Karácsony és Magyar páros gyakorlata káoszba lökte a fővárost

A budapestiek arányosabb képviselete miatt idén ősztől átalakult a Fővárosi Közgyűlés összetétele: a korábban főként kerületi polgármesterekből álló testületben a pártok, jelölő szervezetek listáiról bejutó politikusok lettek képviselők. Ez az új szisztéma a Tisza Párt bejutásával felborította az erőviszonyokat. Az eddigi eredmény siralmas: törvénytelen működés, hiányzó főpolgármester-helyettesek, csőd közeli helyzet. A fővárosban kialakult káosz Karácsony Gergely főpolgármester mellett leginkább Magyar Péter baloldallal együtt mozgó pártjához köthető.

2024. 12. 27. 18:36
Forrás: (Fotó: Montázs - MTI)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Közgyűlés 2014 és 2024 között a 23 kerületi polgármesterből és 9, kompenzációs listán megválasztott képviselőből állt, ám 2023 végén jelentős változásokra került sor. Az Országgyűlés a Mi hazánk javaslatát elfogadva úgy határozott, hogy a jelölőszervezetek ezentúl listát állítanak, és a támogatottság alapján osztják ki az összesen 32 közgyűlési képviselői helyet. A testület 33. tagja a főpolgármester lett.

Kampány: Karácsony újra Gyurcsány mellett

Az év elején még egyáltalán nem volt biztos, hogy Karácsony Gergely akkori főpolgármester újraindulhat a tisztségért a júniusi önkormányzati választáson. Annak ellenére sem, hogy ebbéli szándékát már 2023 márciusában bejelentette. Ehhez előbb szövetségeseket kellett találnia, ami nem ígérkezett könnyű feladatnak.

A Jobbik ekkor saját jelöltben gondolkodott, csakúgy, mint az LMP és az MSZP. Nem volt kedvező előjel Karácsony számára, hogy csupán a nagy intrikus, Gyurcsány Ferenc és pártja, a Demokratikus Koalíció támogatta őt, nyilvánvalóan a hatalom átmentése érdekében. Természetesen a főpolgármester mellett állt saját politikai formációja, de mivel a Párbeszéd támogatottsága mérhetetlen, ennek sok jelentősége nem volt. 

Karácsony vonzerejét alaposan megkoptatták az elmúlt évek botrányai, a Városháza-ügy, a 99 Mozgalom visszaélésgyanús botránya és a Lánchíd túlárazott felújítása, amelyek mindegyike kapcsán nyomozás is folyamatban van

Április közepére letisztult a politikai terep: Szentkirályi Alexandra hivatalosan is bejelentette indulását a kormánypártok támogatásával. Vitézy Dávid az LMP jelöltje lett, akit a Jobbik is támogatott. Karácsony Gergely pedig maradt a baloldal embere. A Tisza Párt a főpolgármester-választáson nem, viszont a Fővárosi Közgyűlés listás helyeiért elindult. Szentkirályinak a választás előtt néhány nappal történt visszalépésével végül Karácsony és Vitézy mérkőzött meg egymással, és bár csak egy hajszálnyival, de a baloldal jelöltje nyerte a voksolást júniusban.

 

Újraszámlálások bűvöletében

Karácsony rendkívül kis különbséggel, 324 szavazattal tudott nyerni, miközben mindkét jelöltre több mint 371 ezer választópolgár adta le a voksát. Végül több körben újraszámolták a szavazatokat, ám csak a különbség változott: Karácsony 293 szavazattal kapott többet.

A procedúra július közepére zárult le, Karácsonynak tehát így is maradt három hónapja arra, hogy megpróbáljon többséget teremteni az új Fővárosi Közgyűlésben, ahová a Tisza Párt és a Fidesz–KDNP egyaránt 10-10 képviselőt, a Párbeszéd–DK–MSZP 7, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt és Vitézy Dávid frakciója 3-3 képviselőt küldhetett. Ahhoz, hogy Karácsony ki tudja jelölni a helyetteseit és elfogadtassa a város költségvetését, legalább 17 képviselő támogatására lett volna szüksége, ami meglehetősen nagy feladatnak bizonyult a politikus számára.

