Mi történik, ha lejár a panelházak „szavatossága”?

Az építésükkor a szakemberek hatvan évet jósoltak a házgyárakban készült épületeknek.

2025. 02. 24. 7:34
a20230103_Panel_tarsashaz_tizemeletes_zajok_fg_fmh (2)
illusztráció Fotó: Fehér Gábor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hetvenes években egy ilyen lakótömbben élni az álmok netovábbja volt – írja összeállításában a Teol a panelházakról. A Tolna vármegyei lap szerint az évek múlása ellenére ennek az építési stílusnak még mindig sok támogatója van. 

 

Gyors, olcsó megoldásra volt szükség

A nagypaneles építési technológia a második világháború után vált népszerűvé, amikor gyors és olcsó lakásépítési megoldásokra volt szükség. Hazánkban az első kísérleti jellegű panelház 1959-ben épült fel kohósalakos technológiával Dunaújvárosban. Az 1961-ben induló első, 15 éves lakásépítési tervben több százezer lakás felépítését irányozták elő az átvett és részben továbbfejlesztett szovjet házgyári technológia alapján. 

Az 1970-es évektől a fokozódó demográfiai nyomás (szülőképes korba érkeztek a Ratkó-gyerekek) és ezzel összefüggésben a várhatóan bekövetkező komolyabb lakáshiány újabb lépés megtételére ösztönözte a pártvezetést. Ennek következtében számos új házgyár épült, amelyekben már a modernebb, nagyobb teherbírású, nagypaneles lapokat gyártották. 

 

Tulipános panelházak Pakson

A lap szerint az évtized szürke panelházai között üdítő kivételt jelentettek a paksi atomerőmű lakótelepének tulipánmotívumokkal díszített lakóházai, amelyek különlegességük miatt viták tárgyai lettek a korabeli építész szakma és a politikai vezetés körében. Ebben az időszakban kezdődött a legnagyobb magyar lakótelepek építése (például Békásmegyer, Újpest, Újpalota). 

A rendszerváltás után a házgyárak az ezeket létrehozó korábbi politikai és gazdasági rendszer sorsára jutottak, azaz megszűntek. 1990 után a még félkész lakótelepeket befejezték.

A panelépítés harminc éve alatt közel 788 ezer panellakás épült fel hazánkban.

Az 1970-es és 1980-as években azt állították, hogy ezek a szerkezetek az alkalmazott anyagoknak és megoldásoknak köszönhetően legfeljebb hatvan évig bírják. Az akkori építészeknek azonban szigorú előírásokhoz és gyors határidőkhöz kellett tartaniuk magukat, hogy megfeleljenek az új lakások iránti keresletnek. 

Korcsmár István, az Alisca Bau Zrt. vezérigazgatója a Teolnak elmondta, nagyon óvatos volt az a régi becslés, miszerint hatvan évig bírják majd a panelházak. 

Túl volt biztosítva ez az állítás, ami jellemző az építőiparra. 

Az Alisca Bau ugyan mélyépítéssel foglalkozik, de ismerik a betonacél tulajdonságát, így elmondható, hogy az ezekből az elemekből összeállított panelházak esetében legfeljebb az illesztéseknél jelentkezhetnek majd idővel problémák. De ha reped a fal vagy a vas megfolyósodik, az kívülről is látszik. Ekkor viszont el kell gondolkodni az épület további sorsáról. A panelházak megbízhatóságát a szakember szerint az is befolyásolja, hogy a lakók időről időre felújítják, szigetelik az épületet.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.