Csaknem száznegyvenezren fordultak orvoshoz egy hét alatt ezekkel a gyanús tünetekkel

Csökkent a koronavírus örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja a szennyvízben, de nagyjából húszezren influenza tüneteivel fordultak a háziorvosukhoz – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ

Forrás: MTI2025. 01. 09. 15:36
Várpalota, 2024. július 29.Betegfelvétel a Siófoki Kórház-Rendelõintézetben 2024. július 29-én. Magyarországon már 80 egészségügyi intézménybe lehet idõpontot foglalni az EgészségAblak mobilalkalmazáson, vagy a 1812-es egészségvonalon keresztül.MTI/Vasvári Tamás
illusztráció Fotó: Vasvári Tamás Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év első hetében a szennyvízben a koronavírus koncentrációja országos szinten csökkent. Ennek megfelelően tizennyolc helyszínen stagnálást tapasztaltak, míg csökkenést mértek Budapest Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep, Pécs, Salgótarján és Szekszárd mintáinál.

A tájékoztatás szerint Szombathelyen, Győrben, Székesfehérváron, Kaposváron, Pécsen, Szekszárdon, Kecskeméten, Salgótarjánban, Debrecenben és Budapest északi mintájában az örökítőanyag koncentrációja a mérsékelt, máshol az emelkedett tartományban van. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közlése szerint a következő hetekben 

a koronavírus-fertőzések számának csökkenése várható.

Tudatták azt is, hogy az influenza A vírusa örökítőanyagának szennyvízben mért országos átlagkoncentrációja emelkedett az 1. naptári héten a vizsgált minták közül Kaposvár, Szekszárd és Zalaegerszeg esetében volt az örökítőanyag mennyisége kimutatási határ alatt.

Hozzátették: a szennyvízben mért értékek alapján az influenzafertőzések számának emelkedése várható a következő egy-két hétben, főleg, hogy a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2024. december 30. és 2025. január 5. között az országban 19 900-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Ezek mellett,

137 300-an akut légúti fertőzés tüneteivel fordultak orvoshoz.

Influenzaszerű megbetegedéssel első héten orvoshoz fordult betegek 28,7 százaléka 14 év alatti, 30,3 százaléka a 15-34 évesek, 28,1 százaléka a 35-59 évesek, míg 12,9 százalékuk a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott.

Közölték: 2025 első hetében három közigazgatási területen nőtt, tizennégy területen csökkent és három területen nem változott az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók gyakorisága az előző héthez viszonyítva. A legtöbb beteg Hajdú-Bihar és Nógrád vármegyében, valamint Budapesten volt, a legkevesebb Vas, Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyében volt.

Az első héten akut légúti megbetegedések halmozódásáról egy jelentés érkezett: egy Fejér vármegyei idősek otthonában 131 ember közül 46-an betegedtek meg lázas, felsőlégúti tünetekkel. Közülük egy beteget kellett kórházba szállítani.

Kórházba az első héten 220 embert vettek fel súlyos, akut légúti fertőzés miatt, közülük 26-an szorultak intenzív ellátásra. A kórházi ápolást igénylő 220 beteg 39,1 százaléka 2 éves vagy annál fiatalabb, 31,4 százaléka 60 éves vagy annál idősebb volt.

A kórházi ápolást igénylő betegek közül 84-nél influenza, 21 betegnél légúti óriássejtes vírus (RSV), 20-nál a SARS-CoV-2 állt a megbetegedések hátterében. A tavalyi év 40. és az idei év első hete között összesen 3104 vizsgálati anyagot dolgoztak fel az NNGYK laboratóriumban, és 222 mintában az influenza valamelyik típusát mutatták ki, 453 esetben pedig a Covid-19 fertőzést. A többi mintában egyéb vírusok jelenlétét állapítottak meg.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.