A Tisza ki- majd bevonul 

Karácsony Gergely számára a legkomolyabb talány az volt és maradt a mai napig, hogyan tud többséget teremteni a közgyűlésben. Ez azért sem könnyű, mert a különböző frakciók eltérő módon állnak hozzá a fővárosi témákhoz.

Szentkirályi Alexandra vitathatatlanul a fővárosi jobboldal vezetőjévé vált az elmúlt évben. Szentkirályi saját maga határozza meg a fővárosi jobboldal számára fontos témákat, és a Fidesz–KDNP abban elfoglalt álláspontját, ami a legtöbbször szembe megy Karácsony elképzeléseivel. 

Erre számos példát lehetne hozni, de talán az egyik legmarkánsabb a hajléktalanok helyzete: míg Karácsony döntései nyomán a budapestiek és a hajléktalanok együttélése konfliktusokkal telítődött és elnehezült, Szentkirályi azon az állásponton van, hogy a kérdést empátiával, ám rendpárti szemlélettel kellene kezelni.

Vitézy Dávidnak és frakciójának szintén megvannak a saját fontos témái és prioritásai. Vitézy közlekedési szakemberként a legtöbbször ebben a kérdéskörben fordul javaslatokkal a nyilvánossághoz és a Fővárosi Közgyűléshez. A főpolgármesternek valószínűleg súlyos kompromisszumok árán sikerülne csak együttműködnie velük. 

A Karácsony Gergely mögött álló baloldali frakció képviselőinek száma meglehetősen csekély, minden érdemi döntés elfogadtatásához legalább a Tisza Párt támogatására szüksége lenne.

Végül, az addigi huzavona után december közepén a Tisza és Gyurcsányék szavazataival elfogadták a jövő évi fővárosi költségvetést, vagyis összeállt a Karácsony–Gyurcsány–Magyar-koalíció.

 

Itt a koalíció eredménye: káosz, kormányzásképtelenség

– Hónapok óta jogszabályellenesen működik a fővárosi önkormányzat, a kormányhivatal felszólítására sem választottak főpolgármester-helyettest, ezért bírósághoz fordulunk. Mert Budapest biztonságos működése az első – jelentette be Sára Botond főispán december közepén. A fővárosi kormányhivatal vezetőjének felszólítása nem előzmény nélküli: Sára Botond ugyanis korábban írásban is figyelmeztette a fővárost, hogy állítsa helyre a törvényességet, válasszon főpolgármester-helyettest a közgyűlés.

A helyzetet Szentkirályi Alexandra világította meg a köztévé 48 perc című műsorában. A Fidesz–KDNP fővárosi frakciójának vezetője hangsúlyozta: már benyújtása pillanatában tudni lehetett, hogy a főváros költségvetése törvénytelen. – Karácsony Gergely balliberális főpolgármester szándékoltan nyújtott be egy olyan költségvetést, amely nem felel meg a szabályoknak – mondta. 

Hozzátette: izgalmas kérdés, miként állhatott elő öt év alatt, hogy a kétszázmilliárd forint megtakarítással rendelkező, jól prosperáló fővárosi önkormányzat képtelen olyan költségvetést megcsinálni törvényesen, amit ki tud hozni nullszaldósra. 

Szentkirályi Alexandra hangsúlyozta azt is, hogy a főpolgármester-helyettesek személyének megtalálása nem a Fidesz–KDNP-frakció feladata, mert a közgyűlésben továbbra is balliberális többség van. Majd úgy fogalmazott, nem fog meglepődni, ha néhány héten belül felszáll a fehér füst: Karácsony Gergely, a DK és a Tisza Párt bejelenti, hogy megállapodtak a főpolgármester-helyettesek személyében.

Szinte bizonyos tehát, hogy a Fővárosi Közgyűlésben folytatódik a politikai adok-kapok. Ám addig is marad a káosz és az egy helyben toporgás a főváros számára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.