Az Európai Tanács most inkább tanácstalan – mondta el Az Igazság órájában, az Alapjogokért Központ (AK) és a Hír FM közös műsorában Lajkó Fanni, az AK elemzője. November óta nem tud alkalmazkodni ahhoz a helyzethez, hogy Donald Trump az Amerikai Egyesült Államok új elnöke. Nem volt és most sincs tervben, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke találkozik az új amerikai elnökkel. Ez azért van, mert Donald Trump szemében Európa nagyon gyenge és nem prioritás – fejtette ki az elemző.
Az európai tanácstalanság nem vonatkoztatható el attól, hogy a német kormány gazdaságilag és ideológiailag is megbukott – mondta Kacsóh Dániel, a Mandiner főszerkesztő-helyettese. És a közelgő választás kapcsán az AfD erősödése igen nagy dilemmát okoz az eddig regnáló pártoknak. Ez európai viszonylatban is értelmezhető szituációt teremtett, teljes a tanácstalanság.
Annak ellenére, hogy jó pár hónap eltelt Donald Trumpot megválasztottása óta, úgy tűnik ez az idő nem volt elég, hogy felmérje az Európai Tanács, Európai Bizottság, hogy milyen viszonyt lenne érdemes Amerikával kialakítani, hiszen megszokták, hogy mindent úgy csinálnak, ahogy az előző demokrata adminisztráció kéri – fejtette ki Kacsóh Dániel.
A műsorban szó volt arról is, hogy az ukrán állam lejárató kampányt indított Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel szemben, amelynek célja a kormányfő nemzetközi megítélésének és Magyarország érdekérvényesítő képességének aláásása. Ukrajna bár háborúban áll, de erőforrásokat fordít arra, hogy lejárasson egy olyan országot, akivel elvileg szövetségre szeretne lépni az Európai Unión belül – jegyezte meg Lajkó Fanni. Ukrajna úgy viselkedik mint egy rossz szomszéd: tipikusan az az eset, aki „hát átnyúl a faág egy picit hozzátok, de nem vágom le”, és még a szemetet is átdobálja – érzékeltette az Alapjogokét Központ elemzője.
Az ukrán vezetés ellenérdekelt abban, hogy fegyverszünetre kerüljön sor – vélte a Mandiner főszerkesztő-helyettese. Mert biztos vagyok benne, hogy a fegyvernyugvás után lesz elszámoltatás is – tette hozzá.
Az ukrán vezetés praktikus érdeke, hogy a fegyveres harcok minél tovább tartsanak, úgy tűnik, hogy ezt az álláspontot osztja a brüsszeli fősodor is, de az amerikai adminisztráció már nem. A magyar miniszterelnök pedig annak az egyik motorja, hogy legyen béke a szomszédunkban – fejtette ki Kacsóh Dániel.