A Fővárosi Közgyűlés mai ülésén a testület döntött a Fidesz-frakció egy javaslatáról, amely szerint azonnali hatállyal visszahívnák az összes gyurcsányista cégvezetőt. A tervezet szerint emellett egy új fővárosi cégvezetői pályázatot is kiírnak a kormánypárti frakciók. A javaslattal kapcsolatban Radics Béla lapunknak elmondta, a Tiszától folyamatosan azt lehet hallani, hogy ők a megújulás, az új politika, ők azok, akik leváltják az óellenzéket.
Nekik most adunk a szerdai közgyűlésen egy lehetőséget, hogy végre egyszer jól döntsenek. Szavazzák meg az előterjesztésünket, és hívják vissza a gyurcsányista cégvezetőket. Hogyha ezt nem teszik meg, akkor egyértelmű, hogy hülyének akarnak nézni egyrészt minket, másrészről pedig a teljes budapesti lakosságot
– emelte ki a képviselő.
A fővárosi cégvezetők kiválasztásával kapcsolatban korábban Kiss Ambrus állította, minden adott ahhoz, hogy az érintett bizottság végezze a munkáját. Éppen ezért pedig a főigazgató a reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy májusra eredménye lesz a folyamatnak. Amint arról már korábban is beszámoltunk, minden, 2019 után kinevezett cégvezető beadta a pályázatát a fővárosi cégek vezető pozícióira.
Most pedig a Tisza Párt képviselőin és Vitézy Dávidon múlik, hogy ismét a régi embereket választják-e a legfontosabb önkormányzati társaságok élére.
A vezetői pályázatokról egy 22 tagú testület szavaz, amely a Fővárosi Közgyűlés tulajdonosi bizottságának és a klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési bizottságnak az összevont tagságából áll. A Fidesz–KDNP öt szavazattal rendelkezik, a Tisza–Vitézy-tandem összesen kilenccel. A pályázatokat előszűrik, névtelenítik és összefoglalják tartalmukat, majd szavaznak róluk. A nyertesek nevét Karácsony Gergely a közgyűlés elé terjeszti, ám a főpolgármester jelezte: ez csak akkor történhet meg, ha valaki legalább 12 szavazatot kap. A Fővárosi Közgyűlés végül támogatta a gyurcsányista cégvezetők visszahívását.
Azonban Karácsony Gergely főpolgármester kijelentette, vétózni fog az ügyben, és nem hívja vissza a gyurcsányista képviselőket.
A testület ugyanakkor nem támogatta új pályázat kiírását a fővárosi tulajdonú társaságok élére, vagyis továbbra is a Tisza Párt átláthatatlan pályáztatási menete fogja eldönteni, kik lesznek a fővárosi cégvezetők a jövőben.
Szintén a közgyűlésen szavaztak arról is, hogy uniós források hiányában magántőkét vonnának be a bérlakásprogram finanszírozására. Kiss Ambrus kifejtette: 226 felépítmény nélküli ingatlanja van a fővárosnak, ebből választottak ki ötöt. A pilot programban elsőként a kelenföldi kollégium telkén magánbefektetők által épített ingatlanokban 150 lakás bérlésére lehetne lehetősége a fővárosnak. A képviselők támogatták az előterjesztést, így megindulhat a kollégium és az ahhoz tartozó telek új módon történő értékesítése.
A Fővárosi Közgyűlésen elfogadták egy új panelprogram létrehozását is. Ez épületek energetikai felújítását és akadálymentesítését támogatná. A projektre 2,5 milliárd forintot fordítanának a 2026-os évben.
Karácsony Gergely javaslatának értelmében döntés született a korában már szinte teljesen kifizetőhelyként funkcionáló Budapest Brand cég felszámolására is. A korábbi közgyűlési döntések, a forráselvonások és a felmondások értelmében gyakorlatilag már korábban megszűnt a Budapest Brand. A közgyűlés döntése értelmében azonban a Budapest Brand megszűnése hivatalossá vált. A Budapest Brand feladatait a főváros más cégei, többek között a BKK és a főváros turisztikai kerekasztala veszi át.
A fővárosi Fidesz emellett Kollár Kinga brüsszeli kijelentése és Barabás Richárd egyházellenes utcai performanszának hatására egy etikai kódex felállítására tett javaslatot. A javaslat benyújtói szerint ezek a példák világosan mutatják, miért van szükség következményekkel járó szabályrendszerre a közgyűlési képviselők viselkedéséről. A kódex szankciókat is kilátásba helyezett volna a budapestiek érdekeivel ellentétes politikai cselekedetek esetén. A Fővárosi Közgyűlés balliberális többsége ugyanakkor nem támogatta a kormánypártok javaslatát.