Napokon belül eldőlhet a Szent-Györgyi-villa sorsa, amelyet a tudós Nobel-díjának összegéből vásárolt. A baloldali vezetésű Szeged városa nem tart igényt az épületre, ahogyan 23 évvel ezelőtt sem érdekelte az újszegedi lakóház – írja a Délmagyarország.
A lap szerint egy költöztető cég kisteherautója parkolt két nappal ezelőtt több órán keresztül az újszegedi Szent-Györgyi-villa előtt. A költöztetők egymás után hordták ki az épületből a dobozokat és az irodabútorokat. Szent-Györgyi Albert egykori lakóházát – amelyet Nobel-díjának összegéből vásárolt – hónapok óta árulja jelenlegi tulajdonosa, az Artisjus, az épület sorsa néhány napon belül végleg eldőlhet.
A baloldalt nem érdeklik a kulturális értékek
A bútorszállítókra Volford László, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara Kommunikációs és Reklámklubjának vezetője hívta fel figyelmet. A villa szomszédságában lakó civil aktivista maga is aggódó figyelemmel kíséri a tudománytörténeti és egyben történelmi jelentőségű ingatlan sorsát, amelyben Szent-Györgyi Albert 1940 és 1945 között élt.
Mint elmondta, ő is azoknak a táborát erősíti, akik a Szent-Györgyi-villa közkinccsé tételét, abban pedig egy állandó Szent-Györgyi-emlékkiállítás kialakítását szorgalmazzák.
Aggodalmának az a legfőbb oka, hogy Szeged nem védi meg kulturális értékeit, majd erre példaként egyebek között Bálint Sándor szülőházát említette, amelynek lebontása után társasházat építettek helyére, emlékét már csak egy tábla őrzi.
Az épülő BYD-gyárra utalva arra is kitért, hogy hamarosan nagyon sok külföldi jön majd Szegedre. Korszakhatárhoz ér a város, ami után sokkal nagyobb hangsúllyal kellene megmutatni Szeged kulturális értékeit. Ezeknek a kincseknek a megőrzése és felmutatása nem csak a városba érkező vendégek miatt lenne előnyös, de a szegedi fiatalok identitástudatát is nagyban erősítené.
Az új tulajdonos tiszteli a kulturális örökséget
A Délmagyarország információi szerint a Szent-Györgyi-villa gyakorlatilag elkelt, már csupán néhány aláírás van hátra, ami néhány napon belül megtörténhet. Megbízható, de magát felfedni nem akaró forrásuk annyit árult el az új tulajdonosról, hogy nem magánszemély vásárolja meg az ingatlant, aki a saját arculatára alakítaná át, és nem is cég, amely esetleg lebontaná.
Az új tulajdonos nagy tiszteletben tartja a villa korábbi Nobel-díjas lakójának emlékét és örökségét,
így olyan prominens vendégek is jó eséllyel látogatást tehetnek majd a villában, akiknek szintén van olyan tudományos kitüntetésük, amelynek tiszteletdíjából hajdanán Szent-Györgyi Albert megvásárolta a villát.
Botkáék fülük botját sem mozgatták
Az új tulajdonossal ellentétben, Szeged önkormányzata most is közönnyel szemlélte Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas biokémikus egykori lakóházának sorsát, ahogyan 23 évvel ezelőtt tette. Kozma József képviselőtől tudható, hogy 2025-ben a városvezetés több mint tízmilliárd forintot fordít Szeged kultúrájára, ám ebből az összegből immár biztosan nem futotta a Kárpát-medence egyetlen olyan ingatlanjának megvásárlására, amelyet Nobel-díjjal járó tiszteletdíjból vásároltak. Ezt a kitüntetést ráadásul magyar földön tett felfedezésével érdemelte ki Szent-Györgyi Albert.
Mint arról lapunk korábban írt, a 117 négyzetméteres, négyszobás, téglaépítésű házat és a hozzá tartozó 34,4 négyzetméteres melléképületet 195 millió forintért kínálták az egyik legnagyobb hazai ingatlankereskedelemmel foglalkozó portálon. A villa főépületében négy szoba, két fürdőszoba, két konyha, háztartási helyiség is helyet kapott.
A melléképületben kialakított egyszobás apartmanban egy konyha-étkező, egy fürdőszoba és egy terasz található. Az előző tulajdonos, Balog János sokáig kínálta megvételre a szegedi önkormányzatnak az egykori Szent-Györgyi-villát, de a városvezetés azóta sem tartott rá igényt.