Január végig lehet beadni az ötleteket az idei fővárosi közösségi költségvetésre, ám idén egy átlagos budapesti polgár már nehezebb feltételekkel indul, mint azoknak a civil szervezetek tagjai, amelyek széles elérésekkel rendelkeznek. A fővárosi önkormányzat közlése szerint a beadott ötleteknek támogatókat kell szerezniük ahhoz, hogy szakmai szűrésre kerüljenek. Támogatók gyűjtésére február 6–21. között lesz lehetőség.
A háromszáz legtöbb támogatást szerzett ötlet kerül a szakmai értékelők elé. Azaz már a rostán kiesnek azok a polgárok, akik mögött nem áll nagyobb szervezet, így arra sem lesz esélyük, hogy a főváros mérlegelje, szavazásra küldjék-e a beadott ötletet.
A korábbi években sem volt könnyű dolga annak, aki hátszél nélkül küldött be ötletet. Ilyen volt a védett kerékpársávok ügye is, amely tükrözte Karácsony Gergely főpolgármester programját. A közösségi költségvetésen keresztül ugyanis kommunikációs szempontból könnyebb volt letolni a budapestiek torkán a vitatott beruházást, mondván, a lakosság akarta, a lakosság szavazta meg.
Azonban a hitelességgel továbbra is gondok vannak, mert a több mint másfél millió lakost számláló Budapesten a közösségi költségvetésről mindössze egy-két százaléknyi ember mondott véleményt.
Így már néhány ezer szavazattal nyertes projektek születtek. Még úgy is érdektelenségbe fulladt a program, hogy Karácsonyék a szavazási korhatárt 14 évre szállították le. A nyertesek kapcsán megemlítendő a főpolgármester által preferált szervezet, a Város és Folyó Egyesület, amelynek a kezébe adták a nyári rakpartlezárás teljes lebonyolítását is.
Hozzájuk kötődnek a Margitsziget déli csúcsára, a Margit híd alá, valamint a Vizafogóra, a Moszkva sétányhoz került új utcabútorok és grillezők.
Az első közösségi költségvetés abszolút győztese volt az Utcáról Lakásba! Egyesület, amelynek többéves huzavona árán sikerült a beadott ötlet megvalósítása, amely arról szólt, hogy hajléktalanokat lakásba költöztetnek. Az ő ügyük kapcsán döntött arról a főváros, hogy a magánszemélyek által beküldött ötleteket nemcsak a főváros, hanem partner civil szervezetek is megvalósíthatják. Így történhetett meg később az, hogy a Reipair Café ötletét a beküldő magánszemély saját civil egyesülete valósította meg, így az ötletgazda szeretetprojektjére ötvenmillió forintot adott a fővárosi önkormányzat a közösségi költségvetésből.