„Huszonnégy nemzetet kellett összekovácsolni” – ilyen kihívásokkal nézett szembe a leköszönő magyar Eufor-parancsnok

A helyi vezetők rendkívül elégedettek a 2024-es magyar EUFOR-parancsnokság munkájával – értékelte a tapasztalatait Sticz László vezérőrnagy, aki 2024 januárjától egy éven keresztül első magyar tábornokként irányította az Európai Unió bosznia-hercegovinai műveletét, az EUFOR Althea missziót. Tizennégy év osztrák irányítás után, nehéz nemzetközi környezetben, egyes politikai vezetők olyan erőteljes fenntartásokkal viszonyultak a magyar kontingenshez, amelyeknek pozitív irányba történő átfordítása nem kis energiába tellett.

2025. 01. 23. 5:15
EUFOR, Sticz László, Bosznia-Hercegovina, Szarajevó, több nemzet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Sikeresnek értékelem a magyar Eufor-vezetés munkáját, és a műveletben részt vevő katonák tevékenységét is – jelentette ki hazatérése után Sticz László vezérőrnagy, aki beosztását kiemelten feszült biztonsági környezetben látta el. 

Sticz László vezérőrnagy hazatérése Szarajevóból (Fotó: Havran Zoltán)

Mint arról lapunk is beszámolt, Sticz László személyében 2024 januárjától egy éven keresztül magyar tábornok irányította az Európai Unió bosznia-hercegovinai műveletét, az Eufor Althea missziót. 

Előtte 2009 végétől 2024 elejéig végig osztrák parancsnokok váltották egymást az Eufor élén, és az egyéves magyar vezetés után 2026 elejéig román vezetéssel működik tovább.

Az Európai Unió válságkezelő missziójának feladata az 1995-ös daytoni békemegállapodásban foglaltak betartatása, a biztonságos környezet fenntartása, együttműködve a helyi hatóságokkal, továbbá a bosznia-hercegovinai állami haderővel történő közös kiképzések és gyakorlatok. 

A magyarok átadják az EUFOR-parancsnokságot Szarajevóban
Sticz László átadja a parancsnokságot a román Florin-Marian Barbu tábornoknak (Fotó: Havran Zoltán)

Sticz László kedden adta át a parancsnokságot a román Florin-Marian Barbu tábornoknak, azonban hazánk ezután is vezető szerepet fog vállalni a műveletben, hiszen annak törzsfőnöki beosztását látja el 2025 májusától. 

A korábbi osztrák, a magyar és most már román parancsnokság jól mutatja, hogy az Európai Unió középső és keleti részéből kiemelt figyelem irányul a Nyugat-Balkánra. 

A háborúk miatt évek óta rossz, sőt romló nemzetközi légkör miatt hangsúlyos ennek a térségnek a stabilitása, minden eszközzel segíteni kell, hogy az évtizedek óta meglévő törékeny béke meg is maradjon. 

Lapunknak Sticz László felidézte, tavaly év elején nagyon sok nehézséggel kellett szembenéznie parancsnoksága kezdetén. Elmondása szerint egyes politikai vezetők olyan erőteljes fenntartásokkal viszonyultak a magyar kontingenshez, amelyeknek pozitív irányba történő átfordítása nem kis erőbe, energiába tellett.

 

Váratlan kihívások

– Az év ugyanakkor tele volt olyan váratlan eseményekkel, amire gyakorlatilag a katonák eleve nem készülhettek föl – tette hozzá, majd emlékeztetett: a magyar kontingens szembetalálta magát olyan természeti katasztrófákkal, mint például a nyári erdőtüzek, az őszi árvíz, vagy a földcsuszamlások, amelyek közben aktívan beszálltak a helyi lakosság védelmébe és a károk enyhítésébe. 

Sticz László vezérőrnagy (Fotó: Havran Zoltán)

Sticz László lapunk kérdésére kitért az őt ért szakmai kihívásokra is. – Nekem szakmailag a legnagyobb feladatnak bizonyult, hogy a 24 nemzet alkotta Eufor katonai missziót kellett olyan módon összekovácsolni, hogy képes legyen a feladatok végrehajtására – magyarázta. Mint mondta, 

nehézséget okozott az a fajta viszonyrendszer és kapcsolati rendszer kialakítása, ami a munka sikeres végrehajtásához elengedhetetlen. 

– Ez nem csak a katonai, hanem a rendőri és politikai vezetőkkel történő jó kapcsolat kiépítését is jelentette, ugyanis Bosznia-Hercegovina föderatív államszerkezete rendkívül komplex – magyarázta. Kifejtette: a magyar vezetés egy olyan politikai struktúrával találta szembe magát, ami az államitól gyakorlatilag egészen a helyi lokális szintig húzódik. – Ez még a helyi vezetőknek is kihívást jelentett – tette hozzá.

 

Magyar járművek bosnyák terepen

A jelentős nemzetközi tapasztalatok ellenére a többi nemzettel való együttműködés okozta az egyik legnagyobb kihívást: összehangolni a technikai eszközöket, fegyverrendszereket és eljárásokat olyan módon, hogy a kiadott feladatot hatékonyan végre tudják hajtani, hiszen nem csupán NATO tagországok vesznek részt az Eufor Altheában. 

Sticz László
A Magyar Honvédség MEDEVAC képességét adó helikopter Szarajevóban (Forrás: honvedelem.hu)

Az egy év alatt a magyar honvédség katonái és eszközei kiemelt létszámban vettek részt a feladatokban, ráadásul parancsnoki teendőit ellátó nemzetként biztosította a misszió Medevac (Medical Evacuation), azaz egészségügyi kiürítési képességét, ahol a legújabb Airbus-helikopterek is szolgálatot teljesítettek. 

A tábornok a kihívások ellenére a helyi politikai, katonai és rendőri vezetőktől azt a visszacsatolást kapta, hogy rendkívül elégedettek voltak a 2024-es magyar Eufor-parancsnoksággal. 

– Úgy vélték, nagyon sokat lendítettünk az ország stabilitásán és megbízható partnerként dolgoztunk: támogattuk a biztonságos környezetet, segítettük a helyi hatóságok munkáját és a természeti katasztrófáknál is aktívan, hatékonyan léptünk fel – mondta Sticz László.

Borítókép: Sticz László vezérőrnagy (Fotó: Havran Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.