A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai megrendülten értesültek arról, hogy Ferenc pápa földi útját befejezve hazatért a mennyei atya házába.
„A Gondviselő Isten iránt érzett hálatelt szívvel gondolunk személyére és szolgálatára. Jorge Mario Bergoglio, Ferenc pápa egész élete tanúságtétel volt mindannyiunk számára. Személyes példát mutatott különösen is a szegények, elesettek, rászorulók iránti szeretetről. Hálával emlékezünk a világ magyarságához, illetve Magyarországhoz fűződő különleges kapcsolatára, amelyről hazánkban tett utazásain túl is számos egyéb gesztuson keresztül biztosított bennünket” – közölte a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia.
Arra kértek minden jószándékú embert, hogy imáiban emlékezzen meg Ferenc pápáról és imádkozzon az egyházért.
Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye elrendelte, hogy 11 órakor minden templomban szólaljanak meg a harangok negyedórára az elhunyt szentatyáért.
Ferenc pápa életútja
Ferenc pápa húsvét hétfőn, 7.35-kor a Vatikánban, a Szent Márta Házban hunyt el. Temetéséről a Vatikán később tesz hivatalos bejelentést.
Jorge Mario Bergoglio 1936. december 17-én született Buenos Airesben. Szülei az olaszországi Piemont tartományból vándoroltak ki Argentína fővárosába. Egy vegyipari technikumban szerzett érettségit követően 1958-ban lépett be a szemináriumba és ekkor kezdte meg noviciátusát a jezsuitáknál.
1969-ben szentelték pappá, majd 1973-tól az argentin jezsuita provincia elöljárójává választották. 1992-ben szentelték püspökké. 1998. február 28-án Szent II. János Pál pápa Buenos Aires érsekévé és Argentína prímásává nevezte ki. A 2001. február 21-én tartott konzisztóriumon a lengyel pápa bíborossá kreálta. 2005-től pápává választásáig az Argentin Katolikus Püspöki Konferencia elnöke volt.
2013. március 13-án, XVI. Benedek pápa lemondását követően, a bíborosok testületének döntése értelmében a katolikus egyház 266. pápája lett. Szent Péter utódaként a Ferenc nevet választotta.
Ferenc pápa pontifikátusának kulcsszavai között a békét, a közelséget, a szegénységet és a peremterületeket nevezte meg. Elődei hagyományát folytatva nem maradt a Vatikán falain belül, szívesen utazott. Első útja Lampedusa szigetére vezetett, de ott volt a Rio de Janeiró-i ifjúsági világnapon is.
XVI. Benedek emeritus pápával a megválasztása után többször találkozott. Gyakran töltöttek időt együtt, és ezt a szokásukat egészen a leköszönt pápa haláláig megtartották.
A következő évben Ferenc pápa a megbékélés és a párbeszéd üzenetével a Szentföldre és Törökországba utazott. Ebben az évben beszédet intézett az európai vezetőkhöz, és felhívta a figyelmüket, hogy a haszon helyett az emberi méltóságot tekintsék magasabb rendű értéknek.
Tíz évvel ezelőtt, 2015-ben írta meg a Laudato si’ enciklikát, amelyben felhívta minden jószándékú ember figyelmét a „közös otthon” gondozására és a legkiszolgáltatottabbak védelmére, akik számára biztosítani kell „otthont, munkát, földet”. Ferenc pápa 2015 szeptemberében Kubába, majd New Yorkba látogatott, ahol a Ground Zero emlékműnél imádkozott és az ENSZ New Yorki- székházában is beszédet mondott.
2016-ban meghirdette az irgalmasság rendkívüli szentévét. A szentatya kezdeményezésére 2017-ben először rendezték meg a szegények világnapját. Ferenc pápa számára a szegények jelentették az „útlevelet a paradicsomba”. Ebben az évben elutazott Egyiptomba és eljutott a távoli Mianmarba, hogy osztozzon a rohingya nép fájdalmában.
2018-ban szinódust tartottak a fiatalokról, a fiatalokkal közösen. Ugyanebben az évben történelmi megállapodás született a Vatikán és Kína között a püspökök kinevezésével kapcsolatban. 2019-ben Ferenc pápa és Ahmed Al-Tayyib főimám történelmi nyilatkozatot írt alá Abu Dhabiban, amelyben elítélték a terrorizmust és az erőszakot. Ugyanebben az évben történt, hogy Ferenc pápa a pán-amazóniai régió megmentésének szentelt püspöki szinódust rendelt el. A szentatya további intézkedéseivel megszilárdította az egyház tisztulási és megújulási folyamatát a bántalmazott kiskorúak védelme érdekében.
2020-ban kitört a koronavírusjárvány, amikor a szentatya imában, szavakban és gesztusokban folyamatosan éreztette a világhoz való közelségét.
A következő évben Ferenc pápa a béke zarándokaként látogatást tett a Földközi-tenger medencéjében, ahol meglátása szerint az emberiséget a „civilizáció hajótörése” fenyegeti.
2022 februárjától Ferenc pápa a békére vonatkozó felhívásai folyamatosak voltak az orosz–ukrán háborúval összefüggésben, csakúgy, mint az igazság, a megbékélés és a párbeszéd érdekében tett lépései a kanadai, kazahsztáni, bahreini, majd afrikai útjaival. 2023-ban a magyarországi apostoli látogatását követően történelmi utazást tett Belső-Ázsiában, Mongóliában.
2024-ben tette meg leghosszabb apostoli útját. A tizenkét nap alatt Indonéziába, Pápua Új-Guineába, Kelet-Timorba és Szingapúrba látogatott el.
Az év karácsonyán pedig megnyitotta a 2025. évi rendes szentévet.
A szentatya az elmúlt években betegségekkel küzdött, amelyeket méltósággal viselt.