Többen is hoppon maradtak azok közül, akik a DK-ba igazoltak

A választók is egyre inkább a DK-ban látják a kormányváltás legnagyobb esélyét – indokolt még tavaly januárban Kocsis-Cake Olivio, hogy miért lépett át a Párbeszédből Gyurcsány Ferenc pártjába. Szavai nem nyertek igazolást, amikor az idei európai parlamenti választáson az időközben feltűnt Magyar Péter és a Tisza Párt elszippantotta Gyurcsányéktól a baloldali szavazók jelentős részét. Ez a fejlemény Vadai Ágnes brüsszeli terveit is alaposan keresztülhúzta.

2024. 11. 14. 5:45
EP2I2051
20221214 Budapest, Fővárosi Közgyűlés fotó: Teknős Miklós (TEK) Magyar Nemzet képen: Molnár Gyula Újbuda volt polgármestere jelenleg Újbuda polgármesterének tanácsadója, Pungor András újságíró Fotó: Teknős Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Népes tábora van azoknak a baloldali politikusoknak, akik az utóbbi években a baloldali törpepártokból Gyurcsány Ferenc hívására hallgatva a Demokratikus Koalícióba (DK) igazoltak. Ám ezen politikusok közül többen hoppon maradtak, ami összefüggésben lehet azzal, hogy a Tisza Párt feltűnése óta a DK támogatottsága beszakadt. Emlékezetes, hogy Vadai Ágnes 2011-ben elsőként követte Gyurcsányt a DK-ba, amelynek országgyűlési képviselője lett. A pártvezér tavaly tavasszal jelentette be, hogy Vadai a párt EP-listájának harmadik helyezettje lesz. 

Gyurcsány akkori elmondása szerint ezzel Vadai Ágnesnek az álma teljesül, aki régóta szeretett volna Brüsszelben politizálni. Azonban a számításaikat keresztülhúzta a Tisza Párt, amely az EP-választáson lemosta a pályáról a DK-t. Gyurcsány Ferenc pártja így csak két képviselőt – Dobrev Klárát és Molnár Csabát – tudott Brüsszelbe delegálni, tehát Vadainak le kellett mondania a brüsszeli kalandról.

Az egyik legnagyobb név, aki az utóbbi években csatlakozott a DK-hoz, Molnár Gyula, az MSZP korábbi elnöke volt. Az átigazolásra a 2022-es választások után került sor, a döntés pedig aligha volt meglepő abból a szempontból, hogy a baloldali összefogás katasztrofális vereségéből a DK jött ki a legjobban, és a mai napig övék a legnagyobb ellenzéki frakció a parlamentben. 

Ám hiába döntött az átigazolás mellett Molnár Gyula, a Demokratikus Koalícióba történő belépése óta semmilyen jelentős pozíciót nem töltött be. Molnár Gyula mellett számos más szocialista politikus is Gyurcsányékhoz igazolt, mert a jövőjüket ott látták biztosítottnak. Közéjük tartozott Szaniszló Sándor XVIII. kerületi és Kiss László óbudai polgármester is. Megjegyzendő, hogy Kiss László azóta korrupciógyanúba keveredett, amiért őrizetbe vették, majd elrendelték a letartóztatását, így azóta a DK-s polgármester a börtönből vezeti a kerületet.

A DK-ban landolt 2023 elején Kocsis-Cake Olivio is, a Párbeszéd korábbi ország­gyűlési képviselője. Az akkor kialakult helyzetet jól szemlélteti, hogy Kocsis-Cake átigazolása után a Párbeszéd közleményben arról számolt be, hogy jelentős ellenérzéssel tekintenek minden olyan folyamatra, amely nem Magyarország jövőjének alakítására, hanem egymásra utalt közösségek kannibalizálására irányul. Kocsis-Cake Olivio azzal indokolta a lépését, hogy a választók is egyre inkább a DK-ban látják a kormányváltás legnagyobb esélyét, ahogy ő maga is. 

Ha az erőt nézzük, azt látjuk, hogy a DK-nál megvan a recept: régen ők is egyszázalékos pártként indultak. A másik a kormányzóképesség. Ez az a terület, ahol a DK az elmúlt időszakban példát mutatott. És ott van Dobrev Klára személye: engem meggyőzött. Rendkívül felkészült és tapasztalt, ugyanakkor empatikus politikus, ráadásul jót tenne Magyarországnak egy női kormányfő Orbán Viktor után

– fogalmazott 2023 januárjában Kocsis-Cake.

A hála nem maradt el, ugyanis Dobrev Klára gyorsan kinevezte Kocsis-Cake Oliviót árnyékkormányának környezetvédelmi és klímaügyi árnyékminiszterévé. Ám ennél a kirakatpozíciónál többre nem futotta majdnem két év alatt, Dobrev ráadásul az árnyékkormányát az idei európai parlamenti választás után feloszlatta. Ezt követően Kocsis-Cake Oliviót Terézváros alpolgármesterének ejtőernyőztették.

Ugyancsak Gyurcsányékat erősíti már Buzinkay György, a Momentum korábbi elnökségi tagja is, aki jelenleg a Pest vármegyei közgyűlésben politizál. A DK-ba ejtőernyőző momentumosok táborának tagja továbbá Déri Tibor egykori újpesti polgármester, aki idén a Fővárosi Közgyűlésben landolt. Ezzel párhuzamosan Újpest polgármestere a szocialistából lett DK-s Trippon Norbert lett.

Mint látható, önkormányzati szinten többeknek bejött az átigazolás a DK-ba, ugyanis pozícióhoz jutottak, ám mások kétségbeesve figyelhetik, hogy a Demokratikus Koalíció egyre inkább eljelentéktelenedik országos szinten. A baloldali szavazók átvándorlása a Tisza Párthoz ugyanis idővel az önkormányzatokban ülő DK-s politikusoknak is komoly fejfájást okozhat.

Borítókép: Molnár Gyula, az MSZP korábbi elnöke, a Demokratikus Koalíció politikusa (Fotó: Teknős Miklós)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.