Hétszázezer embert érint ez a betegség hazánkban, de van rá gyógymód

Ez a megoldás az év legsötétebb hónapjaiban életmentő lehet.

2024. 11. 05. 13:39
depresszió
Illusztráció Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban minden évben csaknem 700 ezer embert érint a depresszió, életük során a magyarok mintegy 15 százalékának van depressziós epizódja, az esetek kétharmadában pedig visszatérő lefolyásról beszélhetünk – hívta fel a figyelmet Kele Tímea, a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézetének klinikai szakpszichológusa.

A szakember hozzátette, mindennek elkerülésére és kezelésére van megoldás, mégpedig a rendszeres testmozgás.

„A rendszeres fizikai aktivitás pozitívan hat a hangulatra, örömérzetet okoz, javítja a stressztűrő képességet, aktív szerepe van az érzelemszabályozásban, növeli az önértékelést, pihentetőbbé teszi az alvást” – sorolta Kele Tímea, majd emlékeztetett, a depresszió előfordulása világviszonylatban is nő, a szív-ér rendszeri problémák után ez a második leggyakoribb tartós munkaképtelenséget okozó állapot.

 

Ősszel erősödhetnek a depresszió tünetei

A szakember a depresszió tüneteiről kifejtette, csökken az örömképesség, az energiaszint, a motiváció, fáradékonyság jelenik meg, emellett az evési, alvási szokásokban is változás állhat be, mély, tartós szomorúság, ürességérzés alakulhat ki. Jellemzően csökken a fizikai aktivitás, ami az állapot további romlásához vezethet, hiszen a mozgás elhagyásával az energiaszint is alacsonyabbá válik.

Az őszi-téli időszak beköszöntével ezek a tünetek felerősödhetnek, fáradékonyabbak lehetünk, korábban sötétedik, ami nemcsak a hangulatunkra hat negatívan, hanem az aktivitásunkra is, többnyire kevesebbet is mozgunk.

 

A megelőzésben és a kezelésben is hatékony

– A rendszeres testmozgás azonban az enyhe és középsúlyos depressziónál nemcsak a megelőzésben, hanem a kezelésben is hatékony. Az aktívan eltöltött idő alatt ugyanis kevesebbet rágódunk a napi problémákon, ez pedig segít elterelni a figyelmet, és a szorongást is enyhíti – jelezte.

A mozgás hatására viszont javulnak a tanulási és memóriafunkciók is. Ha mindezt társaságban végezzük, az a kapcsolatokat is erősíti, hiszen lehetőség van a tapasztalatcserére, másokkal találkozni, beszélgetni, ami szintén pozitívan hat az ember hangulatára – tanácsolta Kele Tímea, aki szerint bármilyen mozgásformát is választunk, a közepesen mérsékelt intenzitás a leghatékonyabb a hangulati panaszok megelőzésében vagy mérséklésében. 

A szakpszichológus szerint így érdemes heti ötször fél órát szánni a mozgásra, ami lehet séta, kirándulás, kocogás, és amelyeket akár idősebb korban is el lehet kezdeni. A szakember ugyanakkor kiemelte, a fokozatosság, a következetesség azonban minden esetben nagyon fontos, Kele Tímea azt javasolta, tervezzük meg, hogy mikor, milyen mozgásformát választunk, hangolódjunk rá, és csak annyit teljesítsünk, amennyi jólesik.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.