Agrárkifizetések megvonása: Magyar Péter támogatja, a hazai gazdák ellenzik Brüsszel terveit

A magyar gazdatársadalom határozottan ellenzi a gazdálkodók uniós támogatásának átalakítását célzó terveket.

2024. 12. 11. 12:27
HZ1_4238
20240524 felcsut magyar peter orszagos korutjan meglatogatta a felcsuti kisvasutat havran zoltan magyar nemzet
Forrás: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hónapokban jelentős visszhangot váltott ki Magyarországon, hogy az újraválasztott Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság formálódó agrárstratégiája a gazdák eddigi területalapú támogatási rendszerének kivezetését vetíti előre. A kérdés jelentőségét mutatja, hogy évente mintegy 550 milliárd forint területalapú támogatás érkezik a magyar agrárgazdaságba amely mintegy félmillió ember megélhetését biztosítja. A Századvég novemberi közvélemény-kutatása annak járt utána, hogy a hazai gazdák hogyan vélekednek Brüsszel tervezett agrárpolitikai lépéseiről.

Brüsszel megvonná a támogatást a gazdáktól

Ursula von der Leyen kezdeményezésére készült el az Európai Unió égisze alatt a Stratégiai párbeszéd az EU mezőgazdaságának jövőjéről című jelentés, amely a jövőben szakítana a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerével, és a kifizetéseket – egyebek mellett –környezetvédelmi célokhoz rendelné – írják.

 

Érdekesség, hogy Magyar Péter ezzel összhangban a – főként területalapú támogatások formájában érkező – gabonatermesztés uniós támogatása ellen foglalt állást Facebook-bejegyzésében. A felmérés rávilágít, hogy

a hazai gazdálkodók 82 százaléka hallott arról, hogy az Európai Parlamentben az agrártámogatások átalakításával kapcsolatos diskurzus folyik.

Forrás: Századvég

Fontos hangsúlyozni, hogy a szóban forgó jelentés azzal indokolja a területalapú kifizetések megszüntetésének szükségességét, hogy az uniós agrártámogatási rendszert felkészítsék az Európai Unió bővítésére. Egyszerűbben fogalmazva a brüsszeli elit célja a mezőgazdasági támogatások rendszerének tervezett reformjával – a jelentős, 40 millió hektáros mezőgazdasági területtel rendelkező – Ukrajna uniós csatlakozásának előkészítése – világítottak rá.

 

A kutatás alapján kijelenthető, hogy a magyar gazdatársadalom határozottan ellenzi a gazdálkodók uniós támogatásának átalakítását célzó brüsszeli terveket. Ennek megfelelően

a megkérdezettek 83 százaléka elutasítja, hogy az Európai Unió elvegye a gazdák támogatását, és azt Ukrajna megsegítésére használja.

Forrás: Századvég

A magyar gazdatársadalom nemet mond a génmódosított ukrán gabonára

2024 elején Európa-szerte gazdatüntetések bontakoztak ki, ugyanis az olcsó, de megkérdőjelezhető minőségű ukrán agrártermékek importja versenyhátrányba hozta az európai gazdálkodókat. A kutatás rávilágít, hogy

10-ből 8 hazai gazda (80 százalék) szigorítana az ukrán gabona behozatali lehetőségein.

Forrás: Századvég

Ezenfelül az Európai Unióban 2021 óta napirenden van a génmódosítással kapcsolatos szigorú szabályok enyhítése, 2024 nyarán az Európai Bizottság már zöld utat is adott két, géntechnológiával módosított kukoricafajta élelmiszerként és takarmányként való felhasználására. A GMO-szabályozás lazítására irányuló brüsszeli törekvések ugyancsak nem találkoznak a magyar gazdák elvárásaival.

A válaszadók több mint háromnegyede (76 százaléka) kifogásolja, hogy az Európai Bizottság jelentősen enyhítené a génmódosított növények jelenlegi szabályozását, és mindössze 15 százalékuk nem lát ebben kivetnivalót.

Módszertan

CATI módszer, n=500, magyar gazdák körében, adatfelvétel: 2024. november

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Havran Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.