Disznót vágott a Békés vármegyei hírportál a kolbászkirállyal. A disznóvágás során a sertés minden részét felhasználták a fülétől a farkáig. Kiderült, hogy a csabai kolbászkirály a hasán bontja a sertést, nem a hátán. Such Zoltán András a saját disznótorán, egy 300 kilós sertésnél adott tanácsokat, de előtte befeketítette a perzselésnél a hízót, hogy könnyebben lekaparhassa a szőrt.
A jó kolbászhoz elég egy fél disznó is, avagy fontos tudnivalók:
- a hasán bontás előnye, hogy marad két fél disznónk;
- a szúrás után hideg reggelen a gázpalackot langyos vizes lavórba kell tenni, nehogy ledermedjen;
- perzselőpálinkát pedig azért kell a feketére sült sertés hátára tenni, hogy amíg a böllérek megisszák, kihűljön a bőre, és ne repedjen be a kaparásnál a szalonna;
- jobban megéri egy házi, takarmányon nevelt sertést megvenni, és elfelezni, mint a húsokat és a szalonnákat külön összevásárolni;
- a házi sertés húsából lesz igazi a házi kolbász;
- árban is sokkal jobban kijön az ember, ráadásul a kolbász mellett lesz rántani-, sütni- és kocsonyának való hús, csülök, tepertő, zsír, oldalas, háj, köröm és farok, orjacsont.
Such Zoltán András a disznóvágás kellékei közül elsőként a keményfából készült, stabil asztalt emelte ki, ezen zajlik szinte az összes munkafolyamat.
A vödrök elengedhetetlenek, hiszen rengeteg víz kell a disznó tisztításához, a körmök, csülkök, a húsok, szalonnák lemosásáig. Az üst is kulcsfontosságú az abálónak. Mindig legyen tele forró vízzel. Teknők, tálak és vájlingok is kellenek, miként lábosok, tepsi, szűrők is.
– emelte ki a kolbászkirály, majd hozzátette, a disznótort azért is érdemes tartani, mert egy fárasztó, dolgos, de élménygazdag nap után megkóstolhatjuk, hogyan sikerültek a készítményeink.
Egy rendes disznótorban a reggel levágott hízó orjacsontjából főzött húslevessel indul az esti menü, ehhez házi tésztát készítenek az asszonyok
– ecsetelte a csabai kolbászkirály.