Szélsőbaloldali felforgatók szerbiai mintára tüntetéssorozatot készíthetnek elő tavaszra

A szerbiai tüntetéssorozat mintájára szélsőbaloldali aktivisták, egykori SZDSZ-közeli kreatív szakember, valamint a korábban az amerikai demokraták által támogatott Partizán egyes munkatársainak szervezésében hangolják az egyetemi hallgatókat egy kormányellenes akciósorozatra. Információink szerint a felforgatók arra készülnek, hogy a diákság és több foglalkozási ágazat szereplőinek tiltakozását összehangolják, s ezzel országos tüntetéssorozatot indítsanak el tavasszal. Az ürügy a MOME és általában a modellváltó egyetemek szakmai reformja, a valóságban azonban egyértelműen politikai érdekek húzódnak a háttérben, akár Magyar Péter és a Tisza Párt is meglovagolhatja a tervezett tiltakozási hullámot.

2025. 02. 18. 4:55
Fotó: Darko Vojinovic Forrás: Belgrád, 2025. január 27. A hónapok óta kormányellenes tüntetéseket szervezõ egyetemisták útlezárással tiltakoznak a belgrádi Autokomanda csomópontnál 2025. január 27-én. A kormányellenes tiltakozásokat azt követõen kezdték megszerv
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összehangolt felforgató politikai akció előkészítése zajlik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME), amely az első modellváltó – vagyis alapítványi működtetésű – egyetemek közé tartozik. Látszólag alulról, vagyis a diákok részéről indult a MOME reformja elleni tiltakozás, azonban számos, egyértelmű tény utal arra, hogy valójában egy kívülről szervezett, céljai szerint országos, kormányellenes politikai akciósorozat első lépéseinek lehetünk szemtanúi, amihez „biodíszletként” felhasználják a diákokat. Több forrásból származó információink szerint a mintát a szerbiai tüntetéssorozat szolgáltathatja, Magyarországon is több nagy ágazat – a bírák, az egészségügyi dolgozók, akár a köztisztviselők – tüntetéseire „ráépülve” szítanának egyre erősebb kormányellenes hangulatot.

A szélsőbaloldaliak által használt szimbólumok gyakorta tűntek fel a szerbiai tiltakozásokon is. Fotó: Andrej Cukic / MTI

Talán nem véletlen, hogy az említett szak-, illetve foglalkozási területeken dolgozók elégedetlenségét és a fennálló problémákat vagy nézetkülönbségeket igyekezett súlyos mértékűnek beállítani az utóbbi hetekben és napokban Magyar Péter.

A szerbiai eseményeket látva az is furcsa egybeesés, hogy a Tisza Párt elnökének új retorikai eleme az a fordulat, hogy nem ő Orbán Viktor és a jelenlegi kormányzat kihívója, hanem a magyar nép. Sőt, a múlt szombati kongresszusi beszédében tett egy sokat sejtető, de részletek említése nélküli bejelentést: azt mondta, hogy tavasszal egy soha nem látott akcióra készül a Tisza Párt.

De nézzük, milyen bizonyítékok támasztják alá azt az információnkat, hogy a MOME kapcsán sokkal többről van szó, mint egy felsőoktatási intézmény diákjainak „alulról érkező” tiltakozásáról!

Mielőtt rátérnénk a felforgatást szervező személyek és céljaik bemutatására, érdemes tisztázni az előzményeket.

 

A Partizán munkatársai állhatnak a szabotázs mögött

Kis magyar abszurdnak is nevezhetnénk, hogy éppen azon az egyetemen indult tiltakozás a reformok ellen, ahol a modellváltás óta a legnagyobb mértékben emelték a béreket, magasak az ösztöndíjak, új campus is épült és az egyetemről évek óta csupa jó hír jelenik meg.

Mitől is lehetnek elégedetlenek a hallgatók? Valószínűbbnek tűnik, hogy nem is róluk szól az egész. Erre utal, hogy a szervezkedés hátterében a szélsőbaloldalról érkezett politikai aktivista, Gulyás Márton vezette Partizán munkatársai játsszák a főszerepet.

 A kommunikációs szakmában dolgozó forrásaink megerősítették, hogy a beszédes nevű MOME Front „hallgatói” akció vérvörös, a korai szovjet propagandát idéző kreatívanyagait, online kommunikációját Kenczler Marcell, a Partizán vezető munkatársa tervezi. 

Információink szerint az agresszív követelések, jelszavak mögött sem a MOME jelenlegi hallgatói, hanem annak politikai aktivistaként működő öregdiákjai a hangadók, köztük Takács Ákos építész, a Partizán egyik műsorvezetője.

Emlékezetes, hogy a csatorna korábban több mint félmilliárd forintos támogatást kapott az új amerikai elnök, Donald Trump kormánya által a napokban feloszlatott USAID nevű szervezettől, amely világszerte pénzelt baloldali és liberális aktivistákat.

SZDSZ-közeli publicista is hangadók között

Forrásaink szerint nem csak az új, de az óbaloldal is fontos szerepet visz a hallgatókat felhasználó projektben. Az egyik kulcsfigura Vargha Balázs, grafikus, a Magyar Narancs külsős munkatársa és állandó szerzője, akit forrásaink SZDSZ-közeli kreatív szakemberként emlegettek. Tény, hogy 2005-től Vargha felelt az egykori liberális párthoz közel álló Magyar Narancs logójáért és arculatáért, illetve címlapterveiért. Továbbá szintén ugyanebben az évben ő tervezte Budapest 2010 – Európa kulturális fővárosa program arculatát is. Erre az eseményre az olvasók nem véletlenül nem emlékeznek, hiszen Demszky Gábor, akkori SZDSZ-es főpolgármester nem tudta kilobbizni a program megvalósulását a saját balliberális kormányánál.

Vargha Balázs alig titkoltan személyes bosszúként tekint az akcióra, amiért a MOME alapítványának kuratóriuma szakmai és etikai aggályok miatt nem őt nevezte ki az intézmény élére. 

Nemrég a Tilos Rádióban jelentette be, hogy szerinte a döntés „törvénytelen” volt, ehhez képest egy teljes évig „elfelejtett” jogi kifogást emelni miatta, és azt éppen a MOME Front szervezkedésével egy időben tette meg. Vargha közben a saját lapjában indított sajtóhadjáratot az őt évtizedek óta foglalkoztató egyetem ellen.

Szélsőbaloldali támogatók, forradalmi hevület

A MOME-n folyó politikai akciót természetesen a Mérce nevű – Jámbor András párbeszédes országgyűlési képviselő által alapított – szélsőbaloldali portál is lelkesen támogatja, élén a Hallgatói Hálózat nevű egykori anarchista-egyetemfoglaló szervezet aktivistájával, Kiss Soma Ábrahámmal.

Több egyetemről megerősített információink szerint a MOME csak az első állomása a baloldali szervezkedésnek. A végső cél egy több egyetemre kiterjedő, országos politikai akció felépítése lehet, ami márciusra bontakozhat ki. Itt érdemes felidézni, Magyar Péter szombati szavait a tavaszra beharangozott nagyszabású akcióról.

A Képzőművészeti Egyetem hallgatói önkormányzatát máris átnevezték „MKE Forradalmi HÖK”-nek. A MOME és az MKE politikai koordinátorai közös belső felületet is fenntartanak „MOME-MKE Népe Front” néven (ez is alátámasztja, hogy több egyetemre kiterjedő műveletről van szó). Az ELTE BTK-n hamarosan „Autonóm Aula” néven szerveznek aktivista-találkozót, de a szélsőbaloldali szervezkedés a fővárostól távol, Miskolcon is elindult. Külön figyelmet érdemel, hogy az anarchistáktól ismert vörös-fekete színkombináció visszatérően előkerül a MOME-tiltakozók matricáin, akik hétfőn délután újabb „performanszt” adtak elő, és vörös festékkel fújtak tele az egyetem falait.

Mindez kísértetiesen emlékeztet a szerbiai tüntetéssorozat külsőségeire és hangadóinak ideológiai elkötelezettségére. 

Emlékezetes, hogy az 1990-es évek végén a szerb Otpor (Ellenállás) nevű szervezet vezéralakja volt Szrgya Popovics, az anarchista felforgatók hírhedt könyvének, az Útmutató a forradalomhoz című kiadványnak a szerzője. Tavasszal minden bizonnyal a szerbiai szélsőbaloldal receptjét akarják alkalmazni hazánkban is a kormány megbuktatásán dolgozó bel- és külföldi aktorok.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.