Tiltott piacbefolyásolás bűntette miatt egymillió forint pénzbüntetésre ítélt a Fővárosi Törvényszék egy kisbefektetőt, aki „önkötésekkel” és valótlan, majd visszavont ügyleti megbízásokkal befolyásolta a kárpótlási jegyek tőzsdei kereskedését – tájékoztatta a Fővárosi Főügyészség az MTI-t.
A bíróság a Fővárosi Főügyészség vádirata alapján, tárgyalás mellőzésével ítélte pénzbüntetésre a kisbefektetőt, aki valós ügyleti szándék nélkül adott jelentős mennyiségű tőzsdei megbízást a befektetési szolgáltatójának – tartalmazza a közlemény.
A 48 éves értékpapírszámla-tulajdonos 2018 januárja és 2019 áprilisa között a kárpótlási jegyek tőzsdei kereskedése kapcsán összesen 145 alkalommal, 21 millió forint értékben végzett úgynevezett önkötést oly módon, hogy az ügyletekben mind az eladói, mind a vevői oldalon saját maga szerepelt.
Emellett 1873 alkalommal összesen mintegy hétszázmillió forint értékben adott valós ügyleti szándék nélküli vételi, illetőleg eladási megbízásokat, amelyek mintegy felét tíz percen belül vissza is vonta.
A kisbefektető ezekkel a tőzsdei ügyleteivel félrevezető jelzéseket adott a tőkepiaci szereplők számára a kárpótlási jegy átlagos napi forgalmáról és likviditásáról, valamint az adott ár melletti keresleti-kínálati viszonyairól
– írták.
A kárpótlási jegyek adásvételére vonatkozó megbízások darabszámán túl – folytatták – a bűncselekmény megvalósulását egyértelműen alátámasztotta az is, hogy a vádlott visszavont tőzsdei ügyleteinek száma kétszeresen haladta meg a többi piaci szereplő által együttesen visszavont megbízások számát.
A büntetőeljárás a Magyar Nemzeti Bank Tőkepiaci és Piacfelügyeleti Igazgatóságának feljelentésére indult a kisbefektetővel szemben – olvasható a főügyészség közleményében.
A bíróság büntetővégzése jogerős.