– Meglepően nyitottnak bizonyult a városvezetés az aluljárók kapcsán, megihlettük a városvezetést ezzel az előterjesztésünkkel – mondta el lapunknak Szepesfalvy Anna, a Fővárosi Közgyűlés képviselője. A politikus kiemelte, minden budapesti pontosan tudja, hogy a fővároshoz képest méltatlan állapotban vannak ezek az aluljárók és lépcsők.
Tapasztaltunk egyfajta nyitottságot, ezért pozitívan is értékeljük a mai megbeszélést, amelyen jómagam, Gulyás Gergely Kristóf képviselőtársam, a Nemzeti Múzeum igazgatója, Zsigmond Gábor, Karácsony Gergely főpolgármester és jobbkeze Kiss Ambrus vett rész. Nyilvánvalóvá vált, hogy érdemes ilyen városszépészeti dolgokkal is foglalkozni a Fővárosi Közgyűlésben
– tette hozzá a kormánypárti képviselő. Kiemelte, a kezdeményezéssel jó együttműködést tud kialakítani a főváros a kulturális intézményekkel. Ugyanakkor a politikus szerint a kezdeményezés azt is eredményezi, hogy rövidesen erőteljes kontraszt alakul majd ki a múzeumok által karban tartott területek és a főváros által üzemeltetett aluljárószakaszok között.
A projekttel kapcsolatban lapunknak Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója elmondta:
Az a tapasztalatom, hogy nagyon sokszor a külföldiek is keresik az aluljárót, hogy hol is kell fölmenni a Nemzeti Múzeumhoz. Úgyhogy ehhez egy méltó iránymutatást akarunk adni az ideérkező külföldi és belföldi turistáknak is, illetve egy olyan urbanisztikailag is értelmezhető pontot fogunk létrehozni, ami egy jó diskurzusindító a látogatók, a múzeum és a járókelők között.
A főigazgató kiemelte, ehhez mérten olyan tárgyakat, tárgymásolatokat és képeket válogattak ki az aluljáróban elhelyezendő elemek közé, amelyek első pillantásra is valamit elmesélnek a magyar nemzet identitásáról, Magyarország történelméről.
Olyan műtárgymásolatokban is gondolkodunk, amelyek a legértékesebb, legizgalmasabb tárgyainkból készültek. Ehhez hasonló típusú pop-up megjelenést megfigyelhetünk számos már európai fővárosban. Tulajdonképpen ez egy olyan win-win szituáció, amivel nyer a város, és mi is a múzeumi kulturális missziót tudjuk könnyebben és talán hatékonyabban, látványosabban végezni
– tette hozzá Zsigmond Gábor. A főigazgató a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva, miszerint miként fogják megvédeni a vandalizmustól az aluljáróban kiállított tárgyakat, Zsigmond Gábor kiemelte, a tárgyakat elsősorban az üres üzlethelyiségekben fogják elhelyezni.
Felmerülnek azok az egész operatív kérdések, mint a biztonság, ami teljesen releváns. A Nemzeti Múzeum ismeri a törésbiztos technológiákat, amit a kiállítástervező és építő csapat napi szinten használt. Ez a tudás rendelkezésünkre áll
– jegyezte meg a főigazgató.