Az úgynevezett durva elengedés módszerével november 21-én került vissza a megtalálás helyszínére Szerénke, a vadmacska – számolt be a Duna–Ipoly Nemzeti Park (DINPI) közösségi oldalán és honlapján.
A DINPI kiemelt figyelmet fordít a működési területén előforduló védett és veszélyeztetett fajokra, így a vadmacskára is. A vadmacska Magyarországon fokozottan védett, hazai állománya mégis csökken, melynek elsődleges oka az élőhelyek degradációja, feldarabolódása és a házi macskákkal történő hibridizáció, a táplálékért és az élőhelyért folytatott verseny.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Szerénkét két testvérével júniusban találták a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, ahonnan a Budakeszi Vadasparkba került. Genetikai vizsgálat során bizonyossá vált, hogy tiszta vérű vadmacskák. Miután ez bebizonyosodott, a macskák különleges bánásmódban részesültek, azaz repatriációs folyamat kezdődött, melynek során
a látogatóktól elzárva nevelték őket, minimális emberi kontakttal, hogy vadak maradhassanak,
és egymáson gyakorolva elsajátítsák a természetes viselkedési formákat. Táplálékukat maguk ejtették el, így fél év gondozás után alkalmassá váltak a természetbe való visszaszoktatásra.
Szerénke kiengedésében és az előzetes egyeztetéseken a DINPI munkatársai is közreműködtek. A vadmacska a szállítódobozból kiengedve, némi szemlélődés után megkezdte szabad életét, lopakodva foglalta el a közeli menedéket nyújtó cserjést.
A kiengedés helyének közelében szaporodó vadmacskaállomány él, így vannak a faj számára szükséges búvó- és táplálkozóhelyek. Szerénke testvéreinek, Merlinnek és Lukréciának is nagy feladat jut majd a vadmacskák védelmében, ugyanis őket 2025 tavaszán fogják kiengedni a Pilis Bioszféra-rezervátum területén, jeladós nyakörvvel ellátva.
A nyakörveket a most induló HUSK Biosphere Reserves projekt során tervezik megvásárolni – közölte a DINPI.