A holokauszt a mindenkori európai civilizáció megmagyarázhatatlan, védhetetlen és vállalhatatlan mélypontja – jelentette ki a közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfőn Budapesten, a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban tartott megemlékezésen.
Navracsics Tibor a holokauszt nemzetközi emléknapján arról beszélt: megmagyarázhatatlan, hogy a XIX. századi Európa optimizmusát, liberalizmusát és emancipációját hogyan válthatta fel a XX. század vérfürdője az első világháborúban, és ez a vérfürdő hogyan teremtette meg a tömegháború mellett a totalitárius ideológiákat és a totalitárius diktatúrákat, ahonnan egyenes út vezetett a holokauszthoz.
„A holokauszt nemcsak az európai zsidóság, de az egész civilizáció tragédiája. Megmagyarázhatatlan, hogy Európa, amely a kereszténység, a felvilágosodás kontinense a XX. század közepén eltűrte a holokausztot”
– mondta.
Kitért arra: nyolcvan éve szabadult fel az auschwitzi koncentrációs tábor, így ez a nap lett a holokauszt emléknapja. Fontos, sorsdöntő nap volt, a holokauszt folyamatában azonban nem nyitó és nem is záró dátum.
– Nem nyitó, hiszen könyvekből és szemtanúk elbeszéléseiből tudhatjuk, hogyan „gomolygott” a 20-as, 30-as években az antiszemitizmus, ami végül a holokausztban vált irtó hadjárattá – mondta. – Tudjuk azt is – folytatta a miniszter –, hogy nem szűnt meg egyetlen csapásra január 27-én a holokauszt társadalmi hatása. Derékba tört, félresiklott életek őrizték nyomát még évtizedekig, de megtalálható a hatása mind a mai napig az újrakezdett szakmai életutakban, újraalapított családokban is.