A főpolgármester kifejezetten ambiciózus ígéretekkel halmozta el a budapestieket 2019-ben a lakhatás tekintetében. Átfogó energetikai korszerűsítéseket, bérlakásépítési programot és a kollégiumi férőhelyek bővítésének támogatását ígérte.
Karácsony Gergely lakhatással kapcsolatos programjának első pontja a Fővárosi Lakástársaság létrehozása volt. Ennek a szervezetnek – amely megfeleltethető a nemrég sebtiben, uniós forrásból létrehozott Fővárosi Lakásügynökségnek – a feladata még sokkal szerteágazóbb volt Karácsony 2019-es programjában. A lakástársaságnak kellett volna ugyanis felelnie a fővárosi bérlakásépítési programért, valamint a közösségi célú nonprofit lakásépítésekért.
A lakástársaság számára átadjuk azokat a telkeket, amelyeken a társaság (EU-s támogatásokra is építve) a nonprofit lakásépítési programot megvalósíthatja
– írta programjában a főpolgármester. Természetesen a tervekből nem lett semmi, a főváros nem kezdett bérházak építésébe az üres telkeken, mindössze a kampány kezdete előtt egy egykori újpesti iskolaépület átalakításának fogott neki.
Semmi sem valósult meg
Szintén célja volt Karácsony Gergelynek, hogy alapjaiban alakítsák át a főváros tulajdonában lakásállomány kezelését, karbantartását, bérbeadási rendszerét, illetve felújították volna a rossz állapotban lévő lakásokat. Sajnálatos módon azonban a program ezen pontja sem valósult meg, a főpolgármester mindössze a lakásügynökség megalapításakor kezdett foglalkozni a fővárosi lakásállománnyal, és ismét kilátásba helyezte az ingatlanok felújítását.
Azonban, mint utóbb kiderült, a teljes bérlakásügynökség egy újabb felesleges intézkedésnek bizonyult, ugyanis a szervezet a féléves működése alatt mindössze nyolc lakást adott ki, mindezt annak ellenére, hogy Budapesten jelenleg több mint 140 ezer kiadó lakás van a piacon.
A kormánynak kell közbelépnie
A főpolgármester átfogó változtatást is ígért annak érdekében, hogy a rövid távú, turisztikai célú bérbeadások ne lehetetlenítsék el a budapestiek lakhatását. Emellett létrehozta volna a Budapesti Lakásügyi Tanácsot és egy fővárosi lakásügyi ombudsman pozíciót is annak érdekében, hogy lakossági panaszokat és vitás helyzeteket vizsgáljanak ki. Azonban mindezen ígéretekből semmi sem valósult meg, éppen ezért most a kormánynak kell közbelépnie, hogy megregulázza a rövid távú lakáskiadást, ezzel könnyítve a bérlők terhein.