Már a rendőrség asztalán van az a feljelentés, amelyet Tényi István tett különösen nagy vagy azt meghaladó értékre elkövetett tartozás fedezetének elvonása bűntett gyanújával. Tényi arra a keddi tényfeltáró cikkünkre hivatkozott, amelyben megírtuk, hogy Bige László baloldali milliárdos folyamatosan menti ki a cégvagyont a csődközeli állapotba került vállalatából, a kétszázmillió eurós kötvényt kibocsátó Nitrogénművek Zrt.-ből. Értesüléseink szerint akár az ötmilliárd forintot is elérheti a társaságból kiszedett pénz és vagyon értéke.
Az üggyel összefüggésben megkerestünk egy büntetőügyvédet.
Bérdi Zsolt a Magyar Nemzetnek elmondta: bünteti a törvény, ha valaki az írásbeli szerződés alapján fennálló követelés fedezetéül szolgáló vagyont részben vagy egészben elvonja, és ezzel a tartozás kiegyenlítését akárcsak részben meghiúsítja.
Szándékos bűncselekmény
Az ügyvéd hozzátette: ez szándékos bűncselekmény, vagyis az elkövetőnek tisztában kell lennie azzal, hogy a cége bajban van, a fedezet pedig maga a gazdasági társaság. – Ha valaki kötvényt bocsát ki, akkor valamilyen fedezetet kell adnia arra az esetre, ha mégsem tudna fizetni. Ha nem lenne fedezet, senki nem adna kölcsön – tette hozzá Bérdi Zsolt. Hangsúlyozta, hogy Bigének fedezetként meg kellett jelölnie bizonyos vagyonelemeket, a kötvényesek pedig adott esetben élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy meghatározott százalékban tulajdonosok lesznek. Azonban, ha a fedezetet a cég tulajdonosa eltünteti, az azt a célt szolgálja, hogy ne kerüljön a kötvényesek tulajdonába – tette hozzá az ügyvéd. Elmondta azt is: a tulajdonosnak tisztában kell lennie azzal is, hogy a cég nem termel annyi pénzt, hogy ő a hitelezőket határidőben ki tudja fizetni.
Ilyenkor fordul elő, hogy a vállalkozásból „kitologatják” a fontosabb, értékesebb olyan vagyonelemeket, amiből a bajba jutott tulajdonos pénzt tud csinálni.
Öt évet is kaphat
Bérdi Zsolt elmondta, ha Bige László ügyében elindul a nyomozás, biztosan könyvvizsgálónak kell megállapítania, hogy a cégének jelenlegi működése abba az irányba mutatott, hogy veszteséges, vagy veszteséges lesz és nem tudja visszafizetni azt a kötelezettséget, amit írásban vállalt.
– A felelősségre vonáshoz azt a nyomozás során bizonyítani kell, hogy Bige vagyonelemet akart kimenteni azért, hogy a kötvényesek ne jussanak a pénzükhöz – magyarázta az ügyvéd, aki elmondta azt is, ennek a bűncselekménynek a büntetési tétele akár öt év szabadságvesztés is lehet.
Tetemes adósság
Ahogy arról beszámoltunk, az ügy háttere, hogy a Nitrogénműveknek idén májusban jár le egy kétszázmillió eurós – mai árfolyamon nyolcvanmilliárd forintnyi – kötvénye, aminek visszafizetésére feltehetően nincs pénze. A cég 2013-ban bocsátott ki nemzetközi kötvényt, ám az ahhoz kapcsolódó merész üzleti tervek nem teljesültek. A kötvényt aztán a cég refinanszírozta, vagyis a vállalásait úgy teljesítette, hogy egy újabb, kétszázmillió eurónyi, hét százalékot fizető kötvényt bocsátott ki. A kötvényről általánosságban tudni kell, hogy kibocsátója kamatot fizet, lejáratkor pedig maga a névérték is vissza jár a hitelezőknek. Ha a csődközelben lévő Nitrogénművek a határidőig nem tudja visszafizetni adósságait, akkor vagy újra hitelt vesz fel, vagy haladékot kér a kötvényesektől.
Elkezdődött a vagyonkimentés?
A Bige László-féle cégbirodalom vagyonkimentésének körülményeit feltáró írásunkban több olyan forrást is sikerült megszólaltatnunk, aki rálát a Nitrogénművek működésére, ahogy a vállalat néhány hitelezőjével, kötvényesével is beszéltünk.
A név nélkül nyilatkozó érintettek közül többen is megerősítették a vagyonkimentési próbálkozásról szóló információinkat. Úgy tudjuk, az akció egyik formája, hogy megpróbálják kivonni a vagyonelemeket: a vállalat például értékesített egy kamionparkolót, a vevő pedig a Bige család tulajdonában lévő másik cég volt.
Nem tudják a kötvényesek, mekkora a veszteség
Megírtuk azt is: egyik általunk megkeresett kötvényesnek sincs tudomása arról, hogy a Nitrogénművek tavaly mekkora veszteséget hozott össze, de arról sem tájékoztatták őket, jelenleg mit mutatnak a számok. – Az idő már meglehetősen szorít minket, de egyelőre nem született megállapodás, és azt sem lehet tudni, miként változnak majd a kondíciók – fogalmazott az egyik kötvényes. Nem egy hitelező egyébként attól tart, mire a cég a fizetésképtelensége miatt a felszámolás sorsára jut, addigra a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) is jogi csatát vívó Bige László nem hagy annyi vagyont a vállalatban, amiből végül hozzájuthatnak a pénzeikhez.
Támogatás Magyar Péternek
Ilyen körülmények között talán jobban érthető az, amiről a Metropol a napokban írt. A lap cikke szerint a korábban Márki-Zay Pétert támogató Bige László legalább százmillió forintos támogatást adott Magyar Péteréknek, az összeget Svájcon keresztül juttatták el a Tisza Párt környezetébe. Az értesülést azóta sem cáfolták. A Nitrogénművek belső ügyeire rálátó egyik forrásunk szerint a műtrágyakirályként is emlegetett nagyvállalkozó nem véletlenül támogathatta a tiszás kört.
Mint fogalmazott: a baloldali milliárdos feltehetően abban bízik, hogy a pártfinanszírozásnak ez az átláthatóságot kerülő módja egy esetleges kormányváltás után számára kedvező fordulatot és előnyös üzleti környezetet hozna.