Gátlástalan csalók az elmúlt időkben nagyon sok idős embert hívtak fel azzal – hivatalos személyként bemutatkozva –, hogy gyermekük vagy unokájuk bajba került, és pénzre, ékszerekre van szükségük a szabadon bocsátásukhoz – hívta fel a figyelmet Nemcsák Károly színművész, színházigazgató a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) időseket célzó, telefonos csalások elleni kampányvideójában.
Ne hagyja, hogy átverjék! Azonnal tegye le a telefont, és hívja fel az unokája vagy szerettei számát
– tanácsolta a színművész. Rámutatott: a rendőrség, hivatalos személy soha nem kér így pénzt.
A Magyar Nemzet korábban már több olyan esetről is beszámolt, amikor csalók idős emberektől akartak pénz szerezni. Egy októberi esetben több mint hétmillió forinttal vertek át egy idős nőt a telefonos csalók. Egy másik esetben tízmillió forintot csaltak ki egy idős nőtől az unokázós csalók. Ezek nem egyedi esetek, éppen ezért a BRFK kampányt indított a hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében. A potenciális sértetteket kortárs segítőn keresztül is tájékoztatja a rendőrség, hogyan tudják elkerülni és kivédeni ezeket az átveréseket.
A BRFK arra hívja fel a figyelmet, hogy ha valaki gyanús telefonhívással találkozik, amiben valaki arra hivatkozik, hogy hozzátartozójukat baleset vagy más tragédia érte, bajba került, kárt okozott, és azonnal pénzre van szüksége, akkor kezelje fenntartásokkal.
Bontsák a vonalat, és a hivatkozott hozzátartozó visszahívásával ellenőrizzék a kapott hír valóságtartalmát, valamint bűncselekmény gyanúja esetén azonnal hívják a 112-t.
Az is javasolják – a könnyű leleplezés érdekében –, hogy a családoknak legyen biztonsági jelszava, amit akkor tudnak használni, ha tényleg baj van. Ezt a csaló azonban nem fogja tudni, így mikor a biztonsági jelszót kérik tőle, nem tud válaszolni, és a csalási kísérletre könnyen fény derül.