– A budapestieket a hajléktalankérdés, a köztisztaság, a közbiztonság foglalkoztatja legjobban – mondta a Magyar Nemzetnek Radics Béla fővárosi képviselő. A Fidesz politikusa hozzáette: a múlt év végén arra tett javaslatot, hogy éjszakára zárják le azokat az aluljárókat, ahol elérhető a felszíni közlekedés, ezáltal a bűncselekmények lehetősége is csökken.
– Előterjesztésemben részletesen kitértem a legforgalmasabb ilyen típusú aluljárókra, a legtöbbnél már megoldott a felszíni közlekedés. Ilyen például a Nyugati tér, a Blaha Lujza tér, Ferenciek tere vagy az Astoria. Semmilyen közfunkciót nem lát el éjszaka egy aluljáró ott, ahol a felszínen van gyalogátkelőhely. Az intézkedés lényege, ne történhessen meg az, hogy egy járókelő éjjel drogosokba, hajléktalanokba fusson bele, ami mostanság egyre gyakoribb jelenség a fővárosban – mondta lapunknak Radics Béla. Hozzátette: ha megkérdezünk tíz fővárosit, hogy melyik az a szégyenfolt, amivel nap mint nap találkozik Budapesten, és ahova igazából szíve szerint be se tenné a lábát, mind a tíz azt válaszolná, hogy az aluljárók azok.
Borzasztó körülmények mellett borzasztó szagban, mocsokban, drogtanyákon keresztül kell átgyalogolni azért, hogy valaki a metróra fel tudjon szállni, vagy azért, bemenjen egy bevásárlóközpontba.
Ami az előterjesztés fontosságát is mutatja: a közgyűlés tagjai közül csak a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselői mertek nyíltan nemet mondani, többi ellenző baloldali politikus inkább a tartózkodást választotta. Az előterjesztés 18 szavazattal így is többséget kapott.
Karácsony Gergely főpolgármester rendre ódzkodik a rendpárti javaslatoktól. Emlékezetes, hogy Tarlós István korábbi főpolgármester alatt visszaszorult az utcákról a hajléktalanság, az aluljárókat pedig tisztán és rendezetten tartották. Karácsony színre lépése teremtette meg a lehetőséget, hogy a BKK járatait, az aluljárókat és a főváros utcáit újra ellepjék a hajléktalanok, a kéregetők, a drogosok. Mindemellett megjelent a nyílt utcai alkoholizálás is, ezt korábban a fővárosi rendészet nagy erőkkel ellenőrizte.
Mivel Karácsony Gergelynek a második ciklusában már nincs többsége a Fővárosi Közgyűlésben, így lehetőség adódott arra, hogy a Fidesz–KDNP-frakció átvigyen rendpárti intézkedéseket.
Nyilván ennek egyik legnagyobb ellenzője maga a főpolgármester, aki rendre azt hangoztatja: a hajléktalanság nem rendpárti, hanem szociális kérdés.
– A hajléktalanok lakhelyként használják az aluljárókat, ezt korábban a Ferenciek terén megoldották még a Tarlós István idején, beépített rács tartotta zárva az aluljárót. Ezzel szemben napjainkban éjszaka bemennek, mocskot hagynak, amit utána a reggel munkába siető budapestiek tapasztalnak meg legelőször. Ráadásul a droghasználatnak is kiemelt helyszínei lettek az aluljárók, ahol még kamera sincs, ami visszatartaná ettől a kábítószereseket. Emiatt is tartottuk fontosnak azt, hogy hozzunk egy közbiztonságot és köztisztaságot javító intézkedést – húzta alá a fővárosi képviselő, akinek az elfogadott javaslatával látszólag hónapok óta nem történik semmi.
A márciusi ülésen kell bemutatnia a főpolgármesternek azt a tanulmányt, amiből kiderül, hogy mennyibe kerül és hány fővel kell emelni a szociális és a rendészeti létszámot ahhoz, hogy a fővárosi aluljárókban biztosítani lehessen a biztonságot.
Mindezek után szükség lesz egy cselekvési tervre, ami az aluljárók éjszakai lezárásához a felmerülő költségeket és infrastrukturális feladatokat részletezi, amit májusra kell elkészítenie a fővárosnak.
– A lezáráshoz szükséges a rácsok beépítése, ami a Karácsony-kabinet szerint idő- és költségigényes, ezzel indokolják, hogy nem megy olyan gyorsan a fővárosnak az előkészület.
Jelen pillanatban ott tartunk, hogy született egy egységes álláspont afelől, hogy az aluljárók borzasztó állapotúak és nem biztonságosak.
A Fidesz–KDNP-frakció kérni fogja, hogy a lehető legrövidebb határidőn belül a főváros kezdje el ezt a fejlesztést. Még nem érkezett meg hozzánk semmilyen ilyen jellegű információ arról: jelen pillanatban hol tart ez a tanulmány – hangsúlyozta ki Radics Béla. A képviselő szerint rendezettebb, tisztább és biztonságosabb körülményeket kell létrehozni, a megoldást abban látja: olyan hajléktalanellátó rendszert kell működtetni, amelynek segítségével nem az aluljárókba költöznek be hajléktalanok, hanem bemennek az intézményekbe, ahol megkapják a megfelelő ellátást.
– A hajléktalanellátó rendszer fejlesztésére is meg kell emelni a forrásokat.
Ha van 50 milliárd forint Rákosrendezőre, akkor kell lennie még évi nyolcmilliárd forintnak, hogy a hajléktalanellátókra szánt forrást megduplázza.
A fővárosi rendészet a mi javaslatunkra most már a rendőrökkel együtt tud intézkedni, nemcsak a villamoson, hanem akár az aluljárókban is, amely szintén a közbiztonságot javítja és azt mozdítja elő – zárta a beszélgetést Radics Béla.
A fővárosi képviselő közösségi oldalán egy videót is megosztott közösségi oldalán a budapesti aluljárók állapotáról.