Emmanuel Todd: A békés patriotizmus a megoldás

A békés patriotizmus jegyében a különböző kultúrájú és hagyományú nemzetek újbóli felemelkedése várható – mondta lapunknak Emmanuel Todd francia történész, demográfus. Mint hangsúlyozta: jelenleg a globális világrend összeomlása zajlik, azt azonban még nem lehet látni, hogy mi lesz a következő állomás. Emmanuel Todd beszélt a korunkat sújtó demográfiai problémáról, vagyis a társadalmak elöregedéséről, ami óriási terhet ró a világgazdaság szerkezetére.

2025. 04. 17. 5:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A békés patriotizmus olyan gazdasági erőforrás, amelynek segítségével a nemzetek együtt tudják megoldani a problémáikat – mondta a lapunknak adott interjúban Emmanuel Todd francia történész, demográfus, aki a XXI. Század Intézet által szervezett Eötvös József-előadások programsorozat idei rendezvényére látogatott hazánkba. A geopolitikával is foglalkozó történész hangsúlyozta: a globalizáció összeomlásának vagyunk a szemtanúi, és eléggé egyértelművé vált, hogy a nyugati országok vereséget szenvedtek Ukrajnában.

20250408 Budapest
Emmanuel Todd, francia történész
fotó: Ladóczki Balázs (LB)
MW
Emmanuel Todd szerint a nyugati világ összeomlása nem is olyan rossz dolog (Fotó: Ladóczki Balázs)

Oroszország stabilitása is ingatag, továbbá Donald Trump amerikai elnök mindenkinek megemeli a vámtarifákat, ami a szabadkereskedelem és a globalizáció végét jelenti.

Mi fog ebből kisülni? Valószínűleg az, hogy a különböző kultúrájú és hagyományú nemzetek újra felemelkednek, és a saját megoldásaikat fogják alkalmazni. Talán ezeknek a megoldásoknak egy része lesz a világ széttöredezettsége, mivel a különbözőségek nélküli tömeg létrehozása nem bizonyult annyira jó ötletnek. Az egyszerűen lehetetlen, hogy mindenkinek megfelelők legyenek ugyanazok a válaszok. Talán a nyugati világ és az Európai Unió nemsokára bekövetkező összeomlása nem is olyan rossz dolog, és azt fogja eredményezni, hogy az egyes országok eltérő megoldásokat találnak a gond­jaikra

– állította a történész.


Elöregedő népesség

Úgy vélte, hogy geopolitikai szemszögből az orosz–ukrán háború és a Trump-jelenség a két legfontosabb világban zajló esemény, de neki demográfusként a legfontosabb kérdés a népesség elöregedése. Folyamatosan emelkedik a medián életkor, ami azt mutatja, hogy egy adott népességen belül hány éves a korfa közepén elhelyezkedő személy. Ez a mutató jelenleg negyvenéves kor felett van, ami azt jelenti, hogy a pénzügyi források tetemes része a nyugdíjasok jövedelmére megy, és ez nagyon megterheli a gazdaság szerkezetét.

Emiatt a fiatalok nem tudnak gyereket vállalni, hiszen a nyugdíjasokhoz csoportosulnak azok az erőforrások, amelyekkel a fiatalokat kellene támogatni.

– Fogalmam sincs, hogy merre vezet a kiút innen. Valószínűleg egy nagy krízishelyzet felé haladunk, hiszen egy társadalom nem élhet úgy, hogy a legtöbb erőforrását az idősekre költi – mutatott rá.

Emmanuel Todd az orosz–ukrán háborúról elmondta: könnyű volt megjósolni az ukrán hadsereg bukását, hogy Amerika nem tud adni elég fegyvert és hadifelszerelést. – A kialakult történelmi helyzet viszont teljesen új, mivel valami ismeretlen felé haladunk. Soha nem volt még ennyire elöregedőben az emberi populáció, soha nem volt még ilyen alacsony az általános termékenységi ráta, sosem volt ilyen magas a bérszínvonal, sosem volt ilyen kiemelkedő az oktatás színvonala azzal együtt, hogy az emberek általános értelmi szintje viszont csökken. Az emberi történelem errefelé halad, azonban azt nem lehet tudni, hogy mi lesz a következő állomás, ezért szerénynek kell maradnunk – fogalmazott a demográfus.

20250408 Budapest
Emmanuel Todd, francia történész
fotó: Ladóczki Balázs (LB)
MW
Minden országnak joga van az önálló döntésekhez (Fotó: Ladóczki Balázs)

 

Alacsony születésszám

Emmanuel Todd kiemelte: általános gondot jelent a világon az alacsony születésszám, ami igaz

  •  az Egyesült Államokra, 
  • az Egyesült Királyságra, 
  • a skandináv országokra, 
  • Franciaországra, 
  • Németországra, 
  • Magyarországra, ahogy igaz 
  • Oroszországra, 
  • Kínára és 
  • Japánra is. 

Eddig egyik országnak sem sikerült megoldást találnia rá, és neki sincs válasza. Az angolszász országokban régen viszonylag magas volt a termékenységi arány, nagyjából két gyermek egy nőre vetítve, miközben Közép-Európa, Oroszország, Kína és Japán mutatói a reprodukciós szint alatt mozogtak. Ennek az volt az oka, hogy a magas születésszámú országokban a nők dolgoztak és karriert tudtak építeni az anyaság mellett, miközben az alacsony születésszámú országokat, mint például Lengyelországot a patriarchálisabb hagyományok jellemezték. Ez azonban már nincs így, mert

a termékenységi mutató Nyugaton bezuhant, ami a gazdasági körülményekkel függ össze. A globalizáció utolsó szakasza olyan helyzetet teremtett a fiatal pároknak, amelyben ha szeretnének fenntartani egy viszonylag magas életszínvonalat, akkor nem szabad gyermeket vállalniuk

– jelentette ki a demográfus.

 

Emmanuel Todd szükségesnek tartja a kontrollált bevándorlást

Szerinte valamennyi bevándorlásra szükség lesz, ha figyelembe vesszük a legtöbb fejlett országban tapasztalható alacsony születési arányt, azt képzelni viszont bolondság lenne, hogy a migráció önmagában megoldást jelent. – Meg kell találnunk annak a módját, hogy a hazájukban élő nők több gyermeket szüljenek, valamint gazdasági megoldásokat kell alkalmazni az alacsony születésszám orvoslására. Azért is gond, ha nincsenek saját gyerme­keink, csak a bevándorlók, mert így nem lehet őket kihez asszimilálni. Az asszimiláció kizárólag akkor működik, ha többségben vannak a mi gyermekeink, és hozzájuk idomulnak a bevándorlók gyermekei – vélekedett.

Emmanuel Todd jelezte: vissza kell utasítani azt az elképzelést, miszerint nélkülözhetetlen a közös európai bevándorláspolitika.

Csak a nemzetek saját szabályozása lehet mérvadó a migráció problémájában, mert amikor asszimilációról vagy integrációról esik szó, akkor azt az adott nemzet kultúrájához kell igazítani. Nincs olyan, hogy európai kultúra, csakis nemzeti kultúrák vannak, és minden országnak joga van ahhoz, hogy szabadon döntsön a saját politikájáról

– szögezte le.

Borítókép: A francia történész szerint elbukott a különbözőségek nélküli tömeg létrehozásának kísérlete (Fotó: Ladóczki Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.