Így számítják ki a pontokat a felvételin

Mutatjuk, miként érdemes kalkulálni.

2025. 02. 05. 23:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanulmányi eredményekből, érettségi eredményekből és intézményi pontokból áll össze az új felvételi pontszámítás szerint a felsőoktatásba készülők összpontszáma – foglalta össze a tudnivalókat a Világgazdaság.

A felsőoktatási felvételin továbbra is 500 pontos rendszerben számolnak: 200 pontot érnek a középiskolai tanulmányi eredmények, 200 pontot az érettségi eredmények, valamint 100 többletpont, amelynek odaítélése 2024-től az egyetemek hatásköre.

Így a tavalyi általános felvételi eljárásban már az egyetemek határozhatták meg, pontosan mire és hány pontot adnak, amelyek így egyetemen belül karonként, de akár szakonként is eltérhetnek.

A tanulmányi pontokat öt tantárgy, a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika,  egy legalább két évig tanult választott idegen nyelv vagy nemzetiségi nyelv és irodalom, és egy, az egyetemek által meghatározott ötödik érettségi tárgy alapján számolják. Az utóbbi egyetemenként és szakonként eltérő lehet.

A tanulmányi pontok fele – tehát 100 pont – a középiskolai érettségi bizonyítványban szereplő öt tantárgy százalékos eredményeinek átlagából áll össze. A másik 100 pontot az adott tantárgyak utolsó két tanult évfolyamán kapott év végi osztályzatai összegének kétszerese adja. Ha a felvételiző mind az öt érettségi tantárgyból ötös osztályzatot kapott az utolsó két tanulmányi év végén, maximális 100 pontot jelent, míg a csupa négyes 80 pontot ér.

A tanulmányi pontokkal megegyező, maximum 200 pontot érnek a felvételiző diák érettségi eredményei a felvételi tárgyakból. Ez két érettségi vizsgatárgy százalékos eredményéből tevődik össze, és szintén az egyetem határozza meg.

A jelentkezők pontokra átszámítva a középszintű érettségi vizsga százalékos eredményének mindössze kétharmadát kapják meg. Az emelt szintű vizsga százalékos eredményét viszont továbbra is teljes egészében átszámítják.

Emelt szintű érettségi vizsgát tenni 2024-től duplán megéri, hiszen nem csupán többet ér, mint a középszintű érettségi vizsga, de pluszpontok, vagyis intézményi pontok is járnak érte.

 

Mik azok az intézményi pontok?

Központilag meghatározott többletpontok helyett a tavalyi évtől már az egyetemek dönthetnek arról, mire és hány többletpontot, új nevükön: intézményi pontot adnak a lehetséges 100-ból. Ám az emelt szintű érettségi vizsga mellett is lehet még intézményi pontokhoz jutni.

Többletpontok járnak például az

  • emelt szintű érettségiért,
  • nyelvvizsgáért,
  • tanulmányi és sporteredményekért, valamint 
  • az esélyegyenlőség okán, emellett
  • a szakmai tapasztalatért,
  • releváns szakképesítésért,
  • önkéntes katonai szolgálatért,
  • az egyetem saját érettségifelkészítőjén való részvételért és akár 
  • hitéletért is.

Érdemes kiemelni, hogy idén továbbra is lehetséges az, hogy a felvételi pontokat a tanulmányi és az érettségi eredmények beszámítása helyett

csak az érettségi eredmények duplázásával számolja az elektronikus felvételi rendszere, amennyiben ez a kedvezőbb lehetőség a jelentkezőnek.

Ez leginkább azoknak a diákoknak kedvező, akik az év végi bizonyítványaikban gyengébb jegyeket kaptak, ellenben az érettségin jól teljesítettek.

Számukra a Felvi rendszere a tanulmányi és érettségi pontok helyett az érettségi pontokat duplázza, és ehhez adja hozzá az intézményi pontokat. A pontszámítási szabályok intézményenként eltérők, ezért ezeket érdemes a felvi.hu felületén, a meghirdetett képzések leírásánál megnézni.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: BOON/ Vajda János)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.