Rövid idő alatt komoly eredményeket mutat fel a drogellenes hajtóvadászat. Már a drogpiac is beárazta a zéró tolerancia szigorítását – hívta fel a figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI). A 2025. március 1-jén kezdődő Delta-akcióprogram keretében a magyar hatóságok átfogó offenzívát indítottak a kábítószer-kereskedelem felszámolására. A Horváth László kormánybiztos által vezetett Delta akciócsoport célja a drogterjesztés visszaszorítása és a közbiztonság megerősítése.

Komoly rendőrségi eredmények, érezhető hatás
A program első két hetében a rendőrség mintegy 300 kilogramm kábítószert, jelentős mennyiségű készpénzt és vagyontárgyakat foglalt le, közel ezer helyszínen tartott ellenőrzéseket, valamint több mint ezer eljárást indított drogterjesztők és fogyasztók ellen. A Delta program keretében a Nemzeti Nyomozó Iroda 150 fős drogellenes csapatot és egy 60 fős bevetési egységet hozott létre, amelyek országosan koordinálják a műveleteket. Emellett a megyei rendőrfőkapitányságokon is akciócsoportokat alakítottak, így több száz rendőr vesz részt az országos szintű drogellenes harcban.
A Delta-akciócsoport tevékenysége máris érezhető hatással van a drogpiacra: a dílerek visszahúzódtak, ritkábban és kisebb mennyiségben terjesztenek, ami a forgalomba kerülő drog mennyiségének csökkenését eredményezte.
A közelmúltban a magyar rendőrség történetének egyik legnagyobb droglaborját számolta fel Csepelen, ahol három férfit vettek őrizetbe. A laborban közel 100 kilogramm kristályos anyagot és 7,5 tonna kábítószer előállítására alkalmas anyagot találtak, amelyek feketepiaci értéke összesen 12,5
milliárd forintot tesz ki.
A csepeli droglabor működtetői és tevékenysége
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelzése alapján indult nyomozás során a rendőrség eljutott egy 70 éves budapesti férfihoz, aki a csomagokat megrendelte. Rajta keresztül azonosították a 72 éves Pest vármegyei társát, valamint egy 48 éves budapesti férfit, aki a feltételezések szerint a csoport vegyésze volt. Mindhármukat őrizetbe vették és gyanúsítottként hallgatták ki.
A csepeli telephelyet működtető cég fő tevékenysége jelenleg természettudományi, műszaki kutatás, kísérleti fejlesztés címszó alatt fut, de foglalkozik szervetlen vegyi alapanyag, tisztítószer, testápolási cikk és gyógyszeralapanyag gyártásával, valamint vegyi áru nagykereskedelmével is. A cégnek két tulajdonosa van, egy 39 és egy 72 éves férfi, ők vezetik egy 49 esztendős nővel közösen. A cégadatbázis alapján a 11 főt foglalkoztató vállalkozás felívelő pályán volt: 2019-ben még 221 milliós nettó árbevétel mellett alig kilenc millió forint adózott eredményt ért el, 2023-ban viszont már közel járt a 600 milliós nettó árbevételhez, amelyből 138 millió forint adózott eredményt produkált. Ugyanebben az évben a vállalkozás saját tőkéje 296 millió forint volt a hivatalos bevallások szerint.
A csepeli vegyi üzemben a rendőrök közel 100 kilogramm kristályos anyagot foglaltak le, amelynek piaci értéke 500 millió forint. Emellett 7,5 tonna olyan anyagot találtak, amelyből könnyen előállítható kábítószer, ennek feketepiaci értéke nagyjából 12 milliárd forint lenne piacra kerülés esetén.
Ha ez a mennyiségű kábítószer eljutott volna a fogyasztókhoz, az jelentős társadalmi károkat okozott volna. A 12,5 milliárd forint értékű drog több tízezer adag előállítására lett volna elegendő, ami súlyos egészségügyi és szociális problémákat eredményezhetett volna akár országos szinten is.
A lefoglalt anyagok értéke alapján a csoport jelentős bevételre tehetett volna szert. A 12,5 milliárd forintnyi kábítószer értékesítése komoly anyagi hasznot hozott volna a szervezetnek, amelyet további illegális tevékenységek finanszírozására is felhasználhattak volna.
A rendőrség a gyár területén még folytatja a szemlét, mivel sokféle vegyi anyag található ott, amelyek azonosítása folyamatban van. A nyomozás során vagyonelemeket is lefoglaltak: 5,5 millió forint készpénzt, 60 ezer eurót és 30 millió forint értékű kötvényt, valamint olyan feljegyzéseket, amelyek alapján kábítószert lehetett előállítani.
Súlyos csapás a hazai drogpiacra
Ez az eset rámutat arra, hogy a kábítószer kereskedelem elleni küzdelemben milyen fontos szerepet játszik a hatóságok együttműködése és gyors reagálása.
A csepeli droglabor felszámolása jelentős csapást mért a hazai kábítószerpiacra, és megelőzte, hogy hatalmas mennyiségű kábítószer kerüljön az utcákra.
A hatóságok arra biztatják az állampolgárokat, hogy anonim módon tegyenek bejelentéseket a rendőrséghez, ezzel is hozzájárulva a kábítószerek elleni küzdelemhez. A Delta program eddigi eredményei azt mutatják, hogy a hatóságok eltökéltek a kábítószer-kereskedelem felszámolásában, és a társadalom támogatásával együtt jelentős lépéseket tesznek a drogmentes Magyarország felé – értékelt a DKI.