Csibi Krisztina: A választás nem bohózat, ez az életünkről szól

A választás tétje Tolna vármegye 2-es számú választókerületében az, hogy folytatódik-e a Potápi Árpád János képviselői munkájával megalapozott fejlődés vagy a térség leszakad – fogalmazott a Magyar Nemzetnek adott interjúban Csibi Krisztina, a január 12-i időközi országgyűlési képviselő-választás kormánypárti jelöltje. A politikus lapunknak beszámolt a kampány során szerzett tapasztalatairól, a néhai Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár örökségét ápoló alapítványról, egyben határozott véleményt fogalmazott meg Magyar Péterrel szemben.

2025. 01. 10. 4:55
Csibi Krisztina, a Fidesz jelöltje a Tolna vármegyei időközi választáson Orbán Viktor miniszterelnökkel (Fotó: Facebook)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Pár nappal a választás előtt, kampányhajrában vagyunk, milyen tapasztalatokkal gazdagodott az elmúlt hetekben? 

– Leginkább az eddigi tapasztalataim nyertek megerősítést. Az új találkozások, a friss élmények még stabilabbá tették azt a meggyőződésemet, hogy generációkon átívelően rengeteg tenni akarás, életerő, tisztánlátás és szeretet van az itt élőkben. A hetvenes évek végétől, amikor eszmélni kezdtem, ez a kép él bennem a szülőföldemről, szűkebb pátriámról, Bonyhád és Dombóvár térségéről. Ötvennyolc település alkotja a választókerületet. A kampány elején a legfontosabb célkitűzésem az volt, hogy mindenhová legalább egyszer eljussak. Ezt megígértem, és teljesítettem is, sőt nem egy községbe és városba többször visszatértem. Sok emberrel találkoztam és beszélgettem személyesen, civilekkel, vállalkozókkal, polgármesterekkel. Meghallgattuk egymást az előttünk álló feladatokról, kihívásokról. Számos közösségi rendezvényen, fórumon, kulturális, egyházi és sporteseményen vettem részt, nonprofit szervezeteket, szociális otthonokat látogattam, családokat kerestem fel. Magyarország egyik legszebb vidéke a miénk, igazi ékszerdoboz. Jó látni, hogy az itt élőknek mennyire fontos a lakóhelyük, az otthonuk, és hogy tenni is akarnak érte. Várom nagyon a közös munkát a választókerületben élő emberekkel, hogy együtt, összefogva minél több álmunkat megvalósíthassuk.

 

Hogyan fogadták a választók a személyes találkozók alkalmával? 

– Szeretettel és nyitottsággal, fiatalok és idősek egyaránt. Bizonyára lokálpatrióta társukat, a szűkebb szülőföldünk, lakóhelyünk ügye iránt a legmesszebbmenőkig elkötelezett embert ismertek meg bennem azok is, akikkel most találkoztam először, hiszen mindenütt azt éreztem: kitüntetnek a bizalmukkal. Ez sokat jelentett nekem, örömmel töltött el és rengeteg erőt adott a kampány során.
 

Forrás: Facebook

Találkozott politikai vetélytársaival a kampány során? 

– Néhányukkal igen, november 23-án, a kampány első napján. Sok sikert kívántunk egymásnak.
 

Magyar Péter előre hozott választást akar, de Tolna vármegye 2-es számú választókerületében nem mert elindulni. Mi a véleménye erről? 

– Az újdonsült pártvezérnek – eddigi rövidke politikai pályafutása során – nem ez az első ellentmondásos megnyilvánulása. Hogy csak egyet említsek: hetekig arról beszélt, végighaknizva az országot, hogy nem tervez EU-képviselő lenni, aztán valamiért meggondolta magát. De még ennek a döntésnek a felelősségét sem merte felvállalni, másokra hárította. Az előre hozott választás követelése illeszkedik ebbe a mintázatba. Ráadásul tipikus példája annak is, mennyivel könnyebb és egyszerűbb nap mint nap a közösségi médiában felelőtlenül dobálózni a szavakkal, összevissza hazudozni, tízmillió ember által elért eredményeket megkérdőjelezni, mintsem felvenni a kesztyűt, ringbe szállni, és élesben, szemtől szemben megküzdeni a politikai ellenfelekkel – az emberek bizalmáért. Magyar Péter már a küzdőtér bejáratánál visszavonulót fújt. Sőt nemcsak nem indított jelöltet, de Bonyhádon kijelentette, hogy „nem szeretne ebben a bohózatban részt venni”. Szeretném felhívni Varga Judit exférjének és az elvakult Orbán-fóbiában szenvedőknek a figyelmét arra, hogy amit ők bohózatnak neveznek, az az itt élő emberek életéről szól, a január 12-i időközi választás alapvetően befolyásolja majd a sorsukat.
 

Mennyire érezhető választókerületében az a durva hangnem, amely a baloldal részéről eluralta a nagypolitikát? 

– Szerencsére kevésbé. A baloldali jelöltek közül – talán nem meglepő módon – a DK-s induló kampánya próbálta meg leginkább megmételyezni a közhangulatot, inkább kevesebb, mint több sikerrel. Ez a körzet hosszú évek óta kiszámítható, biztos fejlődési pályán halad, és ezt jellemzően békés hangnem kíséri. Mindehhez sok más tényező mellett – mint az összetartás, a hagyománytisztelet, a hit fontossága – Potápi Árpád János nyugodt természete és megbízható képviselői munkássága is nagymértékben hozzájárult. Az itt élők ezt a stílust érzik magukhoz közelebb állónak, ezt tekintik természetesnek és a sajátjuknak. Szeretnénk a káros, a közösségeket mérgező ideológiai és egyéb áramlatokat távol tartani magunktól.

Forrás: Facebook

Megkezdte működését a Potápi Árpád János Alapítvány a Magyar Nemzetért, amelyben ön az egyik kuratóriumi tag. Mi a célja a szervezetnek? Hogyan tudják a néhai országgyűlési politikus örökségét továbbvinni?

– Alapítványunk célja Potápi Árpád János örökségének ápolása, a politikai és közéleti munkássága által képviselt értékek őrzése és továbbadása. Ennek megfelelően tevékenységünk fő hangsúlya lesz a nemzet határokon átívelő összetartozását, az egységes nemzetben való gondolkodást, a nemzetpolitikát erősítő programok, valamint a Tolna vármegye, különösen Bonyhád és Dombóvár térségének gyarapodását szolgáló kezdeményezések felkarolása, kiemelt figyelemmel a térségben élő nemzetiségekre, különös tekintettel a bukovinai székelységre.

 

Kik segítették önt a kampányban? 

– Politikai közösségünk egy emberként fogott össze. Sok száz önkéntes, aktivista, barát tartott velem az elmúlt hetekben. Hálás vagyok mindegyiküknek. Remélem, hogy a megfeszített, szívből jövő munkának meglesz a gyümölcse. Bízom a győzelemben, sokat dolgoztunk érte.

 

Az elmúlt hetek inkább az ünnepekről, a készülődésről szóltak. Hogyan sikerült összeegyeztetni a családot és a választási felkészülést? 

– Ilyen szempontból csakugyan sajátságos időszak volt. Advent idején is reggeltől estig az emberek között voltam, jártam a választókerületet, a családommal ritkán találkoztam. Karácsonykor, néhány napba belesűrítve viszont igyekeztem minél többet együtt lenni Kisdorogon a szeretteimmel. Az ünnep meghitt hangulata, bárhol is élhettem át azt, nagyon mély lelki feltöltődést jelentett számomra. Mindazokra a percekre pedig, amelyeket a választópolgárok között tölthetek, úgy tekintek, mint egy új szövetség építőelemeire.

 

Sokan nem tartják fontosnak az időközi választásokat. Miért fontos, hogy a választók mégis minél nagyobb számban nyilvánítsák ki véleményüket? 

– Azért, mert a jövőnk áll vagy bukik rajta. Akkor is, ha „csak” időközi az a választás. Jelen esetben nem mindegy, hogy a jól bevált, járt úton megyünk-e tovább, vagy feladjuk azt egy veszélyesebb járatlanért. Mindenki előtt világos, melyik az a két út, amelyik előttünk áll: a fejlődés folytatása vagy megtorpanása. Ez ilyen egyszerű. A választás tétje itt az, hogy folytatódik-e a Potápi Árpád János képviselői munkájával megalapozott fejlődés vagy a térségünk leszakad. Akik minket támogatnak, azok a fejlődésre szavaznak. Ha az ellenfeleink kapnak bizalmat a választópolgároktól, akkor véget ér a térségünk gyarapodása.

Forrás: Facebokk

Mit ígér azoknak, akik önre adják majd a voksukat? 

– Mai világunkban is az egyes kérdések megítélésében perdöntő tényező az értékrend. Ez határozza meg a gondolkodásunkat, a cselekedeteinket. Abban biztos lehet mindenki, hogy a normalitás talaján állva, a keresztény értékek elkötelezettjeként fogok dolgozni, hittel, becsülettel, szeretettel és az igazságosságot szem előtt tartva. Ugyancsak nagyon fontos szempont, hogy az Országgyűlés legnagyobb létszámú pártcsaládja áll majd mögöttem. A kormány támogatása és bizalma lesz a képviselői munkám legfontosabb alapja. Érdemes végiggondolni, ez mekkora támaszt és lehetőséget jelent majd számunkra.

 

Itt lehet majd választani

Nem kell sokat várni az év első politikai erőpróbájára, ugyanis vasárnap időközi választást tartanak Tolna vármegye 2-es számú választókörzetében. A voksolásra azért van szükség, mert tavaly októberben elhunyt Potápi Árpád János, a térség fideszes országgyűlési képviselője, aki egyúttal a kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára is volt. A kormánypártok jelöltje Csibi Krisztina, aki az elmúlt tíz évben a Magyarság Háza igazgatójaként végzett kiemelkedő munkát a nemzetpolitika területén. Az időközi választáson a baloldali ellenzék pártjai közül egyedül a Demokratikus Koalíció indított jelöltet. A Gyurcsány-párt színeit Takács László, Grábóc korábbi polgármestere fogja képviselni. Szembetűnő, hogy az újabban előre hozott választást követelő Magyar Péter és az általa vezetett Tisza Párt viszont nem meri megméreti magát az időközi voksoláson. Mint ismert, Magyar Péter az újévi beszédében fogalmazta meg először azt a kívánságát, hogy előre hozott választást kellene tartani már 2025-ben. 

A közeljövőben önkormányzati szinten is több időközi választást fognak tartani. A Tolna vármegyei voksolással egy napon Kiskunmajsán tartanak időközi önkormányzati választást, ugyanis lemondott a 5-ös számú körzet eddigi képviselője. Itt hárman szállnak versenybe, a Fidesz–KDNP Balogh Tibort indítja, akivel szemben a Második Reformkor jelöltje, valamint egy független induló is megméretteti magát. Jövő vasárnap pedig összesen öt településen fognak időközi önkormányzati választást tartani. Budapest III. kerületében új képviselőt fognak választani a 5-ös számú körzetben, mivel Czeglédy Gergő, Óbuda volt alpolgármestere lemondott a mandátumáról. Az MSZP-s színekben politizáló Czeglédyt még tavaly júniusban, az óbudai korrupciós botránnyal összefüggésben vették őrizetbe, majd tartóztatták le. Ezután tavaly novemberben mondott le a mandátumáról a baloldali politikus. Czeglédy Gergő tavaly nyáron a baloldal közös jelöltjeként nyert a körzetben, azonban most jobbára külön fognak indulni a pártok. A voksoláson a Fidesz–KDNP Malinás Sándort indítja, de rajthoz áll a Jobbik, a Mi Hazánk, a Kétfarkú Kutya Párt, a Szikra Mozgalom, a Munkáspárt, valamint három független jelölt is, a Tisza Párt viszont itt sem méretteti meg magát. Jövő vasárnap Veszprém 12-es számú választókörzetében is időközi önkormányzati voksolást tartanak, ugyanis a körzet eddigi képviselője, Hegedűs Barbara a Fidesz országgyűlési képviselője lett. A szavazáson a kormánypártok Kavalecz Gábort indítják, de a Momentum, a Kétfarkú Kutya Párt és az Együtt Veszprémért is állított saját jelöltet. Említésre méltó, hogy Tolna vármegye 2-es számú körzetéhez hasonlóan sem Kiskunmajsán, sem Óbudán, sem Veszprémben nem indul az időközi választáson Magyar Péter és a Tisza Párt, ahogy a DK is távol marad.

Csütörtökön kitűzte a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) március 23-ra az időközi választást a jogerősen elítélt Gyurcsány-párti képviselő, Varju László lemondása miatt megüresedett országgyűlési képviselői mandátum betöltésére Budapest 11. számú országgyűlési egyéni választókerületében. Varju legutóbb a szavazatok 50,8 százalékát megszerezve nyert egyéni mandátumot a baloldali fellegvárnak számító körzetben. Kérdés, hogy elindul-e az ellenzék számára nyerhető körzetben a Tisza Párt. Korábban Magyar Péter azt állította, hogy semmilyen időközin nem fognak indulni, így azonban pártjának valódi támogatottsága sem mérhető le.

Borítókép: Csibi Krisztina, a Fidesz jelöltje a Tolna vármegyei időközi választáson Orbán Viktor miniszterelnökkel (Forrás: Facebook)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.