A korábbi Nemzeti Ifjúsági Stratégia lejárt, eljött a következő időszakra vonatkozó tervezés ideje, amihez cselekvési tervet is kell készíteni – mondta Kiss-Kozma Georgina, az Ifjúságkutató Intézet kutatásvezetője az Ezek a mai (magyar) fiatalok! – az Ifjúság’24 jelentés bemutatása című rendezvényen a Mathias Corvinus Collegiumban. A szakértő kijelentette: a tavalyi évet a kül- és belpolitikai turbulencia jellemezte, hiszen olyan jelentős országokban zajlottak választások, mint Oroszország, az Egyesült Államok, illetve az Európai Unió (EU) államai, valamint első alkalommal tartottak hazánkban egyszerre önkormányzati és uniós választásokat, amelyek mind kihatnak a magyar fiatalok életére, akik közül nagyjából 200 ezren szavazhattak először.
Lakhatás és családpolitika
A fiatalok jövőre szóló terveinek a vizsgálatáról szólva kiemelte a kormány új családpolitikai intézkedéseit, említve a csok pluszt, a babaváró hitel szabályozásának módosításait, a falusi csokot és a bölcsődei térítési díj támogatását. Azt állította, hogy 2024-ben meghatározó volt a lakáspiaci helyzet, és a felmérésből kiderült, hogy a magyar fiatalok saját tulajdonú ingatlant szeretnének. Tavaly megtorpant a lakásépítések száma és emelkedtek az építkezés költségei, ahogy a lakbérkiadások is, ezért a kormány új gazdaságpolitikai akciótervében kiemelt célként jelenik meg a lakáspiaci válság csökkentése.
Az uniós országokban a fiatalok átlagosan 26 év körül hagyják el a családi fészket, a magyaroknál ez az átlag 27 év. Olyan intézkedéseket várnak idén, amelyek pozitív irányba viszik a fiatalok lakhatásának ügyét, és érdemes lesz nyomon követni, hogy a gyermekvállalást ösztönző munkáshitel milyen hatást fejt ki a dolgozó fiatalok között.
A 2023-as év egyik legjelentősebb ifjúságot érintő kérdése a magyar modellváltó egyetemek kizárása volt az uniós támogatásokból, tavaly erre nem jöttek megnyugtató válaszok, de idén azt várjuk, hogy már lesznek előrelépések
– hangsúlyozta Kiss-Kozma Georgina.
Tovább vagyunk fiatalok
A kutatásvezető kifejtette: a fiatalok számára fontos digitális világ esetében azt tapasztalták, hogy az optimizmust a szabályozás iránti igény váltotta fel. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU elfogadott egy szabályozást a felelős mesterségesintelligencia-fejlesztésről és -alkalmazásról, ami várhatóan 2026 közepétől válik az uniós és a hazai jogrendszer részévé. Arról is szólt, hogy változás állt be a kutatás módszertanában, mivel az ifjúsági életszakasz jelentős átalakulásokon ment keresztül, így a felső életkori korhatár 29 évről 34 évre módosult, illetve a külhoni régiókban élő fiatalokat is megkérdezték.
A fejlesztések éve volt 2024
Az előadást követő panelbeszélgetésen Szakos Enikő, a Tanuláskutató Intézet kutatója leszögezte: 2024 a fejlesztések éve volt, amelyből kiemelkednek a bérfejlesztések. Emellett fontos fejlődésnek tekinthető a mobiltelefonok iskolai használatának a szabályozása is, valamint a digitális fejlesztések terén folytatódtak a laptopkiosztások. – A legjobbat az teszi a gyerekek koncentrációjának, szociális készségeinek és mentális egészségének, ha egymásra figyelnek a telefonhasználat helyett. A gyerekek két percnél tovább nem tudják használni a mobiltelefonjukat arra, amire a tanár megkéri őket – emelte ki.