Az új KRESZ legfontosabb feladata az lesz, hogy tisztázza a mikromobilitási eszközök (például roller, elektromos kerékpárok) helyzetét – derült ki a közszolgálati televízió reggeli adásából. Mint ismert, március végére kell olyan állapotban lennie az új KRESZ-nek, hogy elfogadhassa a kormány. Ezután viszonylag hosszabb idő lesz, mire hatályba lép, mivel idő kell, hogy mindenki fel tudjon készülni az új szabályok alkalmazására.
Szálka Miklós közlekedési szakértő az adásban elmondta: a mikromobilitási eszközöket egyes országokban betiltották, ők ezt nem szeretnék, de megoldást kell találni rájuk.
Felidézte, hogy a Margit-szigeten néhány hete sétáltak a családdal, és nem tudta elengedni az unokái kezét a parki utakon a rolleresek és az elektromos kerékpárral közlekedők miatt. Az a véleménye, hogy
az ilyen járművek közlekedési útjának ki kell majd jelölni a helyét.
A főutakon a jövőben vélhetően láthatósági mellényben kell közlekedniük a szakértő tájékoztatása szerint.
Szálka Miklós hangsúlyozta:
szigorúan kellene szabályozni a kapucniban, fülhallgatóval a fülben való biciklis és elektromos rolleres közlekedést is,
ez ugyanis nagyon rossz és veszélyes szokás.
Vizsgázni kell majd rollerre?
A szakértő arról is beszélt, elképzelhető, hogy aki ezzel a járművel közlekedni akar, annak a jövőben le kell tennie majd egy vizsgát. A készülő szabály szerint aki húsz kilométeres óránkénti sebesség felett közlekedik, annak az úttesten kell mennie, a főúton megkülönböztetett mellényben.
A gyalogos járda nem olyan felület, amelyen az emberek nyugodtan közlekedhetnek. Ez elfogadhatatlan
– fogalmazott. A sebességhatárokkal kapcsolatos változtatási javaslatokra is kitért Szálka Miklós. A szakértő azok közé tartozik, akik ellenzik a 140-150 kilométer per órás sebességkorlát bevezetését a hazai autópályákon.
– Nyugaton több országban megengedik a 150 kilométeres sebességet az autópályákon, de ott sem térít a biztosító, ha valaki akkora sebességgel közlekedve balesetet okoz – mondta. Szálka Miklós fontos és helyes lépésnek tartja a cipzármódszer támogatását is.
A módszer lényege, hogy ha két autóvezető egy megszűnő sáv elejére ér, az egyiknek be kell engednie a mellette érkező autót, kvázi le kell mondania az elsőbbségéről a másik javára.
– A cipzármódszerrel lényegében a közlekedési kultúra körébe tartozó magatartásformát szeretnék jogszabályba foglalni, ami lehet, hogy nehéz feladat, de az új KRESZ egyik legfontosabb alapelve a közlekedés résztvevőinek együttműködésre való késztetése – fogalmazott a szakértő.