– A kábítószer-kereskedő ronccsá teszi és megöli a másik ember gyerekét – jelentette ki Orbán Viktor szombati évértékelő beszédében. A miniszterelnök szerint az elkövetők ezért nem érdemelnek sem kíméletet, sem kegyelmet, és nem is fognak kapni.
A kormányfő aggasztónak nevezte az adatokat a kábítószer-kereskedelem és kábítószer-fogyasztás növekedéséről.
Az olcsó, mérgező kotyvalékok, szintetikus szerek elárasztották az országot
– mutatott rá, szerinte ezt meg kell fékezni, bármi áron. Bejelentette, hogy külön kormánybiztost kap a terület, és zéró toleranciát vezetnek be a bűnelkövetőkkel szemben.
Lapunk több olyan intézetet és szervezetet megkeresett, amelyek a drogproblémák kezelésében részt vesznek, vagy éppen véleményt alkotnak, tanácsot adnak. Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója korábbi cikkünkben elmondta: örül neki, hogy a miniszterelnök beszélt róla, hogy mennyire komoly probléma Magyarországon a kábítószer-kereskedelem és a drogfogyasztás.
A nemzeti drogellenes stratégia korábban meghatározott irányainak felerősítésére lehet számítani, ami a prevenció elsődlegességét, a teljes felépülés-központú kezelést és a zéró toleranciát jelenti
– állapította meg Téglásy Kristóf, és kiemelte: nagyon fontos a bűnmegelőzés, de a drogprevenciót is erősíteni kell. A drogok elleni harc szorosan összefügg a gyermekvédelemmel, mivel tudható, hogy a fiatalkorúak eléggé nagy arányban próbálnak ki valamilyen szert.
Mint ismert, a balliberális szereplők által alkotott fővárosi drogstratégiát a Fidesz–KDNP fővárosi frakciója megpróbálta visszavonatni, ám a Tisza Párt szavazatainak köszönhetően ez meghiúsult.
A Drogkutató Intézet tavaly decemberben arról írt, hogy az elfogadott fővárosi drogstratégia nemcsak szembemegy a Nemzeti Drogellenes Stratégia irányaival, de szakmai alapon is megkérdőjelezhető hangsúlyokat tartalmaz. A fővárosi drogstratégia pártolja, legalábbis elkerülhetetlen valóságnak beállítva nem próbálja meg kezelni a szerfogyasztást. Mind a prevenció elsődlegessége, mind a teljes felépülés-központú kezelés aránytalanul kis súllyal jelenik meg, a zéró toleranciát pedig egyenesen elveti.
Lapunk megkereste a drogliberalizációért küzdő Jogriporter Alapítványt, amely megküldte a nyilvános állásfoglalásukat a hétvégi évértékelőn elhangzottakkal kapcsolatban. Sárosi Péter blogján, a Drogriporteren azt írta:
Európa legszigorúbb drogjogi szabályozása van nálunk.
Szerinte évek óta nincs drogstatégia az országban, a rendőrség forráshiánnyal küzd, de még ha most majd hirtelen adnak is pénzt, a drogellenes háború a világon mindenhol kudarcot vallott. Sárosi a nemzeti drogstratégiát, a stratégia végrehajtásáért felelős, a civilekkel együttműködő nemzeti drogkoordinációt, szakmai támogatást nyújtó szakpolitikai kutatóintézetet és mindezek finanszírozására pályázati rendszert képzel el.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetet is megkereste lapunk, ám nem kívánták véleményezni az évértékelőben elhangzottakat. – A kábítószer-kereskedelem semmiképpen sem értelmezhető úgy, mint szabadságjogok gyakorlása, ezért a Társaság a Szabadságokért jogvédő szervezet nem kíván állást foglalni a kormány ezzel kapcsolatos büntetőpolitikai terveiről, különösen a jelenleg ismert részletességi szinten – közölte kérdésünkre a TASZ sajtóosztálya.