Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányülés után arról számolt be, hogy a költségvetéssel foglalkozott a kormány. – Nehéz évek vannak mögöttünk, olyan költségvetést nyújtunk be, ami a békére épít, és a gyermekeket nevelő családok támogatásának költségvetése is.
Korábbi intézkedések is forrásai ennek, a gyermekek utáni adókedvezmény duplázása is megvalósul jövőre, valamint a három- és a kétgyermekes édesanyák szja-mentességet élveznek majd.
Fenntartjuk a rezsicsökkentést, a 13. havi nyugdíjat, az emelkedő minimálbért, és csökkentjük az inflációt, az államadósságot, a hiányt, és egyszerűsödik az adórendszer. Folytatódnak a béremelések, és bízunk abban, hogy a világgazdasági helyzet változása, a béke megteremtése, annak létrejötte a gazdasági növekedéseben is látható lesz – mondta.
Jelezte, ezenkívül a kormány a véleménynyilvánító szavazásról is szó volt az ülésen. Minden magyar lakcímmel rendelkező állampolgár meg fogja kapni azt a levelet, amely Ukrajna csatlakozásáról szól. – A választópolgárok véleménye döntő ebben a kulcsfontosságú kérdésben – mondta a miniszter, aki reméli, hogy minél többen elmondják majd a véleményüket.
Költségvetés: íme a számok!
Nagy Márton gazdasági miniszter elmondta, hogy milyen makrogazdasági feltételekkel készítették el a költségvetést.
Jövőre a reál GDP-nél 4,1 százalékos növekedéssel számolnak az idei 2,5 százalék után, 3,6 százalékos infláció mellett az idei 4,5 százalék után.
Az államháztartás hiányát tovább csökkentik jövőre, ez a mutató idén 4 százalék körüli lesz, jövőre 3,7 százalékra tudják csökkenteni. Az államháztartás adóssága idén 73,1 százalékra csökkenhet, jövőre tovább esik, mert 72,3 százalék lehet, ami idén 88 ezer milliárd, jövőre pedig 95 ezer milliárd forint folyóáras GDP-vel számolnak. A kiadási főösszegek 35 ezer milliárd körül lesznek jövőre, a bevételi főösszeg 34 ezer milliárd forint körül várható. A pénzforgalmi egyenleg hiánya 4100 milliárd körül fog alakulni.
Fenntartják azt, hogy a hiánynak csökkennie kell a kamatkiadásokkal párhuzamosan, a költségvetés hatása a gazdaságra semleges. Annyi a költségvetés hiánya, mint a kamatkiadás. A költségvetés fókuszában a családpolitika áll, erre 4800 milliárdot költenek, a rezsivédelem 800 milliárdba kerül, így 5600 milliárd a költségvetés családtámogatási része.
A családi adókedvezmény duplázására 210 milliárd forintot biztosítanak.
A lakossági állampapírokra 800 milliárd forint kamatot fizetnek. Nyugdíjellátásra 7700 milliárd forintot fizetnek ki, 24 milliárd forint lesz a nyugdíjprémium. A 13. havi nyugdíjat is biztosítják.
A honvédelem is fontos, amihez megfelelő hadsereg kell, a kétszázalékos GDP-arányt tartják, 4900 milliárd forintot költenek gazdaságfejlesztésre, 2700 milliárd ebből a költségvetési forrás, az agráriumra 1300 millárd forintot fognak fordítani.
Az uniós pénzek befolynak a költségvetésbe, 2026-ban 2360 milliárd forintos uniós forrással számolnak. Számolnak a fegyverpénzzel, a minimálbér-emelésben 13 százalékkal számolnak, folytatják a tanári béremelést is.
Nagy Márton hozzátette: a jegybanki alapkamat továbbra is 6,5 százalékon van. A 360 milliárd forintos bankadó fele leírható lesz, amennyiben a bankok állampapírt vásárolnak. Az extraprofitadó pedig addig marad fenn, amíg az érintett gazdasági szereplők realizálják az extraprofitot.
Adóegyszerűsítésről is beszélt a miniszter, továbbá digitalizálják a helyszíni ellenőrzéseket. A K+F kedvezményekre is kitért, 150 millió érvényesíthető adóalap lesz, ha K+F-re költik a forrást a vállalkozók.
Kiemelte, az EU vizsgálja a védelmi kiadások költségvetési szabályok alóli kivonását, erről még nincs meg minden részlet, de felkészül rá a kormány, és védelmi tartalékot alakítanak ki, amit a parlament felhatalmazásával tudnak majd érvényesíteni, ezzel rugalmasabb lehet a költségvetés is.
Kérdésre a miniszter az otthonfelújítási programról azt mondta, két változtatás történt, kibővítették a nyugdíjasok számára, energetikai bővítés is volt, illetve szigorítottak is, sok fiktív számla is megjelent az elszámolásoknál, így a NAV hatásköre bővült.
Gulyás Gergely Magyar Péter vádjaira – miszerint Orbán Viktor azt mondta, támogatja Ukrajna felvételét – úgy reagált, Ukrajna csatlakozásában a kormánynak határozott álláspontja van, sok hátránnyal járna a csatlakozás, Magyarországra nézve pedig tragikus lenne. De jó, ha erről a magyar emberek is véleményt mondhatnak.
Magyar Péter nyílt hazugságot terjeszt
A kilenc évvel ezelőtti miniszterelnöki nyilatkozatra reagálva azt mondta, nem hasonlítható össze a két helyzet, egy ilyen országot 2-3 év alatt felvenni elfogadhatatlan. Ha érdemi csatlakozásról lenne szó, senkiben nem merülne fel, hogy ennek van reális alapja. Politikai célkitűzésről van szó Brüsszelben, de ha megnézzük, hogy ez milyen hatással járna, semmilyen kohéziós forrás nem állna rendelkezésre, nem beszélve a mezőgazdaságról, és a különböző szabályrendszerről.
Hozzátette, nyílt hazugság, hogy a miniszterelnök azért lobbizott volna, hogy hazánk ne kapja meg az uniós forrást.
Arról volt szó, hogy 2005-ben az akkori Gyurcsány-kormány valótlan alapokon álló költségvetést adott le, majd amikor ez kiderült, akkor arra kérte Brüsszelt, hogy várják meg a 2006-os választást, vagyis Almunia biztost cinkosságra kérték, biztatták.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kérdésre válaszolva kijelentette: ő nem asszisztált az MNB-alapítványok ügyében, ő ügyvezető igazgató volt, alelnökként az egyik kuratóriumban volt, amiről le is mondott. 2020-ig dolgozott ott, addig nem volt probléma az alapítványokkal, az ÁSZ-vizsgálat sem erre az időpontra terjedt ki. Az alapítványoknál az MNB felügyelőbizottsága és az ÁSZ vizsgálódhat.
A 2025-ös költségvetés is a béke költségvetéseként lett tervezve, ezért magasabb makrogazdasági számokkal kalkuláltak. Azt gondolták, hogy Trump megválasztása után a fizikai mellett gazdasági biztonságot is hoz, továbbra is azt gondolják, hogy Magyarország kimarad a háborúból és a béke be fog következni, ami növekedési pályára fogja állítani a gazdaságot. – Ha nem a béke költségvetése lett volna az idei, akkor a nyugdíj- és béremeléseket nem tudták volna megvalósítani – mutatott rá a gazdasági miniszter.
Gulyás Gergely elmondta: eddig is élen jár Magyarország a kórházfelújításokban, de ha az uniós pénzek időben érkeztek volna, előrébb tartanának. – Az a magatartás tűrhetetlen és elfogadhatatlan, hogy valaki azért dolgozik Brüsszelben, miközben nettó hétmillió forintot kap, hogy a magyar egészségügyben rosszabb legyen a helyzet, a magyar vállalkozások, pedagógusok és egészségügyi dolgozók ne kaphassák meg az őket megillető pénzeket – fogalmazott.
Az uniós számvevőszék által feltárt NGO-támogatások szabálytalanságaira vonatkozóan azt mondta,
a kettős mérce őshazája Brüsszel, ahol alapvető átláthatósági követelményeket nem érvényesítenek.
A LIBE-bizottság pride-ra vonatkozó kérése kapcsán – miszerint szeretnék, ha megtartanák hazánkban a felvonulást – Gulyás Gergely elmondta, nincs jogi lehetőség arra, hogy a bizottság ilyen kérdéssel álljon elő Magyarországon.
Működik az árrésstop, újabb termékekre terjeszthetik ki
Nagy Márton kijelentette: az árrés csökkentése eddig 18,8 százalékkal csökkentette a szabályozás alatt lévő termékek árát, nagyjából 872 termék ára csökkent, a boltok fegyelmezetten betartják a törvényt és keresztárazás sincs. Az intézkedés hatása már megjelent a márciusi inflációban, ami 4,8 százalékra csökkent, az élelmiszerekre vetítve pedig hét százalékon maradt.
A teljes infláció áprilisra négy százalékra csökkenhet, az élelmiszer-infláció mértéke pedig öt százalékra eshet vissza a minisztérium számításai szerint. Most
a háztartási, szépségápolási és piperecikkek felé nézelődnek az árrésstop kiterjesztésének következő körében, ezeknél a termékeknél látják jelentősnek az árrés mértékét, de az élelmiszereken is rajta tartják a szemüket.
Továbbra is fellépnek az árnövelőkkel szemben, amiről a tárcavezető javaslatot fog beterjeszteni a kormánynak.
Nagy Márton arról is beszélt, hogy az elhibázott brüsszeli szankciós politika és a zöldátállás miatt ment csődbe a Dunaferr, az acélipar egész Európában szenved. A kormány mindent megtett a támogatás érdekében, az állásukat vesztett munkavállalókat átképzéssel segítik.
Gulyás Gergely kijelentette, hogy a választójogi törvényt nem fogják módosítani a választás előtt egy évben.
Arra az újságírói felvetésre, hogy 397 forintos euróárfolyammal számoltak a költségvetés tervezésekor, Nagy Márton elmondta, a stabil árfolyam a jó árfolyam, azt kell védeni, ami a jegybank feladata, miként az infláció letörése is.
Telex a Kormányinfón: nem igaz, hogy az ember csak férfi vagy nő lehet!
A Telex azt vetette fel, hogy bár az alaptörvény kimondja, az ember férfi vagy nő, ugyanakkor szerintük minden századik ember interszex, Gulyás Gergely azt mondta, az emberi méltóság mindenkit megillet, de nem látja, hogy minden 100. ember ne tudná, hogy milyen nemű.
Az árrésstop kivezetésével kapcsolatban Nagy Márton jelezte, több mint ezer termék esetében megnézik majd, hogy érdemes-e fenntartani a jelenlegi szabályozást, megvizsgálva a kockázatokat. – Nem mondtam, hogy lesz kivezetés, és nem engedhető meg, hogy az infláció megint öt százalék fölé emelkedjen. Vizsgáljuk, hogy az élelmiszerek mellett más termékekre is bevezessük az árrésstopot, erről május végén nyújtom be a javaslatomat – közölte Nagy Márton.
A ragadós száj-és körömfájásvírus kapcsán Gulyás Gergely elmondta, egy ázsiai vírustörzzsel van dolgunk. – Az biztos, hogy ha valóban arról van szó, ami egyelőre feltételezés (hogy a vírust tudatosan hozták az országba), az büntetőjogi kategória – jelezte a miniszter.
Nagy Márton szerint akkor lehetne megfontolni a bankadó eltörlését, ha visszaállna a vírus előtti gazdasági helyzet, és amíg extraprofitok képződnek, amelyek a magas kamatokból erednek. Lehet a versenyt növelni, jó lenne a számlahordozhatóságot megteremteni, de a versenynöveléssel is ki fog alakulni az extraprofit. A kormány az egyensúlyt és a növekedést is figyelembe vevő gazdaságpolitikát folytat – szögezte le a tárcavezető. Kiemelte:
a kormány minden lehetséges eszközzel be akarja indítani a gazdaságot, letörni az inflációt, egyensúlyban tartani a költségvetést és elhozni az uniós forrásokat.
Az amerikai vámtarifákról elmondta, hogy mivel egyik napról a másikra változnak, korai még velük komolyabban törődni, de vizsgálják hazánk exportkitettségét direkt és indirekt módon is. Ragaszkodnak a gazdasági semlegességhez.
Gulyás Gergely kijelentette: Magyarország nem képviselteti magát az orosz győzelem napi ünnepségeken, mert Magyarországnak ebben semmi győzelem sincs, és még akkor sem lenne ott a helyünk, ha a Nyugat és Oroszország újra összeölelkezne.
Az interneten terjedő mémek kapcsán Gulyás Gergely azt mondta, ő is látott saját magáról ilyesmit, de ő a szabadság pártján áll, nem jutott eszébe, hogy büntesse a mémek megalkotóit, vagy épp börtönbe küldje őket.
Kollár Kingáról mint fővárosi képviselőről azt mondta, az uniós források hiányának Budapest is elszenvedője, és az ottani baloldali politikusok is sokat tettek azért, hogy ne jussunk hozzá a forrásokhoz.
– A Tisza–Brüsszel-paktum lényege, hogy a most járó forrásokat ne kapjuk meg, a jövőbelieket is elvegyék, és olyan kormánya legyen Magyarországnak, amelyet Brüsszel zsinóron rángathat – jelentette ki.
Japánban tárgyalt Nagy Márton
Nagy Márton arról is beszélt, hogy Japán hazai befektetéseit szeretnék gyorsítani, a vasúti fejlesztéseknél és az energetikában lát most erre lehetőséget. A Suzuki arra készül, hogy elektromos autókat is gyártson hazánkban, mivel Európában a keresletnövekedés folytatódik, még ha lassabb ütemben is. Kormányzati szinten a japán befektetések növekedésének nagy a támogatottsága – ismertette a tárcavezető.
Gulyás Gergely egy másik kérdésre válaszolva leszögezte: hazánk sokat nyer azzal, ha pár hónap múlva elkészül a Budapest–Belgrád vasútpálya magyar szakasza. Nagy Márton hozzátette, hogy ennek jelenleg 92 százalékos az elkészültsége.
Gulyás Gergely szót ejtett arról is, hogy hazánk abban érdekelt, hogy energiához több úton hozzá tudjon jutni, nem ideológiai alapon akarnak nyersanyagot beszerezni.
A miniszter az egyházi kárpótlásról szóló kérdésre úgy felelt, hogy a kormány az egyházak rendelkezésére áll, a kárpótlás jogcímén történő kifizetéseket az alaptörvény elfogadásával kizárták. A magyar állam tartozik az egyházaknak, hiszen azok nem önfenntartók, ami a magyar történelmi múlt terheltségének köszönhető, ezért segíti az állam az egyházak hitéleti és különböző közfeladatokat ellátó tevékenységét.
Nagy Márton kijelentette: az árrésstop hatásaként nagyobb az árcsökkenés, mint várták, és a kereskedők azoknál a termékeknél sem emelnek árat, amelyek nincsenek árrésstop alatt. – A háztartási termékekre is meg fogják valósítani az árfigyelőt – tette hozzá.
– A turizmusban évente csúcs után csúcs jön, a Liszt Ferenc repülőtér forgalma már elérte a négymilliót az év első három hónapjában, év végére bőven meglesz a 18 millió feletti létszám. Budapestet rengetegen választják, de a vidéki turizmus is szépen fejlődik, ami nem csak a Balatont jelenti, mindezt a Szép-kártyán történő költések is mutatják. Ezért a kormány dicséretet érdemel – fejezte ki.
Kollár Kinga botrányos kijelentéséről Gulyás Gergely úgy vélekedett: ennek már van következménye. A Tisza Párt Brüsszelben az alapvető magyar nemzeti érdekek ellen dolgozik, ez egyértelmű és bizonyított, saját maguk büszkélkedtek vele, a további következtetéseket pedig a választópolgároknak kell levonni.
– Kollár Kinga mindent megtesz azért, hogy a kórházak ne kapják meg az uniós támogatásokat, Magyar Péter pedig a kórházak állapotán szörnyülködik – mutatott rá a miniszter az ellenzéki párt kommunikációjának ellentmondására. Gulyás Gergely a budapesti pride-párti tüntetések miatti lezárásokkal kapcsolatban dicsérte az emberek türelmét.