Auschwitzba látogatnak a túlélők a tábor felszabadításának 80. évfordulóján

Az auschwitzi haláltábor felszabadításának 80. évfordulójára emlékezik ma a világ. Az évforduló alkalmából túlélők is ellátogatnak Auschwitzba, ahol több állami vezető is tiszteletét teszi.

2025. 01. 27. 7:46
Az auschwitzi haláltábor hírhedt kapuja
Az auschwitzi haláltábor hírhedt kapuja Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Auschwitz-Birkenau náci haláltábor felszabadulásának 80. évfordulóján mintegy ötven túlélő tér vissza a tragikus helyszínre, hogy megemlékezzen a koncentrációs tábor 1945. január 27-i felszabadulásáról – számol be róla a BBC. Az eseményen számos állam- és kormányfő is részt vesz, köztük III. Károly brit király, Andrzej Duda lengyel, Emmanuel Macron francia és Frank-Walter Steinmeier német elnök, valamint Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök.

A hajdani haláltábor Auschwitzban ma múzeumként emlékeztet a nácik által elkövetett kegyetlenségekre
A hajdani haláltábor Auschwitzban ma múzeumként emlékeztet a nácik által elkövetett kegyetlenségekre  (Fotó: AFP)

Az emlékezés középpontjában azonban a túlélők állnak, akik akik annak ellenére visszatérnek a holokauszt egyik legismertebb helyszínére, hogy már a nyolcvanas, kilencvenes éveikben járnak. Üzenetük egyértelmű: elmondani a világnak, mi történt Auschwitzban, és biztosítani, hogy soha többé ne ismétlődhessen meg.

A megemlékezés során a túlélők és Andrzej Duda lengyel elnök koszorút helyeznek el az Auschwitz I. tábor „halál falánál”, ahol ezreket végeztek ki. A táborkomplexum részét képező birkenaui táborban szintén sor kerül megemlékezésre.

Az auschwitzi táborkomplexumban mintegy 1,1 millió embert gyilkoltak meg, többségükben zsidókat. A tábor a náci rendszer által létrehozott hat lengyelországi megsemmisítő tábor egyike volt.

A szervezők a megemlékezés politikamentességét hangsúlyozzák, ugyanakkor Vlagyimir Putyin orosz elnököt az orosz–ukrán háború miatt annak ellenére sem hívták meg, hogy a tábort a szovjet katonák szabadították fel.

Az Auschwitz Múzeum tavaly 1,83 millió látogatót fogadott, ami jelzi a hely történelmi jelentőségét és a holokauszt emlékezetének fontosságát. A túlélők és szakértők egyaránt hangsúlyozzák az oktatás szerepét a holokauszttagadás és az antiszemitizmus elleni küzdelemben.

Keir Starmer brit miniszterelnök ígéretet tett a holokausztoktatás megerősítésére az Egyesült Királyságban, hogy minden fiatal hallhasson túlélői tanúvallomást, ezáltal fejlesztve az empátiát és az emberi jogok tiszteletét. Erre nagy szükség is van, hiszen az elmúlt időszakban ismét megfigyelhető az antiszemitizmus aggasztó térnyerése Európa-szerte.

Borítókép: Az auschwitzi haláltábor hírhedt kapuja (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.