– A vezérkari főnökök testületi ethosza az, hogy kerülik a pártpolitikát és a mindenkori magyar kormányhoz lojálisak, ez a helyes felfogás a honvédséget illetően – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című, keddi műsorában.
A minisztert annak kapcsán kérdezték, hogy a Magyar Honvédség volt parancsnokai és vezérkari főnökei hétfőn közleményben tudatták, egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő megjelenése és felszólalása alkalmas a honvédség állományának megosztására, ezért helytelenítik a honvédség ügyeibe történő pártpolitikai beavatkozást. Arra a felvetésre, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke szerint a teljes propagandagépezetet beizzítják ellene, és még egy aláírás nélküli levelet is felhasználnak a lejáratásra, a miniszter elmondta:
„Fodor tábornok úr meg is nyilvánult ebben a kérdésben, és elmondta, hogy ő minden tábornokkal beszélt és az ő egységes véleményüket képviseli ez a dolog, teljesen egyértelmű, hogy a tábornok urak ezt a véleményt adták”.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint amikor egy volt vezérkari főnök „kilép a politikai porondra”, az alkalmas arra, hogy a honvédség egységét megbontsa, elbizonytalanítsa az állományt, ami rendkívül veszélyes a háborús időkben.
A miniszter szólt arról is, hogy két vezérkari főnökkel dolgozott együtt, az egyik a Tisza Párt rendezvényén felszólaló Ruszin-Szendi Romulusz volt, a másik pedig a mostani vezérkari főnök, Böröndi Gábor vezérezredes. Mint mondta,
Ruszin-Szendi Romulusz felmentését „rövid együtt dolgozás után” javasolta, mert nem látta benne a garanciát, hogy képes lenne a hadsereget a harcászati szintről a magasabb, hadműveleti szintre emelni, ami pedig a magyar emberek érdeke.
Úgy vélte, Ruszin-Szendi Romulusz „folyamatos szerepzavarban van”, és „beszél, beszél, beszél”. Felidézte, hogy akkor még vezérkari főnökként tárgyalt az ukrán védelmi miniszterrel és támogatásáról biztosította, valamint tárgyalt az odesszai és a harkivi polgármesterrel.