Csak az interneten létezik a Tisza Párt

Számos rejtély övezi a Tisza Pártot, ugyanis semmilyen hivatalos információt nem lehet találni a honlapjukon a párttagság számáról. Arról sem lehet tudni, hogy pontosan hány Tisza-szigetet hoztak létre, a párt pedig egy egri lángosozóba van bejelentve. Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője lapunknak úgy fogalmazott, hogy a Tisza Párt nem egy kormányzóképes szervezet képe.

2025. 01. 23. 4:54
A11I3810
Fotó: Zoltán Havran
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A Tisza Párt nem egy pártként funkcionál, sokkal inkább egy internetes közösségről beszélhetünk – mondta lapunknak Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint önmagában nem fogja a pártfunkciót ellátni, hogy most zajlik a jelöltek kiválasztása, hiszen egy pártnak szervezeti hálózattal és tagsággal kell rendelkeznie, amik garantálják, hogy pártként lehessen tekinteni egy szervezetre. A szakértő példaként említette, hogy mindez a többi baloldali pártnak is nagyon komoly kihívás volt, ugyanis azt lehetett látni, hogy Budapesten és egy-két nagyobb vidéki városban volt szervezetük, de országos hálózatról nem beszélhettünk az esetükben sem. 

Ez a Tisza Párt esetében sincsen másként

– hívta fel a figyelmet Deák Dániel, hozzátéve: ez jelentősen hátráltatja a felkészülést a 2026-os választásra. 

Emlékeztetett, hogy Magyar Péter úgy követelt előre hozott választást, hogy a pártja semmilyen pártfunkciónak nem felel meg. – Ez így kevés ahhoz, hogy egy pártról beszélhessünk, és ellehetetleníti azt, hogy komolyan lehessen őket venni. Nemrég jelent meg az a hír is, hogy egy egri lángosozóba van bejelentve a pártközpont. Ez értelemszerűen nem egy profi, kormányzóképes szervezet képe – fogalmazott.

Hangos kisebbség a Tisza Párt mögött

Az elemző szót ejtett arról is, hogy Magyar Péter Facebook-oldala nem politikai oldalként, hanem személyes profilként van nyilvántartva, így a politikai oldalakra vonatkozó korlátozás egyáltalán nem érinti. – Rengeteg hamis profil van Magyar Péterék kezében, és valószínűleg mesterséges intelligencia irányította szoftverrel turbózzák fel a Facebook-oldalát. Egyfajta virtuális valóságként akarja azt mutatni, hogy ők a többség – jegyezte meg az elemző, aki szerint ezt bizonyítja, hogy az időközi választásokon, illetve más korábbi esetekben a virtuális többség a valóságban nem jelenik meg többségként, inkább hangos kisebbségként mutatkoznak meg. 

A lájkok nem szavazatok, a választáson az számít, hogy melyik pártra hány ember voksol

– tette hozzá Deák Dániel. 

Mint mondta, a virtuális csaták közben Magyar Péter megfeledkezik róla, hogy az időközi választásokon nem mer elindulni, ami egy valódi számadás lenne arról, hogy valójában mekkora a támogatottsága. – Magyar Péter nemrég megszavaztatta az interneten, hogy maradjon-e európai parlamenti képviselő. Ezen pár tízezer ember voksolt, ami megmutatja, hogy nagyjából ekkora az a közeg, ami hangos kisebbségként megjelenik – vélekedett a szakértő.

Döcögő rendszerváltók

Többször is érte az a kritika a Magyar Péter vezette Tisza Pártot, hogy az csak egy internetpárt, ezek a vélemények pedig nem mondhatók alaptalannak. A párt hivatalos honlapján böngészve nem találni adatot arról, hogy hány fő a tagság pontos száma. Magyar Péter elmondása szerint már több mint tízezren jelentkeztek a pártba, azonban az önbevallásán kívül semmit nem tudni azok számáról, akik csatlakoznának a Tiszához. Ugyanakkor Magyar Péter megkéri az árát a párttagságnak, ugyanis a héten tartott Magyarinfón ismertette, hogy ehhez két szabálynak kell teljesülnie: legalább három hónapos Tisza-sziget-tagság és legalább háromhavi befizetett rendszerváltókártya-tagság. 

A párt oldalán megtalálható űrlap szerint különböző összegekkel lehet támogatni a Tisza Pártot, a legolcsóbb támogatási forma háromezer, míg a legdrágább 41 665 forint.

A párttagok számával ellentétben a Tisza Párt honlapján megtalálható, hogy az úgynevezett rendszerváltó tagság száma 23 805 fő. Magyar Péter még június elején jelentette be a rendszerváltó tagságnak nevezett támogatói rendszert, amit akkor történelminek és egyedülállónak minősített. 

Azonban augusztusban egyik napról a másikra eltüntették a Tisza Párt honlapjáról azt a nyilvános számlálót, amin bárki nyomon követhette az rendszerváltó tagsággal rendelkező Tisza-hívek számát. Novemberben lapunk is megírta, hogy egy nap alatt több mint százötven fővel csökkent a rendszerváltó tagsággal rendelkező személyek köre a Tisza Párt hivatalos honlapján elérhető adatok szerint. 

Még tavaly júniusban Magyar Péter azt tűzte ki célul, hogy elérje az ötvenezer főt a rendszerváltó tagok száma, azonban több mint hét hónappal az indulás után még a felét sem sikerült elérni a célszámnak. 

A Tisza Párthoz kapcsolódnak a Tisza-szigetek, amik jogi személyiséggel nem rendelkező csoportosulások, azonban a számukról, valamint a tagságuk létszámáról ugyancsak nem tudni semmi hivatalosat.

Kétes online kutatások

Emlékezetes volt, amikor Magyar Péter azzal kérkedett, hogy a karácsonykor megosztott Facebook-posztja a valaha volt legnépszerűbb magyar vonatkozású bejegyzés a közösségi oldalon. Azonban hamar kiderült, hogy a Tisza Párt vezére valótlanságot állított. Korábban már írtunk arról is, hogy Magyar Péter csúnyán lebukott, mivel vietnámi fizetett lájkolókkal és távol-keleti bérkommentelőkkel van tele a Facebook-oldala. 

Azonban nem Magyar Péter az egyetlen, aki a kétes értékű internetes lájkokat akarja politikai népszerűségnek feltüntetni.

Ahogy azt többször megírtuk, vitatható közvélemény-kutatások sora jelent meg az utóbbi hónapokban, amikben szintén szerepe van az internetnek. A minap az Idea Intézet hozta nyilvánosságra a friss felmérését, amely szerint a biztos szavazó, pártot választani tudók köré­ben kilenc százalékkal vezet a Tisza Párt a Fidesz–KDNP előtt. Azonban a kutatás hitelességét erősen megkérdőjelezi, hogy az Idea Intézet a saját bevallása szerint a kutatás adatait 2024. december 31. és 2025. január 10. között vette fel, online kitölthető kérdőív segítségével. Tehát nem az általában szokásos telefonos vagy személyes adatfelvétel történt, ami torzíthatja az eredményt.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Havran Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.