Már nem csupán a klasszikus rablások fenyegetik a gyanútlan turistákat Dél-Amerika számos országában – hívta fel a figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI). Mint írták, az utóbbi években elterjedt egy láthatatlan, szagtalan, íztelen szer, amely egy szempillantás alatt képes eltüntetni az emberi akaratot. A szkopolamin – más néven burundanga – egy erőteljesen pszichoaktív alkaloid, amelyet leggyakrabban az áldozat italába kevernek vagy akár az arcába fújnak, és már ennyi is elegendő ahhoz, hogy a szervezet reagáljon.

Ennek eredménye az áldozat teljes alávetettsége lesz, aki készpénzt vesz fel az ATM-ből, átadja az ékszereit, és beengedi támadóit a saját szállodai szobájába, amit látszólag önszántából tesz.
Ezt nevezik a bűnözők „egymillió dolláros utazásnak”.
Mi az a szkopolamin?
A szkopolamin természetes eredetű anyag, amely a burgonyafélék családjába tartozó növényekben található, például a nadragulyában, az angyaltrombitában és a csattanó maszlagban. Ezeknek a növényeknek a története nem új keletű. Már az ókori görögök is ismerték a csattanó maszlagot, mint a jóslás és a sámánisztikus szertartások eszközét. Később a középkorban „boszorkányfűként” emlegették, amelyet előszeretettel használtak transzállapot előidézésére. Az aztékok és más dél-amerikai kultúrák szintén alkalmazták, főként rituális célokra. A hatóanyag erős antikolinerg hatású, azaz blokkolja az idegrendszerben az acetilkolin hatását, amely alapvető szerepet játszik az éberség, a memória és az akaratlagos mozgások szabályozásában. Napjainkban azonban a burundanga szó hallatán már nem misztikus növényt, hanem brutális bűntények eszközét látjuk magunk előtt.
Megszűnnek a gátlások és az akaraterő
Orazio Cantoni, az Olasz Toxikológiai Társaság elnöke szerint
a szkopolamin egyik legveszélyesebb tulajdonsága, hogy képes kikapcsolni az ember erkölcsi gátlásait, az akaraterejét, és teljesen alárendeltté tenni a külvilág ingereinek.
A hatás szinte azonnali, különösen akkor, ha a szer por alakban az orr nyálkahártyáján keresztül jut a szervezetbe. Az áldozatok sokszor semmire sem emlékeznek abból, ami a hatása alatt történt, ugyanis az amnézia a szkopolamin egyik jellegzetes tünete.