Az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság hazánkba küldött delegációja öt főből áll, a Tényellenőr megítélése szerint elég komoly a névsor, a Soros családdal kapcsolatba hozható politikus is van közöttük. A vizsgálódó bizottságot a zöldpárti Tineke Strik vezeti, de mellette van még egy izgalmas szereplő: Michał Wawrykiewicz. A lengyel jogvédő, aktivista-politikus neve azért kiemelten érdekes, mert a semmiből felbukkant a Tisza tavaly október 23-ai rendezvényén Tarr Zoltán meghívására – közölte a Tényellenőr portál.

Miért is érdekes Michał Wawrykiewicz neve? A portál arra hívja fel a figyelmet a portál, hogy bár Wawrykiewiczcsel nem foglalkozott még a magyar sajtó részletesen, annál izgalmasabb a személye, ugyanis ő kapcsolja össze a Tisza Pártot Manfred Weber néppárti vezetővel és Donald Tusk lengyel kormányfővel. A Partizánt is támogató National Endowment for Democracy ösztöndíjasa volt, és tavaly közös konferencián szerepelt Alex Sorossal.
Ki is ő valójában?
A varsói születésű Wawrykiewicz hivatalosan független EP-képviselő, az Európai Néppárt (Kereszténydemokraták) képviselőcsoport tagja, jogi-politikai aktivista.
- Vagyonnyilatkozatában feltünteti a NED (National Endowment for Democracy) 26 ezer dolláros ösztöndíját a 2022/2023-es tanévre.
- Ösztöndíját a Yale honlapján is megemlítik az ott tartott „Demokratikus visszaesés és a jogállamiság hanyatlása Lengyelországban” című előadásának beharangozójában is. Érdemes tudni, ezt a 2023. februári konferenciát az Open Society Foundation által is támogatott Schell Nemzetközi Jogi Központ szervezte.
- Ezzel a felsorolás még nem ért véget, ugyanis Wawrykiewicz az Open Society Foundationnel közös podcastban is szerepelt 2024-ben, 2023 nyarán pedig brüsszeli workshopon vett részt velük és az Amnesty Internationallel, személy szerint a jelenlegi igazgatóval, Vig Dáviddal együtt.
Nem először jár Magyarországon
Ami magyar vonatkozásban már sokkal érdekesebb, az októberi tiszás fellépése volt. Michal Wawrykiewicz akkor a Bem téren beszélt az emberekhez a Tisza Párt rendezvényen. Azt fejtegette, hogy a magyarok és a lengyelek egyaránt szabadulni akartak az orosz uralom alól. A Tisza Párt mellé állva úgy nyilatkozott akkor, hogy Lengyelországban sikerült leváltani a kormányt, ezt az üzenetet akarta átadni Magyar Péter szimpatizánsainak is.
Októberi tiszás fellépése után Wawrykiewicz a többek között a Transparency International által szervezett konferencián adott elő a budapesti CEU-n, 2024 novemberében.
Az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke Věra Jourová, Magyar Bálint, a CEU Demokrácia Intézet tudományos munkatársa, korábbi oktatási miniszter és Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke is részt vettek a rendezvényen.
Alex Soros társaságában
Nem is akárki, egészen pontosan Alex Soros, Anne Applebaum és az Open Ukraine Foundation képviselőjének társaságában tűnt fel legközelebb nyilvánosan EP-képviselő 2024-ben egy poznani konferencián.

Weber osztagában
Wawrykiewicz az Európai Néppárt (Kereszténydemokraták) képviselőcsoport tagja. Manfred Weberrel kevés interakciója található meg nyilvánosan, ellenben nem lehet elmenni amellett, hogy idén áprilisban a hatalmi ágak szétválasztásával, az állami intézmények függetlenségével és a szlovéniai médiaszabadsággal kapcsolatos növekvő aggodalmakra reagálva az Európai Parlament néppárti képviselőcsoportja magas szintű tényfeltáró küldöttséget küldött Ljubljanába április 7-én.
Miért fontos ez? Az ötfős küldöttségnek tagjai között nem más, mint Michał Wawrykiewicz is szerepelt, a szlovéniai missziót pedig személyesen Manfred Weber jelentette be, nyomatékosan hozzátéve: „A jogállamiság nem tárgyalható”.
„Posztkommunista jogászok akcióban”
A Tényellenőr anyagából az is kiderül, Wawrykiewicz hazájában is régóta elkötelezett és aktív. Legnagyobb akciójuk csapatával együtt a lengyelországi „LMBT-mentes övezet” matricák 2019-es betiltatása volt. Fekete kereszttel áthúzott szivárványos matricát szeretett volna a konzervatív lengyel lap kiadója az újság több mint százezer példányára nyomtatni,
de a kampány nem jöhetett létre, Wawrykiewiczéket pedig a Gazeta Polska egyszerűen „lázadóknak álcázott posztkommunista jogászok”-nak nevezte.
Wawrykiewicz útja nem volt tehát eseménytelen, mielőtt jelentést írt volna Magyarországról, személyében egy olyan politikus alkot Brüsszel megbízásából véleményt, aki mélyen be van ágyazva azokba a körökbe, amelyek ellenfélként tekintenek a magyar kormányra. Ezt nehéz másként értékelni, mint az uniós elit és Magyar Péter közötti újabb összjátékot – hívta fel a figyelmet a Tényellenőr.