Első alkalommal sikerült hosszúszárnyú denevért találni kollégáinknak a Vértesben – közölte a Duna–Ipoly Nemzeti Park (DINPI) a közösségi oldalán. Hegyi Zoltán természetvédelmi őr arról számolt be, hogy 2025. február 6-án végezték a vértesi téli denevérmonitoringot. Évről évre földalatti denevér élőhelyeket – pincéket, barlangokat, volt katonai bunkereket – néznek át a területen. Ilyenkor keresik, regisztrálják és dokumentálják a talált denevérek faji megoszlását és mennyiségét. Az idei monitoringon a DINPI kollégáin kívül érdeklődő és segíteni akaró önkéntesek is részt vettek.
Összesen 14 földalatti denevér telelőhelyet sikerült ellenőrizniük. Az egyik élőhelyen, a Gánthoz tartozó Szikla-pincének hívott szálláshelyen, hét kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros) és egy nagyfülű denevér (Myotis bechsteinii) mellett egy igazi faunisztikai ritkaságra is akadtak a résztvevők.
Egy hasadékban megbújva, a pincében tanyázott egy példány hosszúszárnyú denevér (Minipoterus schreibersii) is.
Ez a denevérfaj fokozott természetvédelmi oltalom alatt áll. A térségben eddig csak a nyári időszakból, Fehérvárcsurgó környékéről volt adat, téli szálláshelyen, a Vértesben most először találták meg ennek a fajnak a képviselőjét.