MaTech: a verseny, ahol Palkovics László avatarja köszöntette az indulókat

Nemcsak a helyes megoldás, hanem a kreativitás, a logikus gondolkodás és az együttműködés is számított.

2025. 04. 10. 18:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Klebelsberg Központ (KK) és a Dunaújvárosi Egyetem (DE) közös szervezésében immár ötödik alkalommal rendezték meg a MaTech5 – Kreatív matematika versenyt, amely az ország egyik leginnovatívabb, középiskolásoknak szóló tanulmányi megméretésévé nőtte ki magát – közölte lapunkkal a KK. Mint írták, 

a 2025-ös verseny iránt rendkívüli érdeklődés mutatkozott: 484 csapat regisztrált az ország minden pontjáról, hogy bizonyítsák tudásukat nemcsak a matematikában, hanem a digitális eszközhasználatban, a kreatív gondolkodásban és a csapatmunkában is. 

A döntőbe jutott 12 csapat egy összetett, kihívásokkal teli feladatsorban mérhette össze képességeit. A versenyt idén az Alma, illetve a ¯\\_ツ)_/¯ nevű csapatok nyerték meg, akik nemcsak szakmai tudásukkal, hanem innovatív megközelítésükkel és együttműködési készségükkel is kiemelkedtek. 

A KK hangsúlyozta: az oktatás modernizálásának és a szakmai innovációk támogatásának elkötelezett híveként indították el a MaTech versenyt. A cél a digitális kompetenciák, az élményalapú tanulás, valamint az okoseszközök nyújtotta módszertani lehetőségek minél szélesebb körben való elterjesztése a köznevelésben. A döntőben hat csapat speciális matematika tagozatos tanulóból, hat csapat pedig általános tantervű képzésben részt vevő tanulókból állt.

Az eseményen Palkovics László mesterséges intelligenciáért (MI) felelős kormánybiztos MI által generált avatarja köszöntötte a megjelenteket. A kormánybiztos kiemelte: a matematika és a mesterséges intelligencia világa szoros kapcsolatban áll egymással. A MaTech verseny nemcsak a tudományos kíváncsiságot és a kitartást teszteli, hanem segít a jövő tudósainak és mérnökeinek kialakításában, akik képesek lesznek összekapcsolni a matematika erejét a mesterséges intelligencia világával – jelentette ki.

 

Természetessé vált az okoseszközök használata

Hajnal Gabriella, a KK elnöke kiemelte: hisz abban, hogy a versenyzés öröme nem a másik legyőzéséből, hanem önmagunk korlátainak átlépéséből és a közös munka élményeiből fakad. 

A mai középiskolás korosztály számára természetes dolog az okoseszközök használata, mindennapjaik szerves részévé vált, amit lehet jónak tartani vagy kárhoztatni, de a tényt tudomásul kell venni. 

– A MaTech versennyel nem csak azokat a diákokat kívánjuk megszólítani, akik a legjobb eredményeket érik el a tantárgyból, hanem mindenki mást is, aki érdeklődik a logikai úton megoldható feladatok iránt, szeret játszani, alkotni, és nem fél ezekhez mobiltelefont, tabletet, kamerát vagy éppen a mesterséges intelligenciát felhasználni. A matematika mindennek az alapja – fogalmazott.

 

Nem elég a jó megoldás

Rajcsányi-Molnár Mónika, a Dunaújvárosi Egyetem rektorhelyettese ismertette: immár ötödik alkalommal vesznek részt szakmai partnerként a MaTech versenyen, ami önmagában is hatalmas dolog. Már az induláskor úgy gondolták, hogy érdemes belevágni egy ilyen kezdeményezésbe, hiszen ez a verseny nem egy szokványos matematikaverseny. 

Itt nemcsak a helyes megoldások számítanak, hanem a kreativitás, a logikus gondolkodás, és az is, hogyan tudnak a csapatok együttműködni. 

A verseny különlegessége, hogy az online fordulókat követően a döntőben résztvevőknek előadás formájában, performance jelleggel kell bemutatniuk a megoldásaikat, ami egyedi és izgalmas élménnyé teszi ezt a programot – vélekedett.

Mint a KK írta, a verseny minden évben lehetőséget ad arra, hogy a diákok ne csak elméleti tudásukat mélyítsék el, hanem azt valós, gyakorlati kontextusban is alkalmazzák. Az idei döntő feladatai a valós problémamegoldásra, a technológiai kreativitásra és a közös gondolkodásra fókuszáltak. A MaTech verseny megrendezése egyszerre szolgálja a tehetséggondozás, a modern pedagógiai szemlélet és a digitális oktatási kultúra fejlesztésének céljait. A verseny mára országos jelentőségű eseménnyé vált, amely nemcsak tudást ad, hanem közösséget is épít.

 

A döntőben elért helyezettek:

Speciális matematika tagozatos csapatok

  1.  Alma
  2. Vidéki Fenomén
  3. Mentális mesteremberek

 

Általános tantervű csapatok

  1. ¯\\_ツ)_/¯
  2. alfák01
  3. Pistagoreusok

Az idén is két első, két második és két harmadik helyezett született. A győztes csapatok értékes ajándékokat kaptak, táblagépeket, illetve digitális eszközöket, kiegészítőket. A versennyel kapcsolatos információk, valamint az elmúlt évi versenyekkel kapcsolatos érdekességek és videók megtekinthetők a verseny honlapján: http://matechversenyek.hu.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Magasi Dávid/Kisalföld)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.