„A hallgatók 24 százaléka tapasztal az egyetemi képzése során erős pártpolitikai jellegű megnyilvánulásokat az oktatók részéről – öt százalékukat pedig személyesen is érte hátrány azért, mert politikai meggyőződésük különbözött a tanárukéval” – ismertette kutatsáuk eredményeit Nagy Károly, a Transzparens-csoport menedzsere köszöntőjében a Transzparens oktatásért projekt első rendezvényén, ahol Schiffer András ügyvéd és Sáfrán József, az NKE adjunktusa elemezte a felsőoktatás és politika viszonyának legfontosabb kérdéseit Hoppál Hunor, a Transzparens-csoport stratégiai igazgatójának moderálása mellett.
Nagy Károly véleménye szerint a magyar egyetemi életnek szerves része a pártpolitikai alapú diszkrimináció, amelyben a hallgatók közel fele úgy gondolja, hogy egyetemi körben nem oszthatják meg szabadon politikai álláspontjukat, véleményüket. Schiffer András azonban nem szállt fel erre a vonatra, és közölte:
„Rendkívül kiábrándító leszek, ugyanis nem értek egyet a kérdésfelvetéssel. A pártpolitikának igenis van helye az egyetemeken.”
A társadalomtudományokat illetően elmondta, hogy „régen rossznak” tartja, ha valaki úgy oktat, hogy nincsen saját meggyőződése. „Úgy oktatni alkotmányjogot vagy politikatörténetet, hogy valaki kirekeszti a világnézeti meggyőződését, az oktatás minőségének rovására megy.” A korábbi országgyűlési képviselő szerint valóban van probléma a felsőoktatásban, de az nem a pártpolitikának a jelenléte, hanem a a véleménypluralitás hiánya. Schiffer szerint a probléma akkor kezdődik, ha az oktató elkezd választói csoportokat alázni, megbélyegezni, ami „megengedhetetlen”.
Ennek kapcsán Sáfrán József, az NKE adjunktusa is hangsúlyozta, hogy a pártpolitizálást nem lenne szabad kizárni az egyetemekről. Felidézte, az NKE-n igyekeznek odafigyelni a kiegyensúlyozottságra, így mindig különböző világnézetű vendégeket próbálnak asztalhoz ültetni.
Orbán Balázs doktori disszertációja nem volt plágium
Szóba került az is, hogy Schiffer András korábban jelen volt Orbán Balázs doktori védésén is, amiről azt mondta:
„Műbalhé volt, és ez be is bizonyosodott. Mikor kijöttem, elém perdült a Telex és az RTL, hosszan interjúvoltak, de a sajtószabadság jegyében semmi sem került nyilvánosságra abból, amit elmondtam nekik”
– idézte fel. Hangsúlyozta: Orbán Balázs húsz percen keresztül fejből beszélt a disszertációjáról. Szerinte „ha valaki plagizál vagy mással íratja meg a dolgozatát, az nem képes séróból levágni egy ilyen védést. Több mint meggyőző volt, amit produkált”. Külön dicséretesnek tartotta a doktori tanács és a jogi kar vezetésének intakt kiállását, és emlékeztetett:
„Tessék megnézni, kik csinálták a kórust. Azok, akik úgy gondolják, hogy a diktatúra 15. évében is előjoguk van arra, hogy közpénzen a saját politikai propagandájukat terítsék.”
Amint arról már lapunk is beszámolt, az ismert ellenzéki megmondóember, Polyák Gábor, aki egyben az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője, egy Facebookon közzétett bejegyzésében azt írta:
Az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD-fokozatot.
Az ügy előzménye, hogy a miniszterelnök politikai igazgatójának a doktori disszertációja volt az egyetlen 2024-ben az ELTE Jogi Karán, amelyet nem egyhangú döntéssel bocsátottak a doktori eljárás megindítására, ami nagyon ritka. A Tűzfalcsoport korábban közzétett elemzése pedig rávilágított arra, hogy Polyák Gábor, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője nemrégiben egy, az ELTE vezetése által is helyretett, elfogult, szakmaiatlan személyeskedéssel járatta le magát.
A botránnyal kapcsolatban a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is megszólalt. Freund Tamás kiállt a tudomány szabadsága mellett, és kifejezte egyetértését az ELTE állásfoglalásával.