Tudományos világsiker: magyar tudósok magot adó mustárt növesztettek a Hold talajában

Ilyesmire ezelőtt még nem volt példa.

Forrás: VG2024. 11. 01. 19:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatóinak sikerült holdtalajban életképes mustárnövényeket nevelni – írta a VG.

A növények három életképes magot termettek a MATE kutatóinak, erre pedig világszinten még nem volt példa. A kutatók egy Holdhoz hasonló barlang körülményeit próbálták előidézni a kísérlet során.

A NASA nemzetközi ajánlást tett közzé arra vonatkozóan, hogy melyek azok a növények, amelyek valószínűleg alkalmasak életben maradni a Hold talajával megegyező szerkezetű és szemcseméretű talajban. Számos kitételnek kell megfelelniük a növényeknek: többek között a csekély vízszükséglet, az átlagosnál nagyobb arányú oxigéntermelés, a fogyaszthatóság, továbbá az is, hogy kösse meg az illékony szerves vegyületeket a környezetében. Ilyenek például a zsálya, a rukkola vagy éppen a mustár, amely most sikeresen vizsgázott a magyar kutatók kezei alatt.

Az eredmények után nagy tervek bontakoznak ki

A tájékoztatás szerint a féltve őrzött magokat az ELTE HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpontjában elemzik, vizsgálják. További fontos kérdéseket szükséges megvizsgálni a három kikelt mag kapcsán, ilyenek például, hogy felvesznek-e mérgező nehézfémeket esetleg a talajból, és ebből adódóan emberi fogyasztásra alkalmasak maradnak-e – mondta Barkó György tudományos főmunkatárs. A tudományos vizsgálati eredmények az év végére várhatóak.

Hatalmas felfedezésnek mondható, hogy a korábbi hidroponikus növénytermesztéssel ellentétben talajban, ráadásul holdtalajban sikerült növényt termeszteni néhány csepp víz segítségével – mutatott rá Barkó György.

– Mára eljutottunk odáig, hogy nem kell a magoknak túl nagy segítség ahhoz, hogy kihajtsanak. Minimális vizet meglévő ásványok bontásával is elő lehet állítani, ilyen például a réz-szulfát, amelynek a hevítésével víz szabadul fel – tette hozzá. A MATE kutatói arra is rávilágítottak, hogy mindenképpen zárt környezet szükséges a növényeknek ahhoz, hogy sikeresen kifejlődhessenek a Holdon, hiszen a sugárzás ellenkező esetben megölné őket.

Egy magyar–szlovén fejlesztésű műhold, a MayaSat-1 segítségével terveznek mustármagokat feljuttatni az űrbe, majd egy orbitális pálya megtétele után visszajuttatni őket a Földre. A MayaSat-1-et egy 300 kilogramm teherbírású űrkapszulába integrálták, az átadás múlt hét pénteken Németországban történt. A Mission Possible névre keresztelt űrkapszula egy Falcon 9 es rakétára lesz integrálva, a fellövés időkapuja 2025. február és július között lesz, a helyszín pedig Vandenberg, Kaliforniában.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.