Javítóintézetbe kerülhet egy 16 éves lány, akit bűnpártolással vádolnak egy gyilkossági ügyben

Javítóintézet várhat arra a bűnpártolással vádolt fiatal lányra, akivel szemben a törvényszék azért adott ki elfogatóparancsot, mert nem jelent meg az előkészítő ülésen. A 16 éves, nyíregyházi Sz. D. egy emberölési ügy harmadrendű vádlottja. Azóta már elfogták és letartóztatták. Az ügy kapcsán a vármegyei lap utánajárt, mit kell tudni a javítóintézetekről.

2024. 12. 19. 18:08
MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/Budapest, 2018. január 29.Urbán Ádám szabadfoglalkozású fotóriporter Az Aszódi Javítóintézet címû sorozatának egyik felvétele. A sorozat elsõ díjat nyert társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia kategóriában a 36. Magyar Sajtófotó Pályázaton 2018. január 28-án.MTI Fotó: Urbán Ádám

Urbán Ádám/MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javítóintézeti nevelés nem büntetés, hanem intézkedés, amelyet a bíróság fiatalkorú bűnelkövetőkkel szemben rendelhet el – mondta Márton Anett, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei hírportálnak. Az intézkedés célja, hogy a fiatalok magaviselete javuljon, és a bent töltött idő alatt olyan készségeket sajátítsanak el, amelyek segítik őket a társadalomba való visszatérésben.

A javítóintézetekben kötelező az oktatás: akinek nincs meg az általános iskolai végzettsége, befejezheti a nyolc osztályt, de szakképzésben is részt vehet, akár több szakmát is megtanulhat. A tanulás mellett barkácsolási, kézműves- és sportfoglalkozások, valamint pszichológus és mentálhigiénés szakemberek által vezetett személyiségfejlesztő programok segítik a fiatalkorúakat. A debreceni intézetnek például saját zöldségeskertje van, ahol a fiatalok részt vehetnek a kertészkedésben, és a megtermelt alapanyagokat a konyhában használják fel.

A szabályok azonban szigorúak: napirend szerint kell élniük, és magaviseletük alapján dönthetnek arról, hogy „kis” vagy „nagy szabadságot” kapnak. Ez azt jelenti, hogy jó magatartás esetén akár két-három hétre is hazamehetnek, de vissza kell térniük. Aki nem tér vissza időben, súlyos következményekkel néz szembe, például elveszítheti a jogot az idő előtti szabadulásra.

Az intézeti nevelés időtartama egytől négy évig tarthat, a fiatalkorúak pedig legfeljebb 21 éves korukig maradhatnak az intézményben.

Ha a bíróság úgy látja, hogy az intézkedés célja további bentlakás nélkül is elérhető, akkor a büntetés felének letöltése után ideiglenesen elbocsáthatják őket. Rossz magaviselet esetén azonban az intézet kezdeményezheti az áthelyezésüket egy másik intézménybe, amit az ügyészség indítványozhat, és a bíróság hagyhat jóvá.

Az országban hat javítóintézet működik: a lányokat Rákospalotán helyezik el, a fiúkat pedig Debrecenben, Budapesten a Szőlő utcában, Miskolcon, Aszódon vagy Nagykanizsán.

Az intézetek közös célja, hogy a fiatalkorúak esélyt kapjanak arra, hogy újrakezdjék az életüket, és többé ne kövessenek el bűncselekményt.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Urbán Ádám)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.