– Ön hallgat Majkát?
– A zenei stílust, amelyben alkot, kedvelem, és igen, előfordul, hogy rapzenét hallgatok.
– Egyik legutóbbi, sokak szerint a kormányt kritizáló számában Majka kiszervezett közbeszerzésekről, lényegében állandósult csalásról is – mondjuk úgy – énekelt. A Közbeszerzési Hatóság elnökeként nem vette magára?
– Miért tettem volna? Zenei műveket nem kell minősítenem a hatóság elnökeként.
– Ha közbeszerzésekről van szó, a baloldali nyilvánosság, egyes civilnek mondott szervezetek és az Európai Bizottság szoktak hasonlóan megnyilvánulni, mint Majka.
– Csak szakmai szempontok alapján mondhatok véleményt a közbeszerzésekről. Az ilyen értékelés alapját pedig a számok adják.
– Rendben, akkor a számok kedvéért az előző felvetésemet időlegesen tegyük félre! Mit mutatnak az adatok?
– Először is: tavaly nagyjából 7600 közbeszerzés zárult le hazánkban eredményesen. Az összérték az elmúlt évek adatai alapján átlagosnak mondható. Az eljárások nyomán több mint 16 ezer szerződést kötöttek meg, és elköltöttek majdnem 3700 milliárd forintot.
– Ebből a közpénzből mennyi került a kisebb vállalkozásokhoz?
– A szerződések 77 százalékát, több mint 12 ezret közvetlenül a kis- és középvállalkozói (kkv) szektor szereplői nyerték el, mégpedig csaknem 1600 milliárd forint értékben. Ne felejtsük el azonban, hogy a közepes és a kiscégek alvállalkozóként azoknál a közbeszerzéseknél is munkához juthatnak, amelyeket nagyvállalatok vittek. Tehát ténylegesen ennél jóval nagyobb összegről lehet szó. Ezek a számok uniós összevetésben is kimagaslóan jók.
– Tudják ezt kint is?
– Amikor először mutattuk be ezt az arányt, uniós beszélgetőtársaink el sem akarták hinni, hogy ilyen sok pénz kerül a kis- és a közepes vállalkozásokhoz. Az Európai Unió (EU) más részein nagyon más arányok vannak.
– Mennyi másutt az egyajánlatos eljárás, vagyis amikor csak egy vállalkozás vesz részt a közbeszerzésben? Ilyenkor nyilván nincs verseny.
– Az egyajánlatos eljárások ügye nagyon összetett kérdés.
– Ezt gondolja az Európai Bizottság is. Brüsszel sok más mellett arra hivatkozva blokkol Magyarországnak járó uniós forrásokat, mert szerinte túl sok idehaza az egyajánlatos eljárás.
– Lássuk újra a számokat, először a magyarokat! Az ilyen eljárások számának aránya uniós eljárásrendben 2021-ben 41 százalék felett volt, tavaly már csak mintegy 27 százalék. Az Európai Bizottság szerint ugyanakkor ez nem elég, 15 százalék alá kell szorítanunk a mutatót, ami persze nem lehetetlen. Kérdés, hogy az elvárás szakmailag védhető-e.