– Sikeresnek értékelem a magyar Eufor-vezetés munkáját, és a műveletben részt vevő katonák tevékenységét is – jelentette ki hazatérése után Sticz László vezérőrnagy, aki beosztását kiemelten feszült biztonsági környezetben látta el.

Mint arról lapunk is beszámolt, Sticz László személyében 2024 januárjától egy éven keresztül magyar tábornok irányította az Európai Unió bosznia-hercegovinai műveletét, az Eufor Althea missziót.
Előtte 2009 végétől 2024 elejéig végig osztrák parancsnokok váltották egymást az Eufor élén, és az egyéves magyar vezetés után 2026 elejéig román vezetéssel működik tovább.
Az Európai Unió válságkezelő missziójának feladata az 1995-ös daytoni békemegállapodásban foglaltak betartatása, a biztonságos környezet fenntartása, együttműködve a helyi hatóságokkal, továbbá a bosznia-hercegovinai állami haderővel történő közös kiképzések és gyakorlatok.

Sticz László kedden adta át a parancsnokságot a román Florin-Marian Barbu tábornoknak, azonban hazánk ezután is vezető szerepet fog vállalni a műveletben, hiszen annak törzsfőnöki beosztását látja el 2025 májusától.
A korábbi osztrák, a magyar és most már román parancsnokság jól mutatja, hogy az Európai Unió középső és keleti részéből kiemelt figyelem irányul a Nyugat-Balkánra.
A háborúk miatt évek óta rossz, sőt romló nemzetközi légkör miatt hangsúlyos ennek a térségnek a stabilitása, minden eszközzel segíteni kell, hogy az évtizedek óta meglévő törékeny béke meg is maradjon.
Lapunknak Sticz László felidézte, tavaly év elején nagyon sok nehézséggel kellett szembenéznie parancsnoksága kezdetén. Elmondása szerint egyes politikai vezetők olyan erőteljes fenntartásokkal viszonyultak a magyar kontingenshez, amelyeknek pozitív irányba történő átfordítása nem kis erőbe, energiába tellett.
Váratlan kihívások
– Az év ugyanakkor tele volt olyan váratlan eseményekkel, amire gyakorlatilag a katonák eleve nem készülhettek föl – tette hozzá, majd emlékeztetett: a magyar kontingens szembetalálta magát olyan természeti katasztrófákkal, mint például a nyári erdőtüzek, az őszi árvíz, vagy a földcsuszamlások, amelyek közben aktívan beszálltak a helyi lakosság védelmébe és a károk enyhítésébe.