Évtizedes léptékben mérhető hatalmas stratégiai feladat a Magyar Honvédség átfegyverzése – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a magyar véderő-, katonai és légügyi attasék éves értekezletén.
Úgy fogalmazott, hogy 2025 az áttörés éve a honvédelemben is, a megindított folyamatok most zárulnak le, minden a helyére kerül, a baloldal miatt jelentőségét vesztett honvédség békehadseregéből ütőképes haderőt építenek.
Ennek vizsgája az év második felében az Adaptive Hussars 2025, a NATO legnagyobb összkormányzati gyakorlata, amely a honvédség és a közigazgatás teljes spektrumát megmozgatva bizonyítja a honvédség harcászati szintről hadműveleti szintre való elmozdulását
– emelte ki. Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta, hogy az új eszközök hadrendbe állításával párhuzamosan a szervezeti kultúrát is fejleszteni kellett. Ezt szolgálta a generációváltás a parancsnokoknál, a jogszabályi keret megváltoztatása, és a katonai identitás erősítése.

– A modern harcterek tapasztalatait leszűrve láthatjuk, hogy új képességek keletkeznek, ezeket meg kell ismernünk, és föl kell építenünk a honvédségben, és a meglévő képességeinket folyamatosan karban kell tartani – fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy „a magyar katona nélkül ez az egész rendszer nem működhet, ezért az elmúlt néhány évben igen nagy lépéseket tettünk a toborzás területén is”.
Hozzátette, hogy a tartalékosok száma nagy mértékben megnőtt tavaly nyár óta, mára több mint 4500-an csatlakoztak a honvédséghez, és közülük minden tizedik hivatásos katona lett.

Hangsúlyozta, hogy a kormány számára a magyar katona anyagi és erkölcsi megbecsültsége kulcsfontosságú:
2010 óta több mint háromszorosára emelkedett az állomány átlagbére, kétszámjegyű illetményemelés történt 2022-ben és 2024-ben, 2026 elején pedig hathavi fegyverpénzt kapnak a katonák.
Zárásként a tárcavezető rámutatott: Trump elnök úr színre lépése, illetve adminisztrációjának filozófiája az egész világot érintő változásokat hoz. Ez a magyaroknak kedvező nemzetközi környezetet fog eredményezni, amelyben a magyar kormány által képviselt békepárti álláspont a fősodorrá válik.