen nem tesz semmit.
László Imrének orvosként pontosan tudnia kellene, hogy az általa is elfogadott fővárosi drogstratégia liberalizáció felé hajló iránya még a szerhasználók érdekeit sem szolgálja, viszont a társadalomra, valamint a budapesti kerületekben lakókra nézve egyenesen katasztrofális
– emelte ki Téglásy.
Hangsúlyozta: a baloldali városvezetés színre lépése óta egész Budapesten romlik a droghelyzet. Növekszik a szintetikus drogokkal összefüggő esetek, a kábítószerekhez köthető bűncselekmények száma, emiatt pedig a rehabilitációra való igény. A nemzetközi példák bizonyítják, hogy a droghasználatot nem lehet se szociális, se egészségügyi kérdésként kezelni, mivel a drogkereskedelem szervezett bűnözéssel, erőszakkal és korrupcióval fonódik össze. Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Irodája rendszeresen kiemeli a bűnüldözés fontosságát a drogterjesztés, -csempészet és az illegális termesztés elleni küzdelemben. Úgy tűnik azonban, mintha az elfogadott fővárosi drogstratégia a TASZ által felvetett ötlettel, hogy a drogfüggő illegális migránsokat Budapesten kezeljék, szándékosan erre kormányozná a magyar főváros szekerét – jelentette ki a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója.