A házasságkötés alapvetően érzelmi döntés, emellett viszont jogi értelemben számos joghatással is jár. A felek kötelesek gondoskodni egymásról, jognyilatkozataik kihatnak egymásra, vagyonuk – bizonyos feltételekkel – közössé válik. Nem utolsósorban pedig a túlélő házastárs örökölhet a másik után. A házasságkötési nyilatkozatnak ezért a felek szabad döntésén kell alapulnia. Ehhez természetesen szellemi épségre, megfontolási és döntési készségre van szükség. Ha ez valamilyen okból nem áll fenn, a jog a házasságkötést érvénytelennek tekinti – olvasható az ügyészség közleményében.
Az ágyból is csak segítséggel tudott felülni, amikor nősült
Az azóta elhunyt, gyermektelen, idős férfi hosszú ideje számos krónikus betegségben szenvedett. Több mint két és fél hónapon keresztül kórházban is ápolták.
A férfi olyan állapotban volt már, hogy az ágyból is csak segítséggel tudott felülni, folyamatos, 24 órás ápolást igényelt. Rossz mentális állapota miatt a kórház intézkedett a gondnokság alá helyezése érdekében.
Ekkor azonban megjelent a kórházban későbbi felesége – akivel hosszú ideje ismerték egymást – két ügyvéd kíséretében, és kérte a férfi azonnali hazabocsátását. A kezelőorvos emiatt pszichiátriai vizsgálatot akart kérni, mivel a férfi az orvosi kérdésekre inadekvát válaszokat adott, tájékozatlan volt, helyzetét reálisan megítélni nem volt képes. A vizsgálat ellen a nő és jogi képviselői tiltakoztak, de mivel a beteg maga is kérte, ezért hazabocsátották. A kórház azonban értesítette az illetékes gyámhatóságot